Γ. Κολοκτσής: ''κ. δήμαρχε, το λόγο πλέον έχει η δικαιοσύνη''
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Γ. Κολοκτσής: ''κ. δήμαρχε, το λόγο πλέον έχει η δικαιοσύνη''](/media/k2/items/cache/45e1383dc5a25cb59f5c36bd4f6d964f_L.jpg)
Μερικές φορές, η υπομονή είναι χάσιμο χρόνου.
Στην περίπτωση των εργαζομένων του κοινωφελούς προγράμματος του ΟΕΑΔ, που εδώ και σχεδόν ένα μήνα έχουν απολυθεί από το δήμο Καρδίτσας, η υπομονή τους είχε εξαντληθεί και το έδειξαν έμπρακτα.
Η δημοτική αρχή τους όφειλε δυόμιση περίπου μήνες δεδουλευμένα και δεν ήταν η πρώτη φορά. Επί σχεδόν ένα χρόνο τώρα, οι οφειλές υπήρχαν και έφτασαν κάποιες φορές τους τρεισήμισι μισθούς!
Μια μικρή ομάδα εξ αυτών, 5 τον αριθμό, αποφάσισε να διεκδικήσει αυτό που η δημοτική αρχή καθυστερούσε κατ επανάληψη. Με καταγγελία προς την επιθεώρηση εργασίας, πράξη που έγινε στις 29 Ιουλίου ζητήσανε την καταβολή των δεδουλευμένων. Επίσης το αντίτιμο (σε χρήμα) που τους αναλογεί, για ΤΗ ΜΗ απόδοση του ενός λίτρου γάλακτος ημερησίως, που ενώ προβλέπετε, η δημοτική αρχή, από τον Απρίλιο του 2023 και μέχρι την απόλυση τους στις 10 Ιουλίου ΔΕΝ ΕΠΡΑΞΕ.
Ως είθισται, η επιθεώρηση κάλεσε σε συζήτηση και απολογία τη δημοτική αρχή, για διευθέτηση εργατικής διαφοράς. Η δημοτική αρχή ζήτησε και πήρε παράταση για τη συζήτηση, η οποία και έχει ορισθεί για τις 20 Αυγούστου. Η προθεσμία που δόθηκε φαντάζει σχετικά μεγάλη, αλλά θα τηρήσω επιφυλάξεις. Θα αναμείνω την τελική στάση που θα κρατήσει η επιθεώρηση στη συζήτηση και θα φανεί, ΑΝ και κατά πόσο υπάρχει διάθεση ''ειδικής μεταχείρισης''...!
Αξίζει εδώ να αναφέρω ότι, σύμφωνα πάντα με την κείμενη νομοθεσία, περί καθυστερημένης πληρωμής μισθών, οι πράξεις από όπου και να προέρχονται, ανεξάρτητα και από τους λόγους, επιφέρουν ποινές έως 6 μήνες.
Η δημοτική αρχή περί αυτού, παίρνει ΑΡΙΣΤΑ σε ότι αφορά τα αντανακλαστικά της. Με ανάρτηση της στο διαύγεια, οριστικοποιεί την άμεση πληρωμή ενός μήνα, έναντι των οφειλών της στους εργαζόμενους. Ίσως βέβαια εντελώς συμπωματικά, οι δύο ενέργειες, να έχουν τόσο κοντινό χρόνο. Το μόνο σίγουρο είναι, ότι οι εργαζόμενοι θα δουν το χρώμα του χρήματος, στις 9 Αυγούστου!
Ταυτόχρονα με την καταγγελία προς την επιθεώρηση εργασίας, οι εργαζόμενοι το πήγαν ένα βήμα παραπέρα, σύμφωνα πάντα όμως με τα συνταγματικά τους δικαιώματα.
Προέβησαν σε καταγγελία ΚΑΙ προς την εισαγγελική αρχή της πόλης μας, ζητώντας την επέμβαση της δικαιοσύνης στο θέμα. Νομικός δεν είμαι, οπότε και δεν γνωρίζω το πως μπορεί να συμβάλει στην επίλυση του θέματος η εισαγγελία. Το μόνο που μπορώ είναι να υποθέσω ότι... από τη στιγμή που αποδέχτηκε τους εργαζομένους και την καταγγελία τους, σημαίνει ότι υπάρχει πρόθεση, αλλά και δικαιοδοσία.
Σε κάθε περίπτωση, το λόγο έχουν οι αρμόδιες υπηρεσίες, που είναι συνταγματικά εργαλεία νομιμότητας, απόδοσης ευθυνών και πιθανών ποινικών διώξεων.
Κολοκτσής Γεώργιος