Δημ. Παπακώστας: "Ο αντίλογος, η κριτική είναι ευπρόσδεκτα ...η εκμετάλλευση θεμάτων νερών, όμως, είναι ...εκ του πονηρού...." Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Επί της έγγραφης διαμαρτυρίας του φιλτατου, ενεργού δημότη Ηλια Τσιατσιανη και καθόσον αφορά το πρόσωπο μου, οφείλω να σημειώσω τα εξης:
1.Το πρόβλημα της καταστροφής της υδρομάστευσης λόγω πλημμύρας και κατολίσθησης (μέσα σε απόκρημνα φαράγγια) αφορά τον μικρό οικισμό Φλωρεσιων -Φτερουσιου (πέντε παροχές) & όχι το κεντρικό δίκτυο ύδρευσης Βραγκιανων ....άλλη η πηγή στο ένα, άλλη στο άλλο. ..
Για να μην προκαλούνται εντυπώσεις, πανικοι, εντασεις. Αν και ο κόσμος έχει πλήρη γνώση.
Στα Βραγκιανα (πάνω από200 παροχές), πράγματι το νερο είναι πεντακάθαρο, μετρημενο, χλωριωμένο ανά τακτά διαστήματα. .με επιμέλεια του Αντιδημάρχου Θαν. Καραγεωργου. .και Δημ Αρχής. .
Η πηγήΑΜΠΛΑ, είναι ασφαλής, καθαρή και βελτιώθηκε επι δημαρχιας Θαν Οικονόμου, συνεργατών του και επόμενων δημ διοικήσεων.
Να αναγνωρίζουμε και τα θετικά με ευψυχια. ..
2.Το θέμα οικισμού Φλωρεσιων, προσωπικά το ανεδειξα, από τους αιτούντες δημότες, άνοιξη 2017, (αίτηση Ευαγγ Τσιατσιανη), και το εισηγαγα ως θέμα στο ΔΣ, ΣΤΑ ΒΡΑΓΚΙΑΝΑ, 31/5/17. Αρα παραβιάζονται ...ανοικτές θύρες. ...
3.Ο Δήμαρχος και οι 4 Αντιδήμαρχοι, δηλ η κυβερνώσα ΕΚΤΕΛΕΣΤΙΚΉ ΕΠΙΤΡΟΠΉ ΤΟΥ ΔΗΜΟΥ, σύμφωνα με Καλλικράτη, έχει επιληφθεί και σύντομα θα ενημερώσει σχετικά. ..
Ο ρόλος μου, ως πρώτος μεταξύ ίσων 21 συναδελφων Δημοτικών Συμβούλων -και 20 Κοινοταρχών -στη διεύθυνση του" Βουλευτικού Σώματος", του ΔΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ, έχει επιτελεστεί και συνεχίζω να συμπαρίσταμαι στο δικαιοτατο αίτημα των φιλων Φλωρεσιωτων (συγγενών εκ μητρός μου).
4.Να έχουμε υπόψη οτι σε όλους τους ορεινούς Δήμους, αλλά και νησιά, και πεδινους -θυμίζω πόσιμο νερο Φύλλου Παλαμά επί χρόνια -παρατηρούνται τέτοια δυσάρεστα φαινόμενα. ...το ζήτημα ειναι να υπάρχει η δέουσα παρέμβαση της Τοπικής αρχής με σαφες χρονοδιάγραμμα. ...
O Δήμος Αργιθεας, 375.000 στρέμματα έκταση, πάμπολλες υδρομαστευσεις και χιλιομετρα δίκτυο, δεν έχει επίπεδο ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ ΕΥΔΑΠ ή ΔΕΥΑΚ. ....
5.Ο αντίλογος των ενεργών Δημοτων θρέφει το λόγο της Συμπολιτευσης, διορθώνει λάθη, ωφελεί και παράγει έργο. ...είναι σεβαστος. ... όχι όμως η ρητορεία για εντυπωσιασμο και για σκοπιμότητες "εμεταλλευσης "καθημερινών προβλημάτων. ....
Φίλτατε Ηλία, σε καλωσορίζω στο δημόσιο διάλογο, μέσα από τις έγκυρες τοπικές μας ιστοσελιδες.
Φιλοι ολοι. ...φιλτατη η αλήθεια! !!
Δημ Παπακωστας 29/7/17