Δημ. Παπακώστας: "Ο αγώνας δικαιώνεται! ή "άμα δεν κλάψει το... παιδί...."
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Στην ορεινή Αργιθεα λέγανε οι μανάδες μας: "Άμα δεν κλάψει το... παιδί, δεν του δίνει ούτε η μάνα του να φάει..."!!!
Διδάσκοντας τα βλαστάρια τους, ότι στη ζωή, τίποτα δεν χαρίζεται, όλα κερδίζονται!
Με μόχθο-τα αγαθά κοποις κτωνται, έλεγαν οι Αρχαίοι Έλληνες-μαχητικοτητα, επιμονή, υπομονή, καλό σχεδιασμό, δημιουργικές σχέσεις.
1.Υγεία-Ιατρεια: Με συνεργασία Δήμου, Αντιδημάρχου Υγείας/Αλληλεγγύης Θαν Καραγεώργου, Βουλευτών, ιδίως της Π.Βραντζα, Αιρετών, Του Υφυπουργού Βασ Κόκκαλη, που παρέστη στο Παναργιθεατικο Συνέδριο, Βραγκιανά 12-8-17, Επισκοπή, της 5ης ΥΠΕ, του Διοικητή Ν.Αντωνιου, της δντριας ΚΥ Μουζακίου κ.Τζουνη και πατριώτη μας Δ.Πουπη, τοποθετήθηκαν από ΥΠΕΘΑ, γιατροί-οπλιτες στα αγονα και απόμακρα Ιατρεία Βραγκιανων και Αργυρίου Αχελώου Αργιθέας,που αναλαμβάνουν συντομοτατα υπηρεσία, μόνιμα στα χωριά μας.
-Παράλληλα με ενέργειες της δντριας κ.Τζουνη, προχωρά η ετοιμασία του νέου μισθωμένου ακινήτου για λειτουργία του σύγχρονου και προσιτού στο κοινό Ιατρείου Ανθηρου,έδρας Δήμου.
-Ο Δήμος, ήδη με ομόφωνη απόφαση του ΔΣ, είναι στο πλευρό των Γιατρών μας, ηθικά και υλικά. Αναμενουμε την τελική έγκριση της σχετικής, πρωτοπόρας, απόφασης.
2.Φωτισμος: Μετά από αίτημα των Κοινοταρχών περιοχής Αχελώου- όπου γραμμή διέλευσης Πυλώνων ηλεκτρικού ρεύματος, ΤΕΡΝΑ-Ενεργειακης ΑΕ και τα δύο υδροηλεκτρικά έργα- η Διοίκηση της Εταιρίας είχε την ευγενή καλοσύνη, στα πλαίσια και της Εταιρικής Κοινωνικής Ευθύνης, να προμηθεύσει με νέες λάμπες (πρώτες εξήντα) εξωτ. φωτισμού,τύπου led, για ανάγκες κοινοτήτων Καταφυλλιου, Βραγκιανων και Αργυρίου.
Είχε προηγηθεί συνδρομή της ΤΕΡΝΑ ΑΕ, με μίσθωση μηχανημάτων για καθαρισμό δρόμων στα απομακρυσμένα χωριά μας (Αύγουστο 2017).
Ιδιαίτερα, να υπογραμμίσουμε τη συμβολή της Δντριας κ.Γιουλας Τσικνακου.
Η στενή συνεργασία με την Εταιρία, η στήριξη των αειφορικων, καινοτόμων, Έργων της είναι διαρκής και με σχέση αμοιβαίου οφέλους.
Έχουμε ζητήσει και αναμένουμε, θετική ανταπόκριση και για:
1. Ασφαλτοστρωση ενός χλμ, πέριξ τεχνητής λιμνούλας, από Γέφυρα Καταφυλλιου έως ένωση με Στερεά (στροφή Αργυρίου). Ήδη από πλευράς Περιφ. Στερεάς, έχει ολοκληρωθεί.
2. Διαθεση Υδρογεωλογου, κάλυψη κόστους, για έρευνα εντοπισμού πόσιμου νερού στα Κελάρια, που αντιμετωπίζει μείζον θέμα λειψυδρίας.
3. Βελτιωση δρόμου, που πλημμυρίζει συχνά, από νερά ποταμού Αχελώου, Γέφυρα έως οικισμό Αρδανοβο κοινότητας Καταφυλλιου. (οχετοι/τσιμεντοστρωσεις).
4. Σε συνεργασία Εταιριων ΤΕΡΝΑ και ΕΝΕΛ Ελλάς ΑΕ, με αρμόδια Περιφέρεια Θεσσαλίας, για αίτημα σύνδεσης με Άσφαλτο της Θεσσαλίας με Δυτική και Στερεά,περί 5χλμ.
Ηδη η Μελέτη έτοιμη από Δνση Τεχνικών Έργων Καρδίτσας.
5.Την ταχεία πρόοδο διαδικασίας για το νέο Υδροηλεκτρικο Καταφυλλιου (Αυλακιου),άνω ισχύος 40MW,που θα ωθήσει τοπική ανάπτυξη και ευημερία περιοχής μας.
---
Ενόψει των εορτών, γίνεται συντονισμενη προσπάθεια, Δήμου - Κοινοτητων - Σχολειων - Ενοριων - Συλλογων - Καταστηματαρχων, για στολισμό των ορεινών χωριών, προς τόνωση της ψυχολογίας του κόσμου στη σημερινή ζοφερή συγκυρία......
Δ.Παπακωστας 13-12-17