Ειδική συνεδρίαση του Περιφ. Συμβουλίου ζητά ο Κ. Πουλάκης για τα προβλήματα των σχολείων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Την διεξαγωγή ειδικής συζήτησης στο Περιφερειακό Συμβούλιο Θεσσαλίας, με θέμα τα οξυμμένα προβλήματα των σχολείων της Θεσσαλίας ζητά με ανοιχτή επιστολή του προς τον Πρόεδρο του Περιφερειακού Συμβουλίου, κ. Χρ. Λιάπη, τον Περιφερειάρχη Θεσσαλίας, κ. Κ. Αγοραστό και τον αρμόδιο για θέματα Παιδείας και Δια Βίου Μάθησης Αντιπεριφερειάρχη, κ. Ευθ. Ρεντζιά, ο επικεφαλής της παράταξης «Θεσσαλία της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας», Κώστας Πουλάκης.
Στην επιστολή του ο κ. Πουλάκης τονίζει ότι τα ήδη γνωστά προβλήματα των σχολικών μονάδων α/βάθμιας και β/βάθμιας εκπαίδευσης της της Θεσσαλίας, ιδίως των απομακρυσμένων ορεινών ή νησιωτικών περιοχών, από την αρχή της φετινής σχολικής χρονