Δημήτρης Παπακώστας: "Συνεδρίαση ΔΣ Αργιθέας στα Βραγκιανά: Τα μεγάλα προβλήματα να τεθούν στο μικροσκόπιο…"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Μετά από καιρό το ΔΣ Αργιθέας όρισε δια του Προέδρου του Ηλία Παπαδήμα και με ομόφωνη σχετική απόφαση Συνεδρίαση στα Βραγκιανά ( έδρα ΔΕ Αχελώου ) , που θα γίνει σε λίγες μέρες , τέλη Ιουλίου .
Η αποκεντρωτική λογική ενισχύει τον θεσμό της Τοπικής Αυτοδιοίκησης , την συμμετοχικότητα , την πληροφόρηση .
• Η ορεινή Αργιθέα —372.000 στρέμματα έκταση -χαρακτηρίζεται από το διάσπαρτο των οικισμών , αραιοκατοίκηση και την πλειοψηφία δημοτών να διαμένει και να εργάζεται εκτός εδαφικής περιφέρειας δήμου
( σε Θεσσαλία - Αττική - Β Ελλάδα κα).
•• Η Ορεινότητα ευλογία και..” κατάρα “ για επίπεδο υποδομών και βιωσιμότητα .
Γιαυτό η πολιτική της εξωστρέφειας με τα Δίκτυα ( Πίνδος -ΟΤΑ με λίμνες - ΕΑΠ Αγράφων),που χάραξε και ακολουθεί ο Δήμαρχος και το ΔΣ αποτελεί θετικό δρόμο ανάπτυξης και διάσωσης από ερήμωση και δημογραφικό μαρασμό , όμως χρειάζονται και απτά έργα καθημερινότητας.
^ Μέσω κοινών εθνικών και ευρωπαϊκών πλαισίων χρηματοδότησης , μεγάλων επενδύσεων η ορεινή πατρίδα θα μπορέσει να σταθεί στον σύγχρονο ανταγωνιστικό κόσμο , να διατηρήσει επιρροή και να έχει τελικά μέλλον υπέρ κυρίως των νεώτερων.
^ Στο ΔΣ στα Βραγκιανά πρέπει να γίνει ώριμη διεξοδική συζήτηση πρώτιστα για τα μεγάλα προβλήματα :
1. Ενημέρωση δημοτών και φορέων για πορεία μεγάλης επένδυσης —η μόνη που ίσως λειτουργήσει ως “αειφορικός απινιδωτής” , που θα ανατάξει τα υπό ερήμωση χωριά μας — του σχεδιαζόμενου από ΤΕΡΝΑ Ενεργειακή ΑΕ φράγματος στο Αρδάνοβο Καταφυλλίου ( λεγόμενο Αυλακίου) , του οποίου οι όροι ΜΠΕ εγκρίθηκαν από ΠΣ Θεσσαλίας και ΔΣ Αργιθέας (Μάιο -Ιούνιο 2022) με ευρεία πλειοψηφία , αλλά και αναταράξεις στην πλειοψηφία ΔΣ Αργιθέας .
^ Σε ποιό σημείο βρίσκονται οι έρευνες , οι διαδικασίες (άδειες Αρχαιολογίας , Δασαρχείου κα). Η κτηματογράφηση ;
^ Πόσο επηρεάζεται η προοπτική του έργου ΑΠΕ (83 mw η ισχύς του—90 μ ύψος ) από το Ντίλ ( DEAL) μεταξύ εταιρίας με κρατική εταιρία ΑΠΕ των Ηνωμένων Αραβικών Εμιράτων( ΗΑΕ);
^ Ποιές οι επαφές για ανταποδοτικά έργα στις κοινότητες Αχελώου [ σήμανση άξονα από Κοράκου - Βραγκιανά - Καταφύλλι-Αργύρι )/// ενεργειακή αυτονομία Μονής Σωτήρος κα].
Έχουν περάσει 25 μηνες ( από έγκριση όρων ΜΠΕ ) και απόλυτη σιγή …
Οι κάτοικοι δικαιούνται καλή πληροφόρηση ώστε να μην διχάζονται και αντιμάχονται για ένα μεγάλο μεν έργο ΑΠΕ , αλλά που κανένας δεν μπορεί να προβλέψει : το αν θα ολοκληρωθεί , το πότε και από ποιόν .
2. Κοινωνικές Δομές : Ήδη το πρόγραμμα ΤΕΒΑ ( διανομή αγαθών σε άπορους) πέρασε εξ ολοκλήρου στην περιφέρεια .
Απαιτείται ο Δήμος να λειτουργήσει δική του αυτόνομη δομή με δημοτικό κοινωνικό παντοπωλείο.
Με ενίσχυση του Προνοιακού Κέντρου Κοινότητας ( που λειτουργεί στα Βραγκιανά από το 2018) με Ψυχολόγο - Κοινωνική Λειτουργό ( που λείπει εδώ και καιρό ) και θέση Νοσηλεύτριας ( κακή η απόφαση για παιδαγωγό - να τροποποιηθεί ).
Ειδική στήριξη σε Ιατρεία με πόρους του ορεινού Δήμου .
Η κυβέρνηση αποδείχτηκε ανίκανη να καλύψει θέσεις γιατρών στα αγονα ορεινά ιατρεία ( συνεχώς κενά πολύ καιρό ).
3. Υλοποίηση επιτέλους έργων που εκκρεμούν από το 2018-19 ( άσφαλτος σε Λαγκαδάκια / τσιμεντόστρωση Ρα-ί-νιστα/ τεχνικό σε Σταυροπήκι - Μύλο Καταφυλλίου)
4. Λογοδοσία Αιρετών / Αντιδημάρχων και Κοινοταρχών σε Δήμαρχο , κυρώσεις για καθυστέρηση εκτέλεσης εντολών ( πχ νέο wc σε Δημαρχείο Βραγκιανών - καθαριότητα - φωτισμό - διακοπές ύδρευσης κα ).
• Για Πολιτική Δράση - Ενημέρωση - Παρουσία και Έργα διψάει ο κόσμος !
Δεν δίνει …δεκάρα για στόχευση εκλεγμένων κατάληψης έμμισθων θέσεων …
Αναμένεται επίσκεψη πολλών ετεροδημοτών και οι υποδομές πρέπει να αντέξουν , να λειτουργήσουν όλα υποδειγματικά ( ύδρευση - δρόμοι καθαροί - φωτισμός -σκουπίδια ).
Βλέποντας τα θετικά ( όπως η βελτίωση βατότητας έως Διασταύρωση Ανθηρού : καθιζήσεις στροφής Ογκλάβιας - τμήματα στο χωριό Κνισοβο - διαγράμμιση/ σήμανση), που ήδη υλοποιεί η περιφ Αρχή με την νέα ΔΤΕ Καρδίτσας , ας ανεβάσουμε όλοι :εργατικότητα και αποτελεσματικότητα.
Το χρωστάμε στις νέες γενιές που έρχονται !
Στον Τόπο των προγόνων μας …
Βιώνουμε κλιματική κρίση , περιόδους αβίωτων πόλεων , έχουμε ανάγκη τα πάτρια μέρη , ως καταφύγια και τόπους αναψυχής .
Ας σπάσουμε κλίμα μελαγχολίας και αδιαφορίας …
Δημήτρης Παπακώστας 25-7-24