«Μπάτε σκύλοι αλέστε…» το αθλητικό πάρκο στην Καρδίτσα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Μία απαράδεκτη κατάσταση βίωσαν το μεσημέρι του Σαββάτου οι περίοικοι του αθλητικού πάρκου αλλά και οι Καρδιτσιώτες που ήθελαν να γυμναστούν στο γήπεδο μπάσκετ δίπλα στο ΔΑΚ.
Ο λόγος το ότι είχε μετατραπεί σε υπαίθριο στούντιο μουσικής, με κονσόλα και ηχεία πάνω στο τερέν του γηπέδου και με εκκωφαντική μουσική από τις 3 το μεσημέρι, που ούτως ή άλλως είναι ώρα κοινής ησυχίας.
Την ίδια ώρα οι νεαροί που συμμετείχαν στο happening έκαναν γκράφιτι στον τοίχο του ΔΑΚ, για την ποιότητα των οποίων έχουμε τις ενστάσεις μας.
Μπροστά σε αυτή την κατάσταση, που συνεχίζεται αυτή την στιγμή για 5η συνεχόμενη ώρα, μπαίνει ένα βασικό ερώτημα. Ποιος έδωσε άδεια και για την κατάληψη του γηπέδου και για τον χρωματισμό του τοίχου; Επικοινωνήσαμε με ανθρώπους του Δήμου Καρδίτσας και μας διαβεβαίωσαν ότι δεν το έχουν επιτρέψει. Δεν είδαμε όμως να κάνουν και τίποτα για να το σταματήσουν.
Το να μην το πήραν χαμπάρι το θεωρούμε αδιανόητο. Ξυπνήσανε και τα ντουβάρια από την ένταση της μουσικής αλλά και τις διαμαρτυρίες της γειτονιάς. Και ξαναρωτάμε, υπάρχει κάποιος λόγος που δεν υπήρξε παρέμβαση; Συμφωνεί ο Δήμος με αυτή την εικόνα ασυδοσίας των λίγων εις βάρος των πολλών;
Να πάρει θέση και αν τα βλέπει θετικά να τους δώσει και την κεντρική πλατεία για το επόμενο πάρτι.
Παναγιώτης Κολτσίδας