Την Τετάρτη 17 Ιουλίου η κηδεία της Πηνελόπης (Πόπης) Σπυροπούλου
- Κατηγορία Κηδείες
Κηδεύεται την Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024 και ώρα 10.00 π.μ. από τον Ιερό Ναό Κοίμησης της Θεοτόκου Καρδίτσας η Πηνελόπη (Πόπη) Σπυροπούλου, πλήρης ημερών.
Κηδεύεται την Τετάρτη 17 Ιουλίου 2024 και ώρα 10.00 π.μ. από τον Ιερό Ναό Κοίμησης της Θεοτόκου Καρδίτσας η Πηνελόπη (Πόπη) Σπυροπούλου, πλήρης ημερών.
Με την έναρξη των εκσκαφών - χωματουργικές εργασίες που θα απαιτηθούν για τις πλακοστρώσεις που θα ακολουθήσουν σε όλη την επιφάνεια του χώρου, εκτός των χώρων πρασίνου, συνεχίζονται οι εργασίες αναβάθμισης του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου της Καρδίτσας που υλοποιούνται στο πλαίσιο του έργου «Βελτιώσεις αθλητικών εγκαταστάσεων Δήμου Καρδίτσας – Ανάδειξη των αθλητικών χώρων Δήμου Καρδίτσας» προϋπολογισμού 630.000 ευρώ, που χρηματοδοτείται από το πρόγραμμα Φιλόδημος ΙΙ.
Τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Βασίλη Τσιάκο επισκέφτηκε το μεσημέρι της Δευτέρας 15 Ιουλίου ο συμπολίτης Βουλευτής κ. Αριστοτέλης Σπάνιας.
Μετά από απόφαση της Δημοτικής Αρχής Καρδίτσας το Δημαρχείο (Μυρμιδόνων 2) θα παραμείνει ανοικτό για το κοινό, από την Τρίτη 16 μέχρι και την Παρασκευή 19 Ιουλίου λόγω των υψηλών θερμοκρασιών κατά τις ώρες 8:00 εως 21:00.
Ειδικό πρόγραμμα για την κάλυψη του κόστους στέγασης υλοποιεί ο Δήμος Καρδίτσας.
Κηδεύεται, σήμερα, Δευτέρα 15 Ιουλίου 2024 και ώρα 19:30, από τον Ιερό Ναό Αγ. Νικολάου Καρδίτσας, ο Αθανάσιος Κ. Τσουκνίδας, ετών 77.
Η διεπιστημονική ομάδα της 1ης ΤΟΜΥ Καρδίτσας, στις 17 Ιουλίου 2024, θα πραγματοποιήσει δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης στις εγκαταστάσεις της δομής, με θέμα: «Παγκόσμια Ημέρα Αλλεργίας».
Σε εξέλιξη βρίσκεται η έρευνα της Εισαγγελίας Καρδίτσας για την ποινική αξιολόγηση των ευρημάτων του πορίσματος της Εθνικής Αρχής Διαφάνειας (ΕΑΔ) που αφού διερεύνησε την νομιμότητα έγκρισης αιτήσεων χορήγησης του Κοινωνικού Εισοδήματος Αλληλεγγύης σε ρομά την περίοδο 2019-2020, αποδίδει ευθύνη σε τρία άτομα που εργάζονταν το διάστημα αυτό στην Δ/νση Πρόνοιας του Δήμου Καρδίτσας και εμπλέκονταν στη σχετική διαδικασία καταχώρησης των αιτήσεων.
Σχετικά με την μετατροπή του ΣΣ σταθμού Καρδίτσας σε θερινό σινεμά προ ολίγων ημερών, θα θέλαμε ως οικογένεια να δώσουμε τα "συγχαρητήριά" μας σε όσους συμφώνησαν και επέτρεψαν να γίνει η συγκεκριμένη 'εκδήλωση", καθώς και όσους -καθοιονδήποτε τρόπο - συμμετείχαν.
Το σωματείο Εμποροϋπαλλήλων καλεί τα εργατικά σωματεία, τους εργαζόμενους, άνεργους, συνταξιούχους και γυναίκες σε πικετοφορία ενάντια στην εφαρμογή της 6ημερης εργασίας και της ερμηνευτικής εγκύκλιου του νόμου Χατζηδάκη για την έναρξη της ψηφιακής κάρτας.