Τρίμηνη παράταση για τον πολυχώρο κοινωνικής αλληλεγγύης του Δήμου Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Τρίμηνη παράταση για τον πολυχώρο κοινωνικής αλληλεγγύης του Δήμου Καρδίτσας](/media/k2/items/cache/69fba098bf4b24affd9dc838b6599923_L.jpg?t=20240407_095909)
Με ομόφωνη απόφαση του Δημοτικού Συμβουλίου Καρδίτσας χορηγήθηκε παράταση τριών μηνών για την ολοκλήρωση του έργου «Κατασκευή κτιρίου και προμήθεια εξοπλισμού για πολυχώρο κοινωνικής αλληλεγγύης κοινωνικό παντοπωλείο και δομή υποστηριζόμενων διαμερισμάτων-Εργολαβία» του Δ. Καρδίτσας.
Είναι η πρώτη παράταση που δίνεται για το έργο, η σύμβαση του οποίου υπογράφτηκε στις 31 Μαρτίου 2023 με συνολική δαπάνη 425.413,58 ευρώ χωρίς ΦΠΑ και χρόνο περαίωσης 12 μήνες.
Στην αίτησή του για παράταση ο ανάδοχος επικαλείται τις δυσμενείς καιρικές συνθήκες που επικράτησαν και ζητά να παραταθεί η προθεσμία μέχρι τον Ιούλιο του 2024.
Από την πλευρά της η Διεύθυνση Τεχνικών Υπηρεσιών του Δήμου καταμετρώντας τις ημέρες που οι καιρικές συνθήκες ήταν ακατάλληλες για εργασία, πρότεινε παράταση έως 30 Ιουνίου 2024 και η εισήγησή της έγινε δεκτή από το Σώμα.
Π.Κ.