Το πρόγραμμα της Team Hellas στους Ολυμπιακούς Αγώνες "Παρίσι 2024"
- Κατηγορία Άλλα Αθλήματα
Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς Αγώνες με τους προκριματικούς αγώνες και χωρίς την κλήρωση στα αθλήματα και στα γκρουπ.
Το πρόγραμμα των Ελλήνων αθλητών και αθλητριών στους Ολυμπιακούς Αγώνες με τους προκριματικούς αγώνες και χωρίς την κλήρωση στα αθλήματα και στα γκρουπ.
Η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη με δήλωσή της μέσω των κοινωνικών δικτύων, αναφέρθηκε στην απόφαση της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής να είναι σημαιοφόρος της ελληνικής αποστολής στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι.
H Ολομέλεια της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής αποφάσισε ότι Σημαιοφόροι για την Ελλάδα στην Τελετή Εναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων Παρίσι 2024, θα είναι ο Γιάννης Αντετοκούνμπο και η Αντιγόνη Ντρισμπιώτη.
Τα βλέμματα όλων στο Παρίσι στράφηκαν στο ύψος των γυναικών κάτι που ήταν απόλυτα δικαιολογημένο!
Πολύ καλή παρουσία πραγματοποίησε ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ στα 5.000μ. βάδην, στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που πραγματοποιήθηκε στο Βόλο το Σαββατοκύριακο 29-30 Ιουνίου.
Ο Σωτήρης Γκαραγκάνης (ΟΦΚΑ Οδυσσέας Αγ. Δημητρίου) είναι ο πιο γρήγορος Έλληνας φέτος στα 200 μέτρα και το επιβεβαίωσε με το 20.90 (-0.1) στη δεύτερη τελική σειρά, που τον έστεψε πανελληνιονίκη στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου που πραγματοποιήθηκε Σαββατοκύριακο 29-30 Ιουνίου στο Βόλο.
Ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε στο αγώνισμα των 100 μ. ανδρών ο Σωτήρης Γκαραγκάνης στο πανελλήνιο πρωτάθλημα που διεξάγεται στο Βόλο.
Για μια ακόμη χρονιά ο Δημήτρης Τσιάμης (ΟΣΦΠ) ήταν ο μεγάλος νικητής σε ένα πανελλήνιο πρωτάθλημα.
Ένα πανελλήνιο ρεκόρ (5,93 μ.), ένα ρεκόρ αγώνων και δύο προσπάθειες στα 6,00 μ. – για πρώτη φορά σε Πανελλήνιο Πρωτάθλημα – ήταν ο εξαιρετικός απολογισμός της παρουσίας του Εμμανουήλ Καραλή στο φετινό πρωτάθλημα.
Η Παναγιώτα Τσινοπούλου και ο Αλέξανδρος Παπαμιχαήλ αγωνίστηκαν στη Μικτή Μαραθώνια σκυταλοδρομία βάδην σε μίτινγκ που έγινε το Σάββατο (22/6) στο Δουβλίνο.