Κ. Γκαβογιάννης: "Καίριο πλήγμα που χρήζει απάντησης"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ακόμα κι αν δεν ήταν αναμενόμενο (που ήταν), θα έπρεπε τουλάχιστον να μας διακατέχει η καχυποψία και η επιφυλακτικότητα, από τη στιγμή που ο υπουργός Παιδείας κ. Γαβρόγλου προανήγγειλε αλλαγές στον εκπαιδευτικό χάρτη της χώρας.
Αντ’ αυτού εμείς περιμέναμε για άλλη μια φορά να βρεθούμε προ τετελεσμένων και να αντιδράσουμε με κραυγές απελπισίας κατόπιν όμως εορτής (όπως άλλωστε κάνουμε συνήθως).
Με τα τμήματα των ΤΕΙ να διαγράφονται από το χάρτη της Καρδίτσας και με το αβέβαιο μέλλον της Κτηνιατρικής ο νομός μας για άλλη μια φορά αδικείται κατάφωρα, όπως γίνεται συνήθως στη Δυτική Θεσσαλία.
Από την τελευταία συνεδρίαση της Συγκλήτου του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας, που πραγματοποιήθηκε στις 16 Φεβρουαρίου 2018 στον Βόλο (γι’ αυτό ανέφερα ότι ήταν αναμενόμενες οι εξελίξεις) και βάσει των προτάσεων που κατέθεσαν στον υπουργό για το χάρτη της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στη Θεσσαλία η Καρδίτσα βρέθηκε εκτός νυμφώνος. Κάτι ανάλογο προτάθηκε και για τα Τρίκαλα, αλλά εκεί οι αντιδράσεις,οι επαφές και οι αντιπροτάσεις άρχισαν της επόμενη της συνεδρίασης. Εμείς, δεν πειράζει, θα αρχίσουμε τη γκρίνια την επόμενη εβδομάδα. Χωρίς προτάσεις, χωρίς επιχειρήματα που να αντικρούουν τα όσα αποφασίστηκαν στο Βόλο. Γιατί η συγκεκριμένοι Πανεπιστημιακοί έδωσαν τοπικιστικό χαρακτήρα στη εκπαίδευση, κατεύθυνση ανεπίτρεπτη τουλάχιστον για την ιδιότητά τους. Τι άλλο μπορεί να σημαίνει η συγκέντρωση των τμημάτων που προτείνουν (14 στο σύνολο) σε Βόλο και Λάρισα; Δηλαδή αν ένα τμήμα δεν παράγει εκπαιδευτικό αποτέλεσμα στην Καρδίτσα, το ίδιο τμήμα θα παράξει στο Βόλο;
Πιστεύω ότι η υποβάθμιση στην οποία οδηγούμαστε πρέπει να μας αφυπνίσει για να δώσουμε τη μάχη ενάντια σ’ αυτό το σχεδιασμό, όχι απλώς για να περισώσουμε και να διαφυλάξουμε ότι μας άφησαν προσωρινά, αλλά για να διεκδικήσουμε μεγαλύτερη συμμετοχή με περισσότερα τμήματα και υποδομές για την τριτοβάθμια εκπαίδευση, στη βάση των επιστημονικών και εκπαιδευτικών αναγκών και όχι των παιδιακίστικων επιχειρημάτων της συγκλήτου. Είναι καιρός να πάψουμε να είμαστε ο φτωχός συγγενής.
Κώστας Γκαβογιάννης