Παράταση παραμονής αγροτικών γιατρών σε Π.Ι. των Κ.Υ. Μουζακίου και Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Παράταση παραμονής αγροτικών γιατρών σε Π.Ι. των Κ.Υ. Μουζακίου και Σοφάδων](/media/k2/items/cache/c14ad691d10b2b09f6a76b56fc1ca742_L.jpg)
Απόφαση για την παράταση της παραμονής ιατρών υπηρεσίας υπαίθρου σε 3 Περιφερειακά Ιατρεία σε Κοινότητες της ΠΕ Καρδίτσας υπέγραψε ο Διοικητής της 5ης Υγειονομικής Περιφέρειας κ. Φωτ. Σερέτης.
Προηγήθηκαν σχετικά έγγραφα των Κ.Υ. Μουζακίου και Σοφάδων με συνημμένες τις αιτήσεις των εν λόγω ιατρών.
Ειδικότερα η απόφαση αφορά:
Την παράταση της θητείας της ιατρού στο Π.Ι. Κρυοπηγής του Κ.Υ. Μουζακίου από 25-08-2024.
Την παράταση της θητείας του ιατρού στο Π.Ι. Δρακότρυπας του Κ.Υ. Μουζακίου από 29-08-224.
Την παράταση της θητείας της ιατρού από το Π.Ι. Λεονταρίου στο Π.Ι. Κέδρου του Κ.Υ. Σοφάδων
Η παράταση της θητείας των αναφερόμενων ιατρών, λήγει με την ανάληψη υπηρεσίας από τους ιατρούς που θα επιλεγούν για τις συγκεκριμένες θέσεις, βάσει της κείμενης νομοθεσίας και δεν μπορεί να υπερβεί τους 12 μήνες.
Τα Κέντρα Υγείας, στα οποία κοινοποιείται η απόφαση υποχρεούνται σε περίπτωση μη αποδοχής της παράτασης των ανωτέρω ιατρών, να ενημερώσουν άμεσα την υπηρεσία μας προκειμένου να το γνωστοποιήσουμε εντός 10 ημερών στην αρμόδια υπηρεσία του Υπουργείου Υγείας.
Κωστής Κριτσιάνης