Δημ. Παπακώστας: "Η αυθεντική, αυτόνομη, δημιουργική Αυτοδιοίκηση, μόνη ελπίδα για τη Νεα Ελλάδα!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο Περιφερειαρχης Στερεάς Κώστας Μπακογιαννης, με τον στέρεο, αυτόνομο, συγκροτημένο λόγο του, χθες Λαμία, στο 2ο Περιφερειακο Αναπτυξιακό Συνέδριο της Κυβέρνησης,
Αφενός ανέδειξε τα μύρια προβλήματα της Τοπικής Αυτοδιοίκησής (εξάρτηση απο κεντρική εξουσία, υποχρηματοδοτηση, ασφυκτικος έλεγχος κα),
-"Η αυτοδιοίκηση δεν είναι. .νεροκουβαλητης κανενός κόμματος ή εξουσίας ",τόνισε με τόλμη και ευψυχια,αγωνιστικότητα και πειστικότητα!!!
Αφετέρου, άρχισε να ξεχωρίζει & να ροδιζει, ένας νέος λόγος, μια νέα γενηα Πολιτικών, με ευρυτητα πνεύματος, εξωστρέφεια, συναινετικό προφίλ, μακρυα απο "κοκορομαχιες, λασπολογικες κορώνες, μιζέρια", της οποίας Γενηας, είναι ή μπορεί να γίνει, ο καλύτερος εκπρόσωπος της. ..
Το μότο του Κ. Μπακογιαννη είναι :"Να γυρισουμε το κράτος ανάποδα. ..διαρκεις μεταρρυθμίσεις, καλύτερη Αυτοδιοίκηση, εξυπνοτερο ,φιλικότερο Κράτος "...
Με κοινωνική αλληλεγγύη αλλά και παραγωγικό, ελεύθερο -από υπερφορολογηση και βάρη -ιδιωτικό τομέα. ..
Για νέες θέσεις εργασίας στη νεολαία μας!
Οι προτάσεις αυτές ,έρχονται να "κουμπωσουν "με τη ρηξικέλευθη πρόταση του Περιφ. Θεσσαλίας &προέδρου ΕΝΠΕ Κ. ΑΓΟΡΑΣΤΟΥ, περί της νεας Περιφερειακής Διακυβέρνησης (από Περιφ. Αυτοδιοίκηση )&του Προέδρου ΔΣ ΚΕΔΕ- ΙΑΤΡΙΚΟΎ ΣΥΛΛ. ΑΘΗΝΑΣ, Γ. ΠΑΤΟΥΛΗ, περι σύγχρονης Τοπικής Διακυβέρνησης (απο σημερινή, συγκεντρωτική Τ. Α ).
"Η Δημοκρατία κτίζεται από κάτω προς τα επάνω" δίδασκε ο αείμνηστος Συνταγματολόγος Δ. Τσάτσος. .
Η αυθεντική Αποκέντρωση με ελεύθερη Αυτοδιοίκηση ,η μόνη ελπίδα για την Αναγέννηση της Ελλάδας. ...
Βασικό κύτταρο της Τοπικής Δημοκρατίας οι κοινότητες, οι Καποδιστριακες περιοχες (περί τις 800 στη Χωρα )με ιδιαίτερη πρόβλεψη για απομακρες Ορεινές και άγονες Νησιωτικές περιοχές.
Άρχισε να διαπλαθεται,να ζυμωνεται το "ελληνικό σχέδιο "της Νεας Ελλάδας.!!!
Ο" Ελληνας Μ. Ρεντσι "-(Ιταλος πρωθυπουργός απο Δήμαρχος Φλωρεντιας )-με ισχυρή συνεργατική ομάδα,.... ώρα να φανεί και να σφραγίσει με δυναμικό τρόπο το τέλος των παλαιοκομματικων νοοτροπιών , χαρασσοντας την ανηφορικη, πλην όμως, ελπιδοφόρα και προκλητικά ενδιαφέρουσα νεα Εθνική πορεία. .!!!
Η Κυβέρνηση οφείλει να υλοποιησει τις προτασεις των Αυτοδιοικητικων,Δήμων &Περιφερειών, να ακούσει απο κάτω προς τα επάνω τα αιτήματα -όχι μόνο Αστικών ΟΤΑ -,η αρχή με το πολυνομοσχεδιο, που συζητείται στη Βουλή, είναι μια πολύ καλή, θετική αρχή. ....
Ζούμε δυσκολους, αλλά ενδιαφέροντες καιρούς. ...
Δ. Κ. Παπακωστας Αιρετός Τ Α 1999-2019
(Δήμαρχος Αχελώου Αργιθεας Καρδιτσας 1999-2006)
Πρόεδρος ΔΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ. ..ΒΡΑΓΚΙΑΝΑ 28)7)17.