Δημ. Παπακώστας: "Αθάνατο, αυθεντικό κινηματογραφικό ρεπορτάζ των Θαν. Κατσαρού & Θαν. Αλεξανδρή για την Αργιθέα που αγαπήσαμε!!!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο αξέχαστος Θανάσης Κατσαρός μαζί με το φίλο της ορεινής Πατρίδας μας, τον Θανάση Αλεξανδρή, φωτογράφισαν - κινηματογραφησαν αξέχαστες στιγμές των ορεισιβιων Αργιθεατων, στις πέτρινες δεκαετιες του '50- 60-70-80-90.....
Ο εικοστός αιώνας...άργησε να έλθει στην ορεινή Αργιθεα!
Αποτελεί σπάνιο ντοκουμέντο η μικρή ταινία τους- στο karditsalive- για τα ήθη, την απλόχερη φιλοξενια,τα αυθεντικά Αργιθεατικα τραγούδια,τον περίφημο-μοναδικό χορό,τον "κλειστο Αργιθέας", τα έθιμα του χωριάτικου γάμου,τα Θρησκευτικά μνημεία,τη βουκολική ζωή.....
-Μια Αργιθέα χωρίς άσφαλτο,δίχως γεφύρια και ηλεκτρισμό... μόνη με τη φύση, τον καιρό, τα ψηλά βουνά, όμως και ελεύθερη, περήφανη, λιτή, εφευρετική.....
-Μια απόμακρη Πατρίδα, των είκοσι χωριών-"αετοφωλιες", όπως τα ονομάζουν οι δύο καλοί φίλοι, με παιδιά, πολύτεκνες μανάδες, ζωντάνια και μόχθο!!!
-Παληες γενηες, από τραχεις Αργιθεατες, που με "ξεθεωτικη" δουλειά, μεγάλωσαν οικογένειες, ανάθρεψαν παιδιά, πρόκοψαν, νίκησαν!!!
* Εικόνες μαγευτικές ξετυλίγονται με μαεστρία από τους καλούς φίλους της Αργιθέας, την πύλη της Καρδίτσας και Θεσσαλίας, από και προς την Ήπειρο και Ευρυτανία-Αιτωλοακαρνανια...την άγρια, δυσπροσιτη γη των προγόνων μας....
** Τα μουλάρια και το ... προπολεμικό λεωφορείο του τοπικού ΚΤΕΛ,που ήταν πάντα δίπλα μας και βογγουσε στις ανηφόρες,τις στροφές,στους χωματόδρομους.
*** Τις ζαλικωμενες γυναίκες,το άρμεγμα,τη γάστρα με το καθα'ριο ψωμί και την μπομποτα,το κτυπημα του βούτυρου στον ξύλινο Μπουτινε'λλο με το Φουρλε'τσι,τη γιαγιά στον αργαλειό ή με τη ρόκα και το αδράχτι,γνεθοντας την...τλου'πα!!!
**** Τον χωριάτικο γάμο με τα μουλάρια,τα προικιά,τον καθρέφτη που προπορεύεται, τα κλαρίνα, με τον αξέχαστο Στέλιο από τα Γρυμπιανα, το ξεφάντωμα,τα χωρατα', τις κλεφτε'ς ματιές των ανύπαντρων κοριτσιών στα άγουρα αγόρια εκείνης της εποχής....
**** Την πεζοπορία, τη θρησκευτική κατάνυξη στη Σπηλιώτισσα, στην Αγια Σωτήρα, στις Εκκλησιές μας, τους ευσεβείς παπάδες μας....
***** Το όργωμα με τα ζευγάρια, τις τσαντηλες με τα τυριά, τις θημωνιές...
Ο μπάρμπα-Νεστορας,σε γενομένη κουβέντα, από τι αιτία θα πεθάνει ο καθένας, όλοι οι άλλοι της ομήγυρης έλεγαν, καρδιακό, εγκεφαλικό, παλιαρρωστια...
εκείνος με πίστη....προφήτη: "Εγώ θα πέσω από ....αθυμωνια' !!!
Υπήρξε ο πρωτομάστορας στο θυμωνιασμα, τον καλούσαν σε όλα τα χωριά....
*******************************************************************************
Τον κρυμμένο αυτόν θησαυρό, οφείλουμε εμείς οι νεώτεροι, οι Σύλλογοι, οι Φορείς, οι Κοινοτάρχες, όλοι οι Αιρετοί, ο κάθε Αργιθεατης, γηγενής ή απόδημος, να διαφυλάξουμε, να προβάλλουμε, να αξιοποιήσουμε!!!
Η ίδρυση "Λαογραφικής Λέσχης Αργιθεατων",αναγκαία όσο τίποτα άλλο!
Με έδρα τα χωριά και παραρτήματα σε όλες τις πόλεις,όπου Σύλλογοι...
Έχουμε πλούσιο υλικό, από Συνέδρια, θέατρα-Δωρας Στράτου-ΕΡΤ, ερασιτεχνικες δουλειές....
Ο ιστορικός Σύλλογος Αργιθεατων Θεσσαλών Αθήνας, ως πρώτος μεταξύ ισότιμων φορεων, ας πάρει τις πρωτοβουλίες....μαζί με την Αυτοδιοίκηση.
Να κρατήσουμε τις μνήμες, να μεταλαμπαδεύσουμε στα παιδιά, που δεν γεννήθηκαν στα ορεινά χωριά μας, τις ομορφιές, τα ήθη, τα ανεπανάληπτα τραγούδια, τους χορούς....τα τοποσημα μας!!!
* Καταφέραμε να μας αγαπήσουν οι συμπολίτες στο Νομό και τη Θεσσαλία, σε όλη τη Χώρα, βάλαμε την αργιθεατικη σφραγίδα σε όλο τον κόσμο μέσα από τις παροικίες σε Καναδά, Αμερική, Αυστραλία, Ευρώπη!!!
** Από την Αργιθεα των λασποδρομων, των καντηλιων-λυχναριων, πετύχαμε δρόμους Ασφάλτου, με ηλεκτρισμό, σύγχρονες υποδομές, ξενώνες, σχολεία, Ιατρεία, δημοτικά γραφεία, αναστήλωση πατρικών σπιτιών & μνημείων!!!
*** Καλουμαστε, σήμερα, να πολεμήσουμε τα σύγχρονα προβλήματα,της Δημογραφικής ερήμωσης,της νεοφτωχειας,της μοναξιάς,του ψυχικού κενού....
Στόχος μας, ας είναι, μια Ανθρώπινη, φιλόξενη, γνήσια και αυθεντική Αργιθέα με πολιτιστική - ψηφιακη - αειφορικη -δημογραφικη -Λαογραφικη πρόοδο!!!
Αξέχαστε Θανάση Κατσαρε, κατάφερες να μας συγκινήσεις.......
Όλοι οι Αργιθεατες,όπου γης,σε ευγνωμονούμε!!!
Δημήτρης Παπακώστας
Βραγκιανά 18-1-2018.