Δια περιφοράς συνεδριάζει την Παρασκευή (2/8) το Δ.Σ. Μουζακίου
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Δια περιφοράς συνεδριάζει την Παρασκευή (2/8) το Δ.Σ. Μουζακίου](/media/k2/items/cache/c9b54c7a84a2281dc605ab47f4b88c75_L.jpg)
Εκτάκτως και δια περιφοράς θα συνεδριάσει το Δημοτικό Συμβούλιο Μουζακίου την Παρασκευή 2 Αυγούστου.
Θέματα που καλούνται να ψηφίσουν:
1 Αναμόρφωση Προϋπολογισμού οικ. έτους 2024
Εισηγητής: Ταμπάκου Μαρία
2 Έγκριση πρόσληψης προσωπικού με σχέση εργασίας ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου για την κάλυψη αναγκών καθαριότητας των Σχολικών Μονάδων του Δήμου Μουζακίου.
Εισηγητής: Αγγελάκη Αποστολία
Ο κατεπείγων χαρακτήρας του 1ου θέματος οφείλεται σε χρονικές προθεσμίες, και ειδικά στο γεγονός ότι για να εκκινήσει η λειτουργία της Σχολής, απαιτούνται να γίνουν παρεμβάσεις, οι οποίες πρέπει να έχουν ολοκληρωθεί μέχρι τον ερχόμενο Σεπτέμβριο. Συνεπώς, επείγει η λήψη απόφασης για τη μίσθωση του ακινήτου, το οποίο θα χρησιμοποιηθεί για τη στέγαση υπηρεσιών του Δήμου, δομών και φιλοξενίας μαθητών και πρέπει να προβλεφθεί η σχετική πίστωση, και επιπλέον η αριθμ.56723/30-7-2024 (ΑΔΑ: 9ΡΘΕ46ΜΤΛ6-3ΜΑ) απόφαση περιήλθε στο δήμο μετά την τελευταία συνεδρίαση του ΔΣ και επείγει η δημιουργία του ΚΑ για την καταβολή των χρημάτων των υπαλλήλων.
Για το 2ο θέμα κατεπείγων χαρακτήρας του οφείλεται σε χρονικές προθεσμίες, και ειδικά στο γεγονός ότι αφορά σε σχολικές καθαρίστριες, η πρόσληψη των οποίων πρέπει να έχει ολοκληρωθεί πριν την έναρξη των μαθημάτων των σχολείων.