Δ. Κουρέτας: Πιθανόν στο τέλος Αυγούστου η έξοδος από την επιτήρηση για την πανώλη των μηρυκαστικών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
![Δ. Κουρέτας: Πιθανόν στο τέλος Αυγούστου η έξοδος από την επιτήρηση για την πανώλη των μηρυκαστικών](/media/k2/items/cache/8a975bc3beb3c6dfc53c8fbedf968ec3_L.jpg)
Εφόσον όλα πάνε καλά και μαζική ιχνηλάτηση που ακολουθήσει τις επόμενες ημέρες δεν φέρει στην επιφάνεια νέα θετικά δείγματα, τότε είναι πολύ πιθανόν στο τέλος Αυγούστου η Θεσσαλία να βγει από το καθεστώς επιτήρησης για την πανώλη των μικρών μηρυκαστικών.
Την παραπάνω δήλωση έκανε ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Δημήτρης Κουρέτας, κατά την διαδικασία των ενημερώσεων στο Περιφερειακό Συμβούλιο, το οποίο συνεδρίασε την Πέμπτη 1η Αυγούστου.
Λίγο νωρίτερα είχε ανακοινώσει την λήξη των διαδικασιών που επέβαλλε το πρωτόκολλο από την στιγμή που εμφανίστηκαν τα κρούσματα και μάλιστα σε, όπως είπε, στο χρόνο ρεκόρ των 15 ημερών, ενώ προανήγγειλε και προληπτικούς δειγματοληπτικούς ελέγχους, τις επόμενες ημέρες, στις Π.Ε. Καρδίτσας και Μαγνησίας, στις οποίες δεν προβλεπότανε μέχρι τώρα καθώς δεν έχει παρουσιαστεί κρούσμα.
Δίνοντας αριθμητικά στοιχεία στο Σώμα, μίλησε για επτά εστίες στις Π.Ε. Λάρισας και Τρικάλων που οι ζώνες ιχνηλάτηση που δημιουργήθηκαν γύρω από αυτές περιλαμβάνουν 1.483 εκμεταλλεύσεις, με 440.000 αιγοπρόβατα από τα 1.650.000 που έχουμε στην Θεσσαλία. Βρέθηκαν θετικά δείγματα σε 33 φάρμες και τα ζώα θανατώθηκαν υγειονομικά με εξαίρεση ένα περιστατικό στα Τρίκαλα, για το οποίο, τόνισε, έχω καταθέσει μηνυτήρια αναφορά. Θανατώθηκαν, κατέληξε 9 χιλιάδες ζώα και θα θανατωθούν άλλες 3.000 περίπου.
Στη συνέχεια μίλησε για τις αποφάσεις που πάρθηκαν για τη μη μετάδοση της νόσου όπως το κλείσιμο των σφαγείων για τα μικρά μηρυκαστικά, διευκρινίζοντας ότι αυτό έγινε για να μην υπάρξει μετάδοση κατά την μεταφορά και όχι γιατί υπάρχει κίνδυνος για τον άνθρωπο. Επίσης αναφέρθηκε στα μέτρα για την μεταφορά των ζωοτροφών, όπως και την απαγόρευση εξόδου των ζώων από τα μαντριά.
Στο σημείο αυτό ανέφερε πως στην περιοχή βρίσκονται ελεγκτές του ΕΦΕΤ και εφόσον διαπιστωθεί ότι σφάζονται ζώα εκτός σφαγείων, τα πρόστιμα θα είναι ιδιαίτερα μεγάλα
Απαντώντας στη συνέχεια σε ερωτήσεις που έθεσε ο επικεφαλής της Λαϊκής Συσπείρωσης κ. Τσιαπλές, ξεκαθάρισε πως η νόσος δεν μεταδίδεται στον άνθρωπο, ούτε σε άλλα ζώα. Είναι καθαρά, είπε ζωονόσος που αφορά στα μικρά μηρυκαστικά. Επίσης σημείωσε πως η μεταφορά δύο κτηνιάτρων για πρώτες βοήθειες είχε να κάνει με την παραμονή τους επί μακρόν κάτω από τσίγκινο σκέπαστρο σε συνθήκες πολύ υψηλών θερμοκρασιών.
Συμφώνησε με τον κ. Τσιαπλέ στο ότι απαιτείται να προσληφθεί μόνιμο προσωπικό για την στελέχωση των Διευθύνσεων Κτηνιατρικής και υπενθύμισε πως και η πρώην και η νυν περιφερειακή αρχή έχουν υποβάλλει σχετικά αιτήματα.
Για τις φήμες περί ταφής ζώων σε ακατάλληλο σημείο τόνισε πως υπάρχει πρωτόκολλο για το που πρέπει να θαφτούν και οι έλεγχοι που έγιναν έδειξαν ότι οι ταφές έγιναν υγειονομικά και στα προβλεπόμενα σημεία.
Τέλος ξεκαθάρισε πως κανείς δεν μπορεί να διασφαλίσει ότι δεν θα βρεθεί άλλο θετικό δείγμα καθώς η διάρκεια επώασης της νόσου είναι 22 ημέρες γι αυτό και θα γίνουν ιχνηλατήσεις το επόμενο διάστημα, ώστε αν σε ένα μήνα δεν βρεθεί κάτι άλλο να υπάρξει έξοδος από την επιτήρηση.
Π.Κ.