Επιμορφωτικό πρόγραμμα από τον Σ.Θ.Ε.Β. με θέμα “Eπαίδευση στο πρόγραμμα ARCHICAD” Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Ο Σύνδεσμος Θεσσαλικών Επιχειρήσεων & Βιομηχανιών προτίθεται να διοργανώσει εξειδικευμένο επιμορφωτικό πρόγραμμα με θέμα “Eπαίδευση στο πρόγραμμα ARCHICAD” για όλες τις επιχειρήσεις της περιοχής, διάρκειας 40 ωρών.
Βασικός στόχος του προγράμματος είναι να αποκτήσουν οι καταρτιζόμενοι τα εφόδια και να μάθουν τις πολλαπλές εφαρμογές του σχεδιαστικού προγράμματος ARCHICAD ώστε να είναι ικανοί να σχεδιάζουν μέσω Η/Υ.Το πρόγραμμα απευθύνεται σε μηχανικούς όλων των ειδικοτήτων (πολιτικούς μηχανικούς, αρχιτέκτονες, τοπογράφους, μηχανολόγους), αρχιτέκτονες, διακοσμητές κ.λ.π. οι οποίοι εργάζονται είτε ως ελεύθεροι επαγγελματίες, είτε ως στελέχη διαφόρων εταιριών.
Περιεχόμενο προγράμματος
1. ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ: ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΛΟΓΙΚΗΣ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ+ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Βασικό Μενού, Παλέτες, Εργαλειοθήκες, Πλοηγός, Περιβάλλον εργασίας, Επεξήγηση λογικής του προγράμματος - διαφορές από ACAD, Μορφές αρχείου, Παράδειγμα
2. ΜΕΘΟΔΟΙ ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΥ - ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ- ΤΡΟΠΟΙ ΕΠΙΛΟΓΗΣ
Μετακίνηση, Περιστροφή, Πολλαπλά αντίγραφα, Κατοπτρισμός, Αλλαγή μεγέθους, Γκρουπάρισμα, Μονάδες εργασίας, Μονάδες διαστάσεων, σχεδιασμός με πολικές - καρτεσιανές συντεταγμένες, ,marquee κ.α.
3. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΗΣ TOOLBOX +ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Παρουσίαση εργαλείων της εργαλειοθήκης Toolbox (Select-Design)
4. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΗΣ TOOLBOX +ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Παρουσίαση εργαλείων της εργαλειοθήκης Toolbox (Design-Document)
5. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΕΡΓΑΛΕΙΟΘΗΚΗΣ TOOLBOX +ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ
Παρουσίαση εργαλείων της εργαλειοθήκης Toolbox (Document-More)
6. ΠΛΟΗΓΗΣΗ ΣΤΟΝ ΤΡΙΣΔΙΑΣΤΑΤΟ ΧΩΡΟ
Ρυθμίσεις τρισδιάστατης προβολής ,Φιλτράρισμα στοιχείων στον τρισδιάστατο χώρο, Τρισδιάστατες τομές, Αξονομετρική - Προοπτική απεικόνιση
7. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΕ ΦΩΤΟΡΕΑΛΙΣΜΟ, ΒΙΝΤΕΟ ΚΑΙ VR
Επεξεργασία και δημιουργία υλικών , Συμβουλές για την τοποθέτηση και επεξεργασία φωτιστικών πηγών, Τοποθέτηση καμερών, Ρυθμίσεις φωτορεαλισμού και βίντεο, Εξαγωγή τρισδιάστατου για επεξεργασία σε άλλα προγράμματα
8. ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ-ΟΛΟΚΛΗΡΩΣΗ ΜΙΑΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ (Σχέδια) +ΑΠΟΡΙΕΣ- ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
9. ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΜΙΑΣ ΜΙΚΡΗΣ ΜΕΛΕΤΗΣ (Φωτορεαλισμοί-Βίντεο) + ΑΠΟΡΙΕΣ-ΕΠΑΝΑΛΗΨΗ
10. ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΣΤΟ ΧΑΡΤΙ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ ΜΕ ΑΛΛΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ
Στους συμμετέχοντες θα διανεμηθούν:
- Αναλυτικές σημειώσεις
- βεβαίωση παρακολούθησης
Το πρόγραμμα θα διεξαχθεί από 13/11 έως και 13/12/2012 (ώρες 17:00-20:15) σε αίθουσα πληροφορικής στη σχολή LEARN IT, Ρούσβελτ 51-53 (Μέσα στη Στοά), Τρίγωνη Πλατεία.
Εισηγήτρια του προγράμματος θα είναι η κα Στέλλα Παπαπολυχρόνου, Αρχιτέκτονας Μηχανικός με μεταπτυχιακές σπουδές στο Glasgow school of art, Digital Design Studio. Post Graduate Diploma in 2D/3D Motion Graphics, 2003-2005. Διαθέτει πολύχρονη επαγγελματική και εκπαιδευτική εμπειρία σε διάφορα σχεδιαστικά προγράμματα.
Οι επιχειρήσεις μπορούν να αξιοποιήσουν τη δυνατότητα επιχορήγησης όλου του κόστους του σεμιναρίου κάνοντας χρήση του πόρου της εργοδοτικής εισφοράς 0,45% του (Λ.Α.Ε.Κ.) μέσω του ΟΑΕΔ. Για δηλώσεις συμμετοχής και περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να επικοινωνείτε με τα γραφεία του ΣΘΕΒ και την αρμόδια κα Τζένη Γιβροπούλου μέχρι και την Παρασκευή 2 Νοεμβρίου 2012, τηλ. 2410-555507 (Δ/νση: Λεωφ. Καραμανλή & Βιομηχανίας).