Δημ. Παπακώστας: "2 Οκτωβρίου: Πανελλαδική απεργία εργαζομένων στο "Βοήθεια στο Σπίτι""
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημ. Παπακώστας: "2 Οκτωβρίου: Πανελλαδική απεργία εργαζομένων στο "Βοήθεια στο Σπίτι""](/media/k2/items/cache/87b927b889e6f31d9486cbd66f054325_L.jpg)
Την Τρίτη 2/10/2018 οι εργαζόμενοι στο κοινωνικό πρόγραμμα "Βοήθεια στο Σπίτι"(πάνω από 3500 άτομα με ωφελουμενους δεκάδες χιλιάδες συμπολιτών, αδύναμων ανθρώπων) εξήγγειλαν Πανελλαδική απεργία με τα γνωστά δίκαια αιτήματα τους, κυρίως τη συνέχιση του έργου τους και μονιμοποίηση.
Α.Επί πάνω από 15 χρόνια, βρίσκονται σε εργασιακή ανασφάλεια με τη συνεχή.... παράταση των συμβάσεων εργασίας τους.
Οι περισσότεροι έχουν δημιουργήσει οικογένεια, παιδιά, μεγάλες υποχρεώσεις.
Η αβεβαιότητα έχει προκαλέσει ψυχολογική πίεση, άγχος, πολλά προβλήματα στον οικογενειακό τους προγραμματισμό.
Β.Το κεντρικό Κράτος, οι Κυβερνήσεις διαχρονικά, μαζί με την ΚΕΔΕ, τις ΠΕΔ, τους τοπικούς Δήμους & Κοινωφελείς επιχειρήσεις τους, οφείλουν να βρουν μια τελική λύση για μόνιμη και σταθερή εργασία.
Το πρόγραμμα που ωφελεί πολλαπλά αδύναμους συμπολίτες μας, υπερήλικες, ΑΜΕΑ, μοναχικούς,με σοβαρά θέματα ψυχικής και κοινωνικής ένταξης, πρέπει, επιτέλους,να οργανωθεί σωστότερα για να αποδοσει όλα όσα έχουν ανάγκη οι δυνητικά ωφελουμενοι.
Γ.Σήμερα, δυστυχώς, οι υπηρεσίες που παρέχονται, υπολείπονται των αναγκών.
Ιδίως σε δυσπρόσιτες, ορεινές, εκτεταμένες περιοχές, οι δύσκολες συνθήκες πρόσβασης ορθώνουν αξεπέραστα προβλήματα.
Οι εργαζόμενοι πασχίζουν, όμως οι ωφελουμενοι δεν ικανοποιούνται, αντικειμενικά, στις βασικές ανάγκες τους.
*Στην Καποδιστριακή Αυτοδιοίκηση, το 2002, όταν ξεκινήσαμετο "Βοήθεια στο Σπίτι", η ενίσχυση προς τους εργαζόμενους και στον κόσμο ήταν αμέριστη και με όλα τα μέσα (οχήματα κα).
Με τον Καλλικρατη τα πράγματα άλλαξαν, ατυχώς...
Δ.Ποιοί, πόσοι δικαιούνται να ενταχθούν στο πρόγραμμα, πότε και από ποιες συνοικίες διέρχονται και επισκέπτονται οι υπεύθυνοι κάθε φορά (Κοινων.λειτουργος, νοσηλεύτριες, οικιακοί βοηθοί κλπ,);
Η ενημέρωση πλημμελής, μη επαρκής....
Ε.Στα ΔΣ των Δήμων και των ΠΕΔ, πρέπει να γίνει μια ειλικρινής συζήτηση, ώστε να πετύχουμε τη στήριξη και αναβάθμιση του προγράμματος.
Είναι και θέμα ίσης μεταχείρισης με τους υπόλοιπους εργαζόμενους στους Δήμους, Διοικητικούς, τεχνικούς, εργάτες, η προσφορά εργασίας, υπηρεσιών και παρουσία όλων ,στα απομακρυσμένα, κυρίως, χωριά.
