Επίσκεψη του Δ/ντή του ΕΑΓΜΕ στην Καρίτσα του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα - Απομακρύνθηκαν προληπτικά οι κάτοικοι Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Επίσκεψη του Δ/ντή του ΕΑΓΜΕ στην Καρίτσα του Δήμου Λίμνης Πλαστήρα - Απομακρύνθηκαν προληπτικά οι κάτοικοι](/media/k2/items/cache/2959c9f105798358fd4136a42b29f2e3_L.jpg)
Τον οικισμό της Αγίας Μαρίνας στην Καρίτσα Δολόπων επισκέφθηκε το πρώτο Σαββατοκύριακο του νέου έτους ο διευθυντής του ΕΑΓΜΕ κ. Νίκος Νικολάου για την εξέλιξη του κατολισθητικού φαινομένου, συνοδευόμενος από το δήμαρχο κ. Παν. Νάνο, τους αντιδημάρχους και τον πρόεδρο της κοινότητας.
Εκτός από την Αγία Μαρίνα, επισκέφθηκαν και τους οικισμούς Ράφηνα, Στεργιέικα και την Κοινότητα Καρίτσας, όπου σημειώθηκαν καταπτώσεις.
Ο κ. Νικολάου εκτίμησε ότι είναι επισφαλής η διαμονή των κατοίκων και ο Δήμος Λίμνης Πλαστήρα ενημέρωσε τους κατοίκους για απομάκρυνση κατοίκων για προληπτικούς λόγους. Επτά μέχρι στιγμής κατοικίες έχουν υποστεί σοβαρές ζημιές και κρίνονται ακατάλληλες για κατοίκηση.
Κατόπιν τούτων ο δήμαρχος λίμνης Πλαστήρα κ. Παναγιώτης Νάνος με κατεπείγουσα επιστολή του ζήτησε να αποσταλεί κλιμάκιο ειδικών για την εκτίμηση των οικιών και των κτισμάτων, αλλά και για την υπόδειξη των αναγκαίων μέτρων για την ασφάλεια των κατοίκων και του οικισμού γενικότερα. Επίσης, ο δήμαρχος επανέφερε το αίτημα χρηματοδότησης μελέτης για την αντιμετώπιση των γεωλογικών προβλημάτων στο Δήμο Λίμνης Πλαστήρα συνολικά, μετά τις δεκάδες καταπτώσεις που σημειώθηκαν με τον κυκλώνα «Ιανός».
Θυμίζουμε ότι νωρίτερα σήμερα ο Γ.Γ. Πολιτικής Προστασίας Β. Παπαγεωργίου ενέκρινε το αίτημα για κήρυξη της κοινότητας σε κατάσταση ¨Εκτακτης Ανάγκης Πολιτικής Προστασίας.