Σε εξέλιξη το ταξίδι του Στέλιου Βάσκου για το Τρίκαλα - Μόναχο - Τρίκαλα με ένα ποδήλατο Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Με τις ευχές όλων o βετεράνος ποδηλάτης Στέλιος Βάσκος ξεκίνησε το νέο του μεγάλο ταξίδι.
Αναχώρησε το μεσημέρι της Δευτέρας στις 12 από το Δημαρχείο Τρικάλων επιχειρώντας το εγχείρημα «Τρίκαλα – Μόναχο – Τρίκαλα».
Στόχος του μεγάλου υπεραθλητή είναι μέσα σε διάστημα 15 περίπου ημερών να πάει στο Μόναχο και να επιστρέψει με το ποδήλατο του διανύοντας 4000 χιλιόμετρα διασχίζοντας 7 χώρες και δεκάδες πόλεις.
Ο Στέλιος Βάσκος μεταφέρει μήνυμα σε όλη την Ευρώπη για το «Χαμόγελο του Παιδιού», έναν οργανισμό που ασχολείται με την αντιμετώπιση των καθημερινών προβλημάτων των παιδιών.
Ο Στέλιος προετοιμάστηκε εντατικά τους τελευταίους μήνες και δηλώνει πανέτοιμος ψυχικά και σωματικά για το μεγάλο ταξίδι: «Είμαι πολύ καλά και με την στήριξη όλων αλλά και την βοήθεια του Θεού θα τα καταφέρω» δηλώνει.
Ο στόχος του Στέλιου είναι να διανύσει την διαδρομή μέσα σε 15 μέρες κάνοντας καθημερινά 250 έως 300 χιλιόμετρα. Θα κάνει ποδήλατο κατά την διάρκεια της ημέρας και τα βράδια θα ξεκουράζεται σε ειδικά διαμορφωμένο αυτοκινούμενο.
Θα τον ακολουθεί εξειδικευμένη ομάδα αποτελούμενη από γιατρό, μασέρ, προπονητές και συνοδούς ώστε να είναι υπό συνεχή παρακολούθηση και επίβλεψη για να αποφευχθεί οτιδήποτε απρόοπτο που μπορεί να θέσει σε κίνδυνο την ασφάλεια και την υγεία του Στέλιου.