Διενέργεια Δολωματικού Ψεκασμού (Δάκος) στη Λάρισα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Τη διενέργεια τοπικού δολωματικού ψεκασμού για το Δάκο από 3/8/2012 αποφάσισε η Δ/νση Αγροτικής Οικονομίας & Κτηνιατρικής της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας στα συνεργεία των: Τ.Δ. Ραψάνης, Πυργετού, Πουρναρίου και Ελάτειας του Δήμου Τεμπών και στα συνεργεία των Τ.Δ. Μελιβοίας, Αγιοκάμπου, Βελίκας και Σωτηρίτσα του Δήμου Αγιάς.
Υποχρεούνται οι ελαιοπαραγωγοί που έχουν ελαιοκτήματα στις ψεκαζόμενες περιοχές, να παραβρίσκονται στα κτήματά τους κατά την ημέρα του ψεκασμού, ώστε να διαπιστώσουν τον ψεκασμό.
Παρακαλούνται οι μελισσοκόμοι και οι κτηνοτρόφοι να απομακρύνουν τα μελισσοσμήνη τους και τα ζώα τους από τις ψεκαζόμενες περιοχές, προς αποφυγή τυχόν δηλητηριάσεων.
Επισημαίνεται στους βιοκαλλιεργητές ότι, σύμφωνα με την υποχρέωση τους από την ένταξη τους στο πρόγραμμα Βιοκαλλιέργειας, θα πρέπει να σημάνουν τα κτήματά τους για την αποφυγή ψεκασμού από τα συνεργεία δακοκτονίας.
Αξίζει να σημειωθεί ότι το πρόγραμμα της δακοκτονίας θα πραγματοποιηθεί με μειωμένο προσωπικό σε σχέση με άλλες χρονιές. Συγκεκριμένα θα απασχοληθούν ένας (1) μόνο τομεάρχης-γεωπόνος και πενήντα (50) εργατοτεχνίτες (χωρίς αποθηκάριο). Αντίστοιχα το προσωπικό που απασχολήθηκε τις προηγούμενες χρονιές είχε ως εξής:
Έτη |
Εργατοτεχνικό Προσωπικό |
Αριθμός Ημερομισθίων |
Τομεάρχες Γεωπόνοι |
Αποθηκάριος |
Όλα τα έτη μέχρι και το 2009 |
280 |
60 |
6 |
1 |
2010 |
126 |
60 |
5 |
1 |
2011 |
64 |
60 |
2 |
1 |
2012 |
50 |
42 |
1 |
0 |
Παρά τη σημαντική μείωση και τις δυσκολίες που προκύπτουν δυσχεραίνοντας σε μεγάλο βαθμό την καταπολέμηση του δάκου, η Π.Ε. Λάρισας θα καταβάλει κάθε δυνατή προσπάθεια για την αποτελεσματική εφαρμογή του προγράμματος.