"Έσπασαν" τα θερμόμετρα από το κρύο στη βορειοδυτική Ελλάδα - Παγετός και στην Π.Ε. Καρδίτσας Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
Τους -20 βαθμούς άγγιξε η θερμοκρασία το ξημέρωμα της Δευτέρας 22 Ιανουαρίου στο Νέο Καύκασο Φλώρινας (υψ. 554μ.) σύμφωνα με το μετεωρολογικό σταθμό του Εθνικού Αστεροσκοπείου, αποτελώντας τη χαμηλότερη θερμοκρασία της ημέρας σε όλη τη χώρα.
Ειδικότερα το θερμόμετρο κατέγραψε -19,8 βαθμούς Κελσίου με Πτολεμαΐδα να ακολουθεί με -16,6 και την Κοιλάδα Κοζάνης με -15,6.
Στην περιοχή μας η Πεζούλα ξύπνησε με -3,8, το Σμόκοβο με -2,4 και η Καρδίτσα μόλις με 0,2. Περιφερειακά της πόλης η θερμοκρασία 1 με 2 βαθμούς κάτω από το μηδέν.