Δημ. Παπακώστας: "Καλλικρατικά ...γραφειοκρατικά εμπόδια σε ορεινούς Δήμους!!!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Διαβάζουμε στο έγκυρο Ευρυτανικο"Βήμα του Πολίτη":
"Άκυρες δύο αποφάσεις της οικονομικής επιτροπής Δήμου Αγράφων για εργασίες αποκατάστασης βλάβης αποχετευτικού δικτύου και βλάβης δικτύου ύδρευσης σε χωριά του ορεινού,
εκτεταμένου, (ο μισος Νομός Ευρυτανίας), ποσών 7.500€ κάθε απόφαση ανάθεσης εργασιών, ήτοι συνολικά το...... δυσθεώρητο ποσό των 15.000€, με αιτιολογία της Αποκεντρωμένης Διοίκησης Στερεάς, ότι συνιστά...... κατάτμηση λόγω συνάφειας, ομοιότητας των δύο έργων και τόπου εκτέλεσης.....
Αυτή είναι.... η διοικητική, πολιτική αυτονομία των Δήμων.....δεν μπορουν να αναθέσουν, ούτε μικρά έργα για ζωτικοτατα προβλήματα, της ύδρευσης και της αποχέτευσης.
Τα οποία είναι κατεπείγουσας φύσεως, άπτονται της δημόσιας υγείας (παιδιά, σχολεία, υπερηλικοι κλπ) και η άμεση αντιμετώπιση τους αποτελούν βασική αποστολή & υποχρέωση της τοπικής αυτοδιοίκησης, ιδίως σε εκτεταμένους και λίαν δυσπροσιτους Δήμους, διάσπαρτες κοινότητες και οικισμούς!!!!
Η κρίση ότι η αποκατάσταση μιας βλάβης σε δίκτυα είναι κατεπείγουσα, αναγκαία και επιβεβλημένη δεν ανήκει στους κατά τόπο και καθυλην αρμόδιους Αιρετούς, αλλά σε.... υπερκείμενες Κρατικές Αρχές, που αποφαίνονται πως αποχέτευση και Ύδρευση,είναι όμοια και αδιαχώριστα...
Βέβαια, δεν γνωρίζουμε αν η Αποκεντρωμένη Στερεάς επιληφθηκε αυτεπαγγέλτως ή κατόπιν προσφυγής Δημότη ή Αιρετού.....Έχει ενδιαφέρον να μάθουμε.....
Μετά από αυτά, να μην αναρωτιόμαστε γιατί δεν εκτελούνται έργα από την Τοπική Αυτοδιοίκηση, γιατί παρκαρονται....ταμιακα διαθέσιμα στα Δημοτικά Ταμεία, γιατί δεν απορροφούνται οι υπάρχουσες πιστώσεις για έργα υπέρ των πολιτών και χωριών.....
Έχουμε προ καιρού ζητήσει από ΚΕΔΕ, να δώσει στοιχεία ανά περιφέρεια, πόσα διαθέσιμα έχει στα Ταμεία κάθε Δήμος και να εξηγήσει στους πολίτες που οφείλεται η μη αξιοποίηση τους,εν μέσω ανεργίας και φτώχειας...
Ακόμα αναμένουμε με αδημονία!!!!
Η Καλλικρατικη Υπερσυγκεντρωτικη γραφειοκρατία (βλέπε νόμο 4412/2016 περί δημοπρασιών έργων και προμηθειών), ο δικαιολογημένος, μέχρι ενός σημείου, φόβος των Αρετών/Διατακτων Ενταλμάτων για επικείμενο καταλογισμό ή και η .... ευθυνοφοβικη στάση ορισμένων, έχουν απαξιώσει την Αυτοδιοίκηση, την έχουν απονευρωσει, τη μετέτρεψαν σε απλή..... "Διαχειριστική Διοικητική Αρχή", γρανάζι απλό της Κρατικής μηχανής.....
Το Σύνταγμα, ο Ευρωπαϊκός Χάρτης Τοπικής Αυτονομίας κατοχυρώνουν την αυτοτέλεια της ΤΑ, αναγορευουν τους Αιρετούς, που επιλέγονται με μυστική, καθολική, άμεση εκλογή σε εντολοδόχους των Δημοτών με απόλυτη εξουσία αυτοδιαχείρισης & αυτο-διοικησης των τοπικών υποθέσεων!!!
Επιτρέπεται ο έλεγχος νομιμότητας από Κρατικά όργανα, απαγορεύεται όμως ρητά και ....δια ροπάλου,ο έλεγχος σκοπιμότητας.......
Άμεσα η ΚΕΔΕ, η τοπική ΠΕΔ, το ίδιο το Υπουργείο Εσωτερικών καλούνται να παρέμβουν .....για γνήσια Αυτοδιοίκηση με αυθεντική Αποκέντρωση!!!
Η Εθνική Ανάπτυξη δεν θα έρθει, αν πρώτα δεν πετύχουμε την Τοπική Ανάπτυξη με έργα Υποδομών, Ψηφιακής Αναβάθμισης, Δημογραφικής Αναστροφής των Ορεινών και Νησιωτικών περιοχών.... Γρήγορα, απλά, αποτελεσματικά.
Εδώ και Τώρα ας απαλλαγεί η Τοπική Αυτοδιοίκηση από τις ανόητες "χειροπέδες" των πολύπλοκων και αλληλοκαλυπτομενων ελεγκτικών μηχανισμών, που δεν ενισχύουν τη.... διαφάνεια, αντίθετα παραλύουν κάθε αναπτυξιακή διαδικασία...... απογοητεύουν τον κόσμο και πλήττουν την ίδια την Τοπική Δημοκρατία!!!!
Δημήτρης Παπακώστας
ΑΙΡΕΤΟΣ ΤΑ 1999-2019
Πρόεδρος ΔΣ της Ορεινής Αργιθέας Καρδίτσας........15-1-2018