*Η Κυβέρνηση, η ΚΕΔΕ, οφείλουν να λύσουν βασικά ζητήματα:
1.Με τι μέσα, τίνος δαπάνη θα γίνεται η μετακίνηση των εργαζομένων εντός των Δήμων; Από σπίτι σε σπίτι,από συνοικία σε συνοικία;
2.Η παρακολούθηση του έργου, η κατανομή, η εκ περιτροπής επίσκεψη τους στους ωφελουμενους, από ποιον πρέπει να γίνεται για την ποιοτική αναβάθμιση του "Βοήθεια στο Σπίτι", όπως λέει και το όνομα του;
3.Η λειτουργική διασύνδεση, που κατά τη γνώμη μας, πρέπει να γίνει με το νέο κοινωνικό πρόγραμμα των" Κέντρων Κοινότητας -(Αλληλεγγύης)"[ψυχολόγο- κοινωνική λειτουργό]και τους τοπικούς Γιατρούς, πως θα επιτευχθεί και με ποιον φορέα;
-Τον οικείο Δήμο, Την κοινωνική υπηρεσία της Περιφέρειας ή του οικείου Κέντρου Υγείας,που υπάγεται στο κεντρικό Κράτος (Υπ.Υγειας);
4.Το βασικότερο,οι πιστώσεις μισθοδοσίας, λειτουργίας, κίνησης ,στην περίπτωση μονιμοποίησης των εργαζομένων στο "Βοήθεια στο Σπίτι", θα προέρχονται από τον κρατικό προϋπολογισμό ή των δήμων και περιφερειών;
Έχουν τη δυνατότητα, σήμερα, οι μικροί, ορεινοί -νησιωτικοι, δήμοι να ανταποκριθούν;
Μήπως, εφόσον τα σωματεία των εργαζομένων συμφωνούν, το πρόγραμμα πρέπει να οργανωθεί σε επίπεδο Νομού και με κινητές μονάδες και όλες τις ειδικότητες, να καλύπτονται όλοι οι Δήμοι και κοινότητες του νομού (σήμερα,Αντιπεριφερειες);
Ένα είδος "ΚΥΔΚ"[Κοινωνικές Υπηρεσίες Δήμων Κοινοτήτων], που θα εποπτεύονται από την οικεία Διεύθυνση Πρόνοιας της Περιφέρειας ή του Δήμου της πρωτεύουσας εκάστου νομού, σε συνεργασία με τηνΠΕΔ.
Η συνένωση δυνάμεων πιστεύουμε ότι θα μειώσει και το κόστος και θα αναβαθμίσει τις υπηρεσίες προς τους αδύνατους δημότες, πράγμα που είναι και ο τελικός στόχος όλων....
Η αρμοδιότητα πρέπει να ξεκαθαρίσει!
Στους Δήμους, στις Περιφέρειες (ένα τμήμα του) ή στο Κράτος;
Να δοθούν οι αντίστοιχοι πόροι, όπως επιτάσσει το Σύνταγμα και ο ΕΧΤΑ.
6.Η Ευρωπαϊκή Ένωση μέσω ΕΣΠΑ,τα Υπουργεία,η ΕΕΤΑΑ συμβάλλουν οικονομικά, λειτουργικά, τεχνικά, οι εργαζόμενοι πασχίζουν,όμως το τελικό αποτέλεσμα υπέρ των ωφελουμενων πρέπει να είναι και το ανάλογο, το αναγκαίο, το πρέπον!
7.Στηριζουμε τον αγώνα των εργαζομένων και απαιτούμε να βρεθούν επιτέλους οριστικες λύσεις στα δίκαια αιτήματα προς όφελος των ίδιων αλλά των δεκάδων χιλιάδων ωφελουμενων αδύναμων συμπολιτών μας.
*Να περιφρουρήσουν οι ίδιοι οι εργαζόμενοι την αξιοπιστία του έργου τους!
*Η σύγχρονη Αυτοδιοίκηση οφείλει να είναι πρωτίστως Α ν θ ρ ω π ι ν η !!!
Δημήτρης Παπακώστας
Αιρετός ΤΑ Αργιθέας Καρδίτσας....