Τρεις νεκροί και τρεις τραυματίες σε δύο τροχαία στην Θεσσαλία Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Τρεις νεκροί και ισάριθμοι τραυματίες είναι ο απολογισμός δύο τροχαίων ατυχημάτων που συνέβησαν τη Τρίτη 24 Ιουλίου στις Επαρχιακές Οδούς Φαρσάλων – Μικροθηβών και Ζαγοράς – Βόλου.
Στην πρώτη περίπτωση πρωινές ώρες της Τρίτης στη χ/θ 52 της Επαρχιακής Οδού Ζαγοράς – Βόλου, έλαβε χώρα τροχαίο ατύχημα όταν μηχάνημα έργου οδηγούμενο από 43χρονο και ΙΧΦ αυτοκίνητο οδηγούμενο από 42χρονο κατά τη διάρκεια ρυμούλκησης ανετράπησαν και μετακύλησαν σε βάθος περίπου τεσσάρων μέτρων με αποτέλεσμα το θανάσιμο τραυματισμό του 42χρονου και τον ελαφρύ τραυματισμό του 43χρονου.
Ο 43χρονος μεταφέρθηκε στο Γενικό νοσοκομείο Βόλου για λήψη πρώτων βοηθειών ενώ την προανάκριση για τα αίτια και τις συνθήκες του ατυχήματος διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Μηλέων Μαγνησίας.
Στο δεύτερο θανατηφόρο τροχαίο της ημέρας, που συνέβη απογευματινές ώρες στο 26ο χλμ. της Επαρχιακής Οδού Φαρσάλων – Μικροθηβών έλαβε χώρα τροχαίο ατύχημα όταν ΙΧΕ οδηγούμενο από 38χρονη εξετράπη της πορείας του, προσέκρουσε σε σταθερό αντικείμενο (δέντρο) και ανετράπη εντός αγροκτήματος με αποτέλεσμα το θανάσιμο τραυματισμό της 68χρονης συνοδηγού, μίας ακόμη 73χρονης, επιβαίνουσας στο πίσω κάθισμα καθώς και τον ελαφρύ τραυματισμό της οδηγού κι ενός ανήλικου κοριτσιού ηλικίας 5 ετών.
Η οδηγός μεταφέρθηκε στο Γενικό Νοσοκομείο Βόλου και το ανήλικο κορίτσι στο Κέντρο Υγείας αλμυρού Μαγνησίας για τη λήψη πρώτων βοηθειών. Προανάκριση για τα αίτια και τις συνθήκες του ατυχήματος διενεργεί το Αστυνομικό Τμήμα Φαρσάλων Λάρισας.