Δημ. Παπακώστας: Το Πάσχα ....η "ανάσταση" της Τοπικής Αυτοδιοίκησης, κατά τον Υπουργό Παν. Σκουρλέτη
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Ο Υπουργός Εσωτερικών Πάνος Σκουρλέτης, σε συνέντευξη του στην ΕΡΤ, εκπομπή "επτά" της Βάλιας Πετουρη (10/2/18), απαντώντας σε σχετική ερώτηση τόνισε:
"Το σχέδιο νόμου για το νέο εκλογικό σύστημα στις ερχόμενες δημοτικές/περιφερειακές εκλογές, μαζί με τις άλλες μεταρρυθμιστικές αλλαγές, ελπίζω να κατατεθεί σε δύο μήνες.
Λέω ελπίζω, γιατί εμπλέκονται και άλλα Υπουργεία και φορείς.
Το νέο εκλογικό σύστημα απλής αναλογικής, θα ενισχύσει τη συναίνεση, τη σύνθεση, τη δημοκρατικότητα και ισοδυναμία ψήφων.
Η Αυτοδιοίκηση είναι ο κατεξοχήν χώρος τοπικών συναινέσεων, διαλόγου και κοινών δράσεων.
Για το Χάρτη, δηλ τον αριθμό των Δήμων, επί του παρόντος δεν θα ανοίξει διάλογος, παρότι πιστεύω ότι χωρίς επαρκή σχεδιασμό καθορίστηκε ο αριθμός των 325 και κυρίως χωρίς στήριξη, σε ανθρώπινο δυναμικό και πόρους".
Αναμένουμε με ενδιαφέρον τις προτάσεις του Υπουργείου Εσωτερικών, καθότι έχουμε υπογραμμίσει ότι εθνική ανάπτυξη θα έρθει, αφού πρώτα πετύχουμε την τοπική αναγέννηση, τη συμμετοχή του απλού πολίτη, την πίστη του στους θεσμούς και στους Αιρετούς που εκλέγει ελεύθερα και οι οποίοι λογοδοτούν σε αυτόν καθημερινά, θεσμικά.
Η Δημοκρατία κτίζεται από κάτω προς τα πάνω!!!!
Οι Ορεινοί, δυσπροσιτοι και εκτεταμένοι, κυρίως Δήμοι, έχουν ανάγκη ένα νέο σύστημα ενδοδημοτικης αποκέντρωσης, στη βάση των Καποδιστριακων περιοχών (δημοτικών ενοτήτων)& των κοινοτήτων.
Αυτοδιοίκηση χωρίς αποκέντρωση, είναι "μελίσσι χωρίς... κυψέλη".....
Η στήριξη των ορεινών περιοχών αποτελεί βασική υποχρέωση του Κράτους και των Ευρωπαϊκών οργάνων, σύμφωνα με τις Συνθήκες και το Σύνταγμα μας.
Δημήτρης Παπακώστας
Πρόεδρος ΔΣ της Ορεινής Αργιθέας Καρδίτσας