Δημ. Παπακώστας: "Ώρα για Έργα & Ειδικό Ευρωπρόγραμμα Οικοανάπτυξης της Κοιλάδας Αχελώου - Νότιας Πίνδου"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο νέος Πρόεδρος του Ευρωκοινοβουλίου Αντονιο Ταγιανι, συνεχίζοντας την πολιτική του προκατόχου Μ.Σουλτς, έκανε χθες on camera θετική δήλωση για την Κοιλάδα Αχελώου ποταμού και τάχθηκε υπέρ της ανακατασκευής της ιστορικής πετρογεφυρας του Κορακου, του "κορακογεφυριου"...
Όπως γράφει, σήμερα 2-5-17, η καλή δημοσιογράφος Καρολίνα Παπακωστα (απλά, συνεπωνυμος μου) στη στήλη "Στίγμα "της εφημερίδας τα ΝΕΑ, ΔΕΝ είναι ο πρώτος που μιλάει για τις ομορφιες και την ανάγκη οικοαναπτυξης, την ανάδειξη της Ιστορίας και της Πολιτιστικής κληρονομιάς της κοιλάδας ποταμού Αχελώου, στη Νότια Πίνδο. ..
Έχουν προηγηθεί ο Μαρτιν Σουλτς, ο Μισέλ Ροκάρ επι ΜΙΤΤΕΡΑΝ, οι Επίτροποι ΚΡΕΤΣΟΥ &ΚΟΣΤΑ. ..ΟΙ ΕΥΡΩΒΟΥΛΕΥΤΕΣ ΜΑΣ Μ. ΓΛΕΖΟΣ. ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΑΚΗΣ. ΠΑΠΑΝΙΚΟΛΑΟΥ (που συμμετείχε σε ειδική Ημερίδα 2013, στον Συνεδριακό χώρο της Παναγιας Επισκοπης, στα Βραγκιανα Αχελώου Αργιθεας), Θ. ΖΑΓΟΡΑΚΗΣ.
Η Καρολίνα Παπακωστα καταλήγει :"Παρότι φαίνεται σαν να υπάρχει ισχυρό λομπυ Αρτινων, Καρδιτσιωτων. ..στις Βρυξέλλες, όλα αυτά οφείλονται σε ποταμικο στέλεχος που κατάγεται από την περιοχή "....
Προφανώς υπονοείται ο φιλος και φλογερος πατριωτης Αντώνης Κοσσυβακης, που συνδράμει επί χρόνια στην ολη προβολή της Κοιλάδας. ...
Όμως, το χουμε ξαναγράψει, έφθασε η ώρα για έργα, για πράξεις, για διάθεση κονδυλίων . ..
Οι αξιωματούχοι της Ε. Ε, να σχεδιάσουν -χρηματοδοτήσουν ενα Ειδικό Πλαίσιο Οικοαναπτυξης &Πολιτιστικής Ανάδειξης της κοιλάδας Αχελώου. ..
Προτείναμε ενα πρώτο ποσό 50.000.000€ για οδική σύνδεση με άσφαλτο των Ιστορικών Μονών Σελτσου Πηγών Άρτας -Μεταμ Σωτηρος Βραγκιανων Καρδιτσας -Σπηλιωτισσας-Πετριλου.
Για ανακατασκευή κορακογιοφυριου. ...Συντήρηση περαταριων(εναέρια καρούλια διέλευσης ποταμού ) στο Μεσοπυργο και Νεχωρια Βραγκιανων.
Για μικρά ιχθυοτροφεία.
Για νέο Υδροηλεκτρικο στο Αρδανοβο. Μεσοπυργο (ιδιοκτησίας ΤΕΡΝΑ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ Α.Ε) ...ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΦΡΑΓΜΑΤΟΣ ΣΥΚΙΑΣ, Σήραγγα Τυμπανου (άξονα Καρδίτσας -Αργιθεας -Άρτας ).
Ο Προεδρος Ένωσης Περιφερειών, Περιφ/ρχης Θεσσαλίας Κ. Αγοραστός, έχει τον πρώτο λόγο & ρόλο, μαζί με τον Περιφερειάρχη Ηπείρου Αλ. Καχριμανη, τους Δημάρχους Αργιθεας Λ. Γ. Τσιβολα & Γ. Καραϊσκάκη Άρτας Π. Μιγδο, όλους τους τοπικούς φορείς, τις ΠΕΔ ΘΕΣΣΑΛΊΑΣ & ΗΠΕΙΡΟΥ, τον φιλο πρωτεργάτη Μενιο Παπαδημητριου, να πρωτοστατησουν για υλοποίηση του οραματος πολλών γενεών των παραποτάμιων χωριών Αχελώου. ...ΕΔΩ ΚΑΙ Τ Ω Ρ Α! !!!
Τα λόγια, πλέον, δεν είναι αρκετά. ...
Εντός Ιουνίου, εφέτος, να εξαγγελθεί το χρηματοδοτικό πακέτο, ενώπιον των κατοίκων, στον ίδιο χώρο της Επισκοπης Βραγκιανων. .! !!
Αποτελεί Δικαίωμα μας, με βάση τη Συνθήκη για τη Λειτουργία της ΕΕ, που επιτάσσει ιδιαίτερη μέριμνα για ορεινές, απομακρες, δυσπροσιτες περιοχές με σπανια οικολογική και πολιτιστική, ιστορική αξία..!!!
Δημήτρης Παπακωστας
Αιρετός Τ. Α (1999-2019).
Πρόεδρος ΔΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ (ΔΗΜΑΡΧΟΣ ΑΧΕΛΩΟΥ 1999-2006)