Δημ. Παπακώστας: "Η Τοπική Αυτοδιοίκηση... "μήλο πολιτικης έριδος", ενόψει Δημοτικών εκλογών!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Με το νέο χρόνο, το 2018, η Τοπική Αυτοδιοίκηση μπήκε σε προεκλογική χρονιά, ενόψει του έτους εκλογών το 2019,για ανάδειξη νέων Περιφερειακών και Δημοτικών Οργάνων.
Ο πολιτικός ανταγωνισμός οξύνεται ανάμεσα στην Κυβέρνηση και την Αξιωματική Αντιπολίτευση και άλλα κόμματα.
Η Κυβέρνηση, παρότι από τον Αύγουστο 2016, μιλά για νέο Καλλικράτη,νέο αναλογικό εκλογικό σύστημα και Αποκεντρωτικες-Συμμετοχικες Μεταρρυθμίσεις στην Αυτοδιοίκηση, ακόμα δεν έχει καταθέσει το τελικο της σχέδιο προς Διαβούλευση.....
Η διαρκής αναβλητικοτητα, προφανώς κάπου αποσκοπεί...!!!
Η Νέα Δημοκρατία επιμένει στην τήρηση του υπάρχοντος νόμου και Αυτοδιοικητικές εκλογές κανονικά,όπως έχει οριστεί, το Μάιο/Ιούνιο 2019, μαζί με τις Ευρωεκλογές.
Ο ίδιος ο Πρόεδρος της, Κυρ Μητσοτάκης, δήλωσε πρόσφατα, πως αν η Κυβέρνηση ψηφίσει νέο νόμο για την Τοπική Αυτοδιοίκηση και οι Βουλευτικές εκλογές γίνουν νωρίτερα, εντός 2018, θα επαναφέρει, εφόσον η ΝΔ λάβει λαϊκή εντολή, τα πράγματα με νόμο για Αυτοδιοικητικές εκλογές, μαζί με Ευρωεκλογές.
Ανάλογες θέσεις παίρνουν και τα άλλα κόμματα...
Έτσι η Τοπική Αυτοδιοίκηση γίνεται το "μήλο της έριδος", χώρος έντονης πολιτικής διαμάχης και οξυτατου ανταγωνισμού!!!
Στις συνθήκες πολύπλευρης κρίσης που βιώνει η Χώρα, η Εθνική Οικονομία-Κοινωνική Συνοχή, είναι φυσιολογικό και αναμενόμενο να ανεβαίνουν οι Πολιτικοί τόνοι....
Η Τοπική Αυτοδιοίκηση (Περιφέρειες & Δήμοι) είναι ο κατεξοχήν χώρος κοινωνικών αναζητήσεων, διαλόγου, συγκρούσεων και συνθέσεων, ζυμώσεων και επεξεργασίας νέων ιδεών και λύσεων υπέρ των πολιτών, των τοπικών κοινωνιών.
"Η Δημοκρατία κτίζεται από κάτω προς τα πάνω", δίδασκε ο αείμνηστος καθηγητής Δ.Τσατσος.
Οι Δήμοι και οι Περιφέρειες έχουν σταθεί από το 2010 σθεναρά και αποτελεσματικά,στηρίζοντας τη χειμαζομενη κοινωνία, ιδιαίτερα στα ζητήματα Αλληλεγγύης και Ανθρωπιστικής Βοήθειας.
Χωρίς την Αυτοδιοίκηση θα είχε καταρρεύσει ο κοινωνικός ιστός.
Δρομολογείται η εκλογική μάχη του επόμενου έτους με έντονη αντιπαράθεση & διαξιφισμούς.
Τα κόμματα γνωρίζουν πως χωρίς Συμμετοχή των πολιτών, δίχως γνήσια Αυτοδιοίκηση με αυθεντική Αποκέντρωση και κυρίως χωρίς τοπική ανάπτυξη, δεν μπορεί να επιτευχθεί Εθνική Ανάπτυξη, έξοδος από την πολύπλευρη κρίση.
Άρα χρειάζονται,εχουν ανάγκη τα Κόμματα να μπολιαστουν,να δια-συνδεθουν με τις Τοπικές Αρχές,τα κινήματα των απλών πολιτών, στα χωριά, τις κωμοπόλεις, στα νησιά και τα Ορεινά, στα μεγάλα αστικά κέντρα.
Η πολιτικοποίηση των προσεχων εκλογών για τις νέες Δημοτικές/Περιφερειακές Αρχές είναι αναπόφευκτος μονόδρομος!
Αρκεί να τεθούν τα σωστά, επίκαιρα διλήμματα και διακυβευματα.
-Θελουμε ισχυρή ΤΑ με πόρους και αρμοδιότητες? Με αυτοτέλεια, πολιτική, οικονομική, διοικητική?
-Θελουμε εκλογή με αντιπροσωπευτικο, δημοκρατικό εκλογικό σύστημα που θα σέβεται την ισοδυναμία των ψήφων, τις ιδιαιτερότητες μικρών αλλά ζωντανών τοπικών κοινοτήτων?
