Άμεση αντίδραση της Αντ/ρχη Λάρισας για αποζημίωση ακριδόπληκτων παραγωγών Δ. Φαρσάλων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Την παρέμβαση ΕΛΓΑ προκειμένου να αποζημιωθούν οι ακριδόπληκτοι παραγωγοί του δήμου Φαρσάλων ζήτησε με σχετική της επιστολή προς τη διοίκηση του Οργανισμού η αντιπεριφερειάρχης Λάρισας κ. Ρένα Καραλαριώτου,
μετά από σχετική επίσκεψη ακριδόπληκτων παραγωγών στο γραφείο της, παρουσία του αντιδημάρχου Φαρσάλων κ. Νικ. Τριανταφύλλου, του επικεφαλής της ελάσσονος αντιπολίτευσης δήμου Φαρσάλων κ. Χρ. Καπετάνου και των προέδρων Σκοπιάς κ. Δ. Δημητρίου, Αγ. Γεωργίου κ. Φ. Γρίβα, Δένδρων κ. Β. Καλτσά και Πολυνερίου κ. Β. Σακελλαρίου
Στην παραπάνω συνάντηση η αντιπεριφερειάρχης ζήτησε και έλαβε από το δήμο Φαρσάλων ονομαστική κατάσταση των πληγέντων παραγωγών, ενώ με το σχετικό έγγραφο που απέστειλε στη συνέχεια προς τον ΕΛΓΑ, ζητά να γίνουν άμεσα όλες οι απαραίτητες ενέργειες εκ μέρους του οργανισμού, ώστε να αποζημιωθούν οι παραγωγοί διαφόρων καλλιεργειών της Σκοπιάς Φαρσάλων.
Η περιοχή είχε κηρυχθεί ακριδόπληκτη, σύμφωνα με την αρ. 7707/02-05-2012 Απόφαση της Αντιπεριφερειάρχη και η αρμόδια Υπηρεσία της Διεύθυνσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής μόλις ενημερώθηκε με το αρ. 10335/24-5-2012 έγγραφο του Δήμου Φαρσάλων, άμεσα χορήγησε εντομοκτόνο φάρμακο στο Δήμο. Στη συνέχεια τα αρμόδια συνεργεία του Δήμου προέβησαν σε εφαρμογή στις ακριδόπληκτες περιοχές και παρά τις συντονισμένες προσπάθειες, που καταβλήθηκαν δεν κατέστη δυνατό να αντιμετωπιστούν αποτελεσματικά με συνέπεια να προκληθούν ζημιές σε καλλιέργειες.
Όπως επεσήμανε χαρακτηριστικά σε δήλωσή της η κ. Καραλαριώτου: «Σε μία περίοδο οξύτατης κρίσης, όπου πολλοί παραγωγοί υπέστησαν μη αναστρέψιμη οικονομική καταστροφή είναι κρίσιμο να επιταχυνθούν όλες οι απαραίτητες διαδικασίες ώστε να καταβληθούν οι αποζημιώσεις το συντομότερο δυνατό. Γενικότερα, ο πρωτογενής τομέας, στον οποίο στηρίζεται κατά κύριο λόγο η περιοχή μας, βάλλεται από παντού. Οι αγρότες έχουν περιέλθει σε τραγική κατάσταση και είναι χρέος μας να τους στηρίξουμε ακόμη περισσότερο».