Την ενεργοποίηση του «Περιφερειακού Συμπαραστάτη του Πολίτη» προανήγγειλε ο Δ. Κουρέτας
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
![Την ενεργοποίηση του «Περιφερειακού Συμπαραστάτη του Πολίτη» προανήγγειλε ο Δ. Κουρέτας](/media/k2/items/cache/d00594267a672a31a905e8be292236ff_L.jpg)
Την ενεργοποίηση του θεσμού του «Περιφερειακού Συμπαραστάτη του Πολίτη», προανήγγειλε στο περιφερειακό Συμβούλιο της 1ης Αυγούστου ο περιφερειάρχης Θεσσαλίας Δ. Κουρέτας, παραπέμποντας την απόφαση στην επόμενη συνεδρίαση.
Η αφορμή δόθηκε από ερώτημα που έθεσε ο κ. Τσιαπλέ για έγγραφη καταγγελία υπαλλήλου της Π.Ε. Καρδίτσας όπου γίνονται αναφορές για χρόνια προβλήματα με ελλείψεις διαγωνισμών και αναθέσεις.
Ο κ. Κουρέτας δεν απάντησε καθώς, όπως είπε, δεν είχε στα χέρια του την καταγγελία και υποσχέθηκε ότι θα μελετήσει τα όσα αναφέρει και θα απαντήσει. Παράλληλα όμως μίλησε για τον θεσμό του «Περιφερειακού Συμπαραστάτη του Πολίτη», ρόλο που θα αναλάβει έμπειρος εισαγγελέας, στον οποίο θα απευθύνεται κάθε καταγγελία και αυτός θα την εξετάζει και θα γνωμοδοτεί στο Σώμα.
Π.Κ.