Σύσφιξη σχέσεων των Θεσσαλών της Αυστραλίας και της Ευρώπης Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Την Αυστραλία θα επισκεφτεί ο Πρόεδρος της Ομοσπονδίας Θεσσαλικών Συλλόγων Ευρώπης κ. Διαμαντής Γκίκας και θα παρευρεθεί μεταξύ άλλων στην εορταστική χοροεσπερίδα της Ομοσπονδίας Θεσσαλικών Συλλόγων Αυστραλίας,
Κύριο θέμα της συζήτησης θα είναι μεταξύ άλλων η σύσφιξη των σχέσεων των δύο Θεσσαλικών Ομοσπονδιών και η αλληλογνωριμία των μελών των δύο σωματείων, που στοχεύουν στη διάδοση και συνέχιση της παράδοσης, του πολιτισμού και της ιστορίας της Θεσσαλίας.
Η Ομοσπονδία Θεσσαλικών Συλλόγων Ευρώπης ιδρύθηκε το 2004 και η Ομοσπονδία Θεσσαλικών Συλλόγων Αυστραλίας ιδρύθηκε το 1999 ενώνοντας τους Συλλόγους Μετέωρα (1962), Χασίων (1971) και Ελασσόνας (1988). Αντίστοιχη συνάντηση προγραμματίζεται από την Ομοσπονδία Θεσσαλικών Συλλόγων Ευρώπης και με την Ομοσπονδία Θεσσαλικών Συλλόγων Καναδά στο Τορόντο Καναδά.
Για το Διοικητικό Συμβούλιο
Από το γραφείο τύπου της Ομοσπονδίας Θεσσαλικών Συλλόγων Ευρώπης
Α’ Γραμματέας Ιωάννης Κίτσιος