Σύλληψη 62χρονου εργολήπτη στα Τρίκαλα για οφειλές στο Δημόσιο που αγγίζουν τα 12 εκατ. ευρώ! Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Άλλες τρεις συλλήψεις είχαμε το τελευταίο 24ωρο για χρέη προς το Δημόσιο σε Τρίκαλα και σε Βόλο με την περίπτωση του Τρικαλινού επιχειρηματία να ξεχωρίζει λόγω του μεγάλου ύψους οφειλής.
Αναλυτικά:
Συνελήφθη, μεσημβρινές ώρες σήμερα Πέμπτη στα Τρίκαλα, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Τρικάλων, ένας 62χρονος, εργολήπτης δημοσίων έργων, για μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο.
Συγκεκριμένα, ο 62χρονος συνελήφθη, διότι δεν είχε καταβάλει προς το Δημόσιο, χρέη συνολικού ύψους 11.893.814,58 ευρώ.
Κατηγορείται για παράβαση των διατάξεων του άρθρου 25 του Ν. 1882/90, όπως πλέον ισχύει μετά τη τροποποίηση με το άρθρο 3 παρ. 1 του Ν.3943/11 «Μη καταβολή χρεών προς το Δημόσιο».
Επίσης, συνελήφθη, μεσημβρινές ώρες της Τετάρτης στο Βόλο, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Βόλου, ένας 53χρονος, εργολάβος μεταλλικών κατασκευών, για οφειλές προς το Δημόσιο (μη απόδοση ΦΠΑ). Συγκεκριμένα, ο 53χρονος προσήλθε αυθορμήτως στην Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου και συνελήφθη, διότι δεν είχε καταβάλει προς το Δημόσιο, ποσό αναλογούν σε Φ.Π.Α. συνολικού ύψους 47.191,48 ευρώ.
Τέλος, συνελήφθη, πρωινές ώρες σήμερα Πέμπτη στο Βόλο, από αστυνομικούς της Υποδιεύθυνσης Ασφάλειας Βόλου, ένας 30χρονος, έμπορος βιομηχανικών αερίων, για οφειλές προς το Δημόσιο (μη απόδοση ΦΠΑ). Συγκεκριμένα, ο 30χρονος προσήλθε αυθορμήτως στην Υποδιεύθυνση Ασφάλειας Βόλου και συνελήφθη, διότι δεν είχε καταβάλει προς το Δημόσιο, ποσό αναλογούν σε Φ.Π.Α. συνολικού ύψους 31.400,71 ευρώ.