Δημ. Παπακώστας: "Τα τζάκια & οι ξυλόσομπες πνίγουν την Καρδίτσα - Απειλή για τη δημόσια υγεία!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Καταστάσεις ασφυξίας στην Καρδίτσα, τηΛαρισα, στο Θεσσαλικό κάμπο,από την αυξημένη καύση βιομάζας, ξύλων, λόγω της υπερφορολογησης του πετρελαίου θέρμανσης, διαχρονικά, από τις Ελληνικές Κυβερνήσεις.
Η δημόσια υγεία απειλείται, ιδίως για παιδιά, Υπερηλικους, ατομα με πνευμονοπάθεια...
Τα αιωρούμενα σωματίδια (αιθαλομίχλης) μπορούν να προκαλέσουν οξείδωση των ανθρωπίνων κυττάρων.... μόνιμες βλάβες και μεταλλάξεις....(άρθρο στην Καθημερινή-21/1/18 του Γ.Ελαφρου).
Στις πόλεις της Περιφέρειας, τα στοιχεία ατμοσφαιρικής ρύπανσης είναι απογοητευτικά....
Οι Κρατικές αρχές, η Περιφέρεια, οι Δήμοι, ασχολούνται, μεν, με τη βελτίωση των Υποδομών (οδικό δίκτυο, ύδρευση κα), αλλά υποτιμούν το ρόλο της καθαρότητας στην ατμόσφαιρα, τη υπέρμετρη ρύπανση από την αυξημένη καύση ξύλου και υποπροϊόντων του, στις κρύες νύχτες του χειμώνα....
Οι αρμόδιες αρχές, κυρίως οι Δικαστικές, έπρεπε να έχουν κινηθεί αυτεπάγγελτα κατά των Πολιτικών, που με τα "μέτρα" τους, συντελούν στη δηλητηρίαση του αέρα που εισπνέουμε-ιδίως τα παιδιά μας, οι υπερηλικοι, τα άτομα με πνευμονοπάθεια ή αναπνευστικά προβλήματα.
Το Υπουργείο Υγείας κωφευει...όπως και το Υπουργείο Περιβάλλοντος.
Οι ίδιοι οι πολίτες, δεν έχουμε συνειδητοποιήσει την έκταση της βλάβης, τις επιπτώσεις στην υγεία όλων μας!
Νομίζουμε πως αν κλειστουμε στα διαμερίσματα μας, δίπλα στα αναμμένα τζάκια, θα εξαιρεθουμε, θα τη... γλυτώσουμε....
*Αναδεικνύεται και πάλι, το βαρύ φορτίο που πληρώνει ο Έλληνας πολίτης, η οικογένεια του, από την εφαρμογή ανερμάτιστων φοροληστρικων μνημονιακων, δήθεν "μεταρρυθμιστικών" πολιτικών.
**Αναδεικνύεται η ανάγκη για κοινή δράση υπέρ μιας πολιτικής γνήσιας περιβαλλοντικής & προστασίας της δημόσιας υγείας!
Καλοί οι δρόμοι, οι κούνιες, οι μπασκέτες, τα φροντιστήρια για τα παιδιά, αλλά τα πνευμόνια τους θέλουν καθαρό αέρα, οξυγόνο αναζωογονητικό και όχι...κάπνα, νέφος αιθαλομίχλης, με καρκινογόνα σωματίδια....
***Αναδεικνύεται η χρησιμότητα της φύσης, της ορεινής Υπαίθρου, των πεντακάθαρων περιοχών.
Έχουμε τονίσει, κατ επανάληψη, πως ο ρόλος των ορεινών περιοχών δεν έχει λήξει, παρά τη δημογραφική γήρανση και κάμψη.
Η αναζωογόνηση, ο καθαρός αέρας, είναι επιτακτική ανάγκη για τα παιδιά και όλους τους κατοίκους των πόλεων του κάμπου.
Το "φάρμακο", η αντιμετώπιση της ρύπανσης, είναι οι τακτικές επισκέψεις, εξορμήσεις στην καθαρή ύπαιθρο, στα είκοσι χωριά της Αργιθέας!
Μέσα στο χειμώνα, συνιστάται, για πολλούς αυτονόητους λόγους, να εκδραμουμε οικογενειακώς, με φίλους και παρέες, στην πιο καθαρή περιοχή της Χώρας και ίσως, της Ευρώπης!
Οι ιώσεις, τα κρυολογήματα, οι ... καπνοί, αντιμετωπίζονται πιο δυναμικά με την εξοχή, τη φιλοξενία, τον καθαρό αέρα, παρά με.... χούφτες- αντιβιοτικά, μάσκες ή φιάλες οξυγόνου.....
**** Οι Σύλλογοι, οι Αυτοδιοικητικοί φορείς, καλό είναι να προσαρμόσουν τα προγράμματα, τις εκδηλώσεις τους, με βάση τις νέες ανάγκες των.... εξαθλιωμένων, βασανισμένων αστών.....με οργάνωση εκδρομών, χειμωνιάτικων εκδηλώσεων στα όμορφα, καθαρά, γραφικά, φιλόξενα χωριά μας!
Ο πρωτοπόρος Πανελλήνιος σύλλογος Βραγκιανων, κάθε χρόνο,τα Χριστούγεννα πραγματοποιεί συνεστίαση, τονώνοντας το ηθικό, την ψυχολογία μόνιμων και επισκεπτών.... Τολμά, στο καταχείμωνο και προσφέρει πολλαπλά!
*****Έχουμε ξαναγράψει:
"Δηλωστε την περιουσία σας, περιφρουρηστε τα δικαιώματα σας, ανακαινιστε τα πατρικά σας, διατηρήστε τους δεσμούς με τη γενέθλια Πατρίδα ...είναι Επένδυση Υγείας, σωματικής και ψυχικής.....δεν είναι "πεταμένα λεφτά".....
-Γονεις, φέρτε τα παιδιά σας στην Ύπαιθρο, στα βουνά, για να διαβάσουν ελεύθερα το ανοιχτό βιβλίο της Φύσης και της Ζωής!!!
-Η ορεινή Αργιθεα, μοναδικός τόπος στη Θεσσαλία,για φυσιολατρικές δράσεις, ευεξίας και αναζωογόνησης του οργανισμού, είναι σαν "ένας δίσκος γεμάτος αντιδωρα".....που κανένας δεν τη χόρτασε.....!!!
Με τους ασφαλτοδρομους, πλέον, τους ποιοτικούς ξενώνες, τα υγιεινά προϊόντα της, τα φιλόξενα σπίτια, Δόξα τω Θεώ, η πρόσβαση είναι προσιτή,ίσως λίγο περιπετειώδης, αλλά με τη διαρκή συνδρομή των ανθρώπων και μηχανημάτων της Περιφέρειας Θεσσαλίας και του Δήμου Αργιθέας, όλων των Υπηρεσιών Πολιτικής Προστασίας.......πιο πολλοί οι κίνδυνοι στις πόλεις......
Η ορεινή Ελλάδα, πεπρωται να ζήσει και θα ζήσει!!!
Με πίστη, σχέδιο, επιμονή και εργατικότητα.....
Δημήτρης Παπακώστας
ΑΙΡΕΤΟΣ ΤΑ 1999-2019................ Βραγκιανά 21-1-2918.