Υπογράφεται η σύμβαση για την ενεργειακή αναβάθμιση του Επιμελητηρίου Τρικάλων
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
![Υπογράφεται η σύμβαση για την ενεργειακή αναβάθμιση του Επιμελητηρίου Τρικάλων](/media/k2/items/cache/5d1ebada61d8d14c209c395669e50918_L.jpg)
Αναβαθμίζεται ενεργειακά το κτίριο του Επιμελητηρίου Τρικάλων, καθώς ο Περιφερειάρχης Θεσσαλίας Κώστας Αγοραστός έδωσε την έγκριση για την υπογραφή της σύμβασης του έργου.
Το έργο χρηματοδοτείται από το ΕΣΠΑ Θεσσαλίας 2014- 2020 με συνολικό προϋπολογισμό 498.405 ευρώ. Κύριος του έργου είναι το Επιμελητήριο Τρικάλων και δικαιούχος ο Δήμος Τρικκαίων.
Το κτίριο του Επιμελητηρίου που σήμερα ανήκει στην ενεργειακή κατηγορία Ζ, αναμένεται να αναβαθμιστεί σε Κατηγορία Β+, με βελτίωση των ενεργειακών χαρακτηριστικών του. Η ενεργειακή αναβάθμιση του κτιρίου περιλαμβάνει τις εξής παρεμβάσεις:
-Εφαρμογή συστήματος θερμομόνωσης στο κτιριακό κέλυφος.
-Αντικατάσταση των κουφωμάτων.
-Κατασκευή θερμομόνωσης της οροφής του κτιρίου.
-Κατασκευή θερμομόνωσης της οροφής του υπογείου.
-Αντικατάσταση φωτιστικών με νέα εξοικονόμησης ενέργειας.
-Εγκατάσταση μηχανικού Αερισμού με ανάκτηση θερμότητας.
-Αντικατάσταση συστημάτων θέρμανσης – κλιματισμού.