-Θελουμε τη συμμετοχή των Δημοτών,που αποτελεί την πεμπτουσία της Δημοκρατίας, Τοπικής και Κοινοβουλευτικής,την εγγύτητα πολίτη-Εξουσιας?
-Θελουμε, στοχεύουμε στη Δημογραφική Αναστροφή της Πατρίδας μας,με έργα/Δράσεις τοπικής ανάπτυξης και αλληλεγγύης?
***
Έχουμε καταθέσει πολλές προτάσεις στο Υπουργείο Εσωτερικών, στα γραφεία του Πρωθυπουργού, του προέδρου της Αξιωματικής αντιπολίτευσης, των κομμάτων, στην ΚΕΔΕ, την ΕΝΠΕ, στα συλλογικά όργανα και φορείς/κινήσεις πολιτών.
Λέμε: ΝΑΙ στην πολιτικοποίηση, στο διαχωρισμό Πολιτικών/Αυτοδιοικητικών στόχων από ατομικες ή μικροτοπικιστικες σκοπιμότητες
ΝΑΙ στην τόνωση της Περιφερειακής-Τοπικης Αυτοπεποίθησης και Συνοχής,του Διαλόγου,των δημιουργικων Αντιπαραθέσεων, της Συνεννόησης μεταξύ Κοινοτήτων,Καποδιστριακών Περιοχών(δημοτικών ενοτήτων), Νομών, των Γενεών μεταξύ τους,των μόνιμων κατοίκων με τους διαμένοντες/εργαζόμενους εκτός δήμων τους,των αποδήμων και γηγενών.
***Πάντως το 2018, ως τελευταίο έτος πριν τις εκλογές, προσφέρεται για αναστοχασμο, γενναία αυτοκριτική, διόρθωση ή βελτίωση πορείας, για εκτέλεση των έργων που ήδη έχουν καθυστερήσει εξαιτίας του παραμορφωτικού Καλλικράτη, την μνημονιακης πολιτικής, του Υπερσυγκεντρωτικου Ελληνικού Κράτους, της Γραφειοκρατίας, της ευθυνοφοβικης στάσης πολλών Αιρετών και κρατικών παραγόντων/ελεγκτικών θεσμών,της δικιάς μας αβελτηριας...
****Η ορεινή Αργιθεα έχει ανάγκη και οφείλουμε όλοι να συνδράμουμε, αξιοποιώντας τα οικονομικά μέσα που ευτυχώς διαθέτει,να υλοποιήσει ΕΠΕΙΓΟΝΤΑ έργα,που οι Αργιθεατες αναμένουν με προσδοκία Ανάπτυξης της περιοχής.... όπως (όπως ενδεικτικά):
-Ολοκληρωση Ασφάλτου δρομο Επισκοπης Βραγκιανων (2χλμ-ημιτελης από το 2008).
-Υδρευση κοινότητας Αργυρίου.Αξιοποιηση ίδιων πόρων από έσοδα Υδροηλεκτρικού,περί τις 100.000€.
-Ερευνα με Υδρογεωλογο στα Κελάρια /Καταφυλλι,για εμπλουτισμό με καθαρό νερό.
-Στροφη Αγ Νικολάου Βραγκιανων, επικίνδυνο, ημιτελές από 2012.
-Εργα Υδροδότησης σε χωριά και συνοικίες (Αετοχώρι, Βραγκιανων, Ελληνικά, Βλάσι κα)
-Ρεμα Λεύκας Πετριλου....Άμεση Κατασκευή λόγω επικινδυνότητας.
-Βελτιωτικα τεχνικά έργα δρόμο Κατουσι έως Γκροπες,όρια ν.Τρικαλων σε συνεργασία με Αντιπεριφερειες Καρδίτσας και Τρικάλων.
-Αναβαθμιση Δημοτικών Καταστημάτων στις περιοχές {Ανατολικής/Πετριλου και Αχελώου/Βραγκιανων-Αργυριου/ΚΕΠ}. Ψηφιακή Αναβάθμιση Δήμου, γενικά.
-Συνεχιση κοινωνικής πολιτικής και στήριξης κτηνοτρόφων μας.
-Παρεμβασεις στην Περιφέρεια και Υπουργεία για έργο Μεγ Σκάλας Ανθηρου.... Άσφαλτο Βραγκιανων -Κεδρων Ευρυτανίας....... Αργυρι-Γεφυρα ...... Καρυά-Κουμπουριανα........Αυχένας Τύμπανου με Αγ Νικόλαο Βλασίου........ Πετρίλο-Τροβατο κλπ.
**Χρέος όλων μας να τρέξουμε,το πρώτο εξάμηνο 2018, να Δημοπρατηθουν τα βασικά έργα που έχει ανάγκη η Πατρίδα!!!! Άλλη δικαιολογία, πίστωση χρόνου δεν υπάρχει......
Εν αναμονή Κυβερνητικών Εξαγγελιών.....εσομεθα έτοιμοι!!!!Ας προσδεθουμε οι Αιρετοί!!!
Δημήτρης Παπακώστας
ΑΙΡΕΤΟΣ ΤΑ 1999-2019
Πρόεδρος ΔΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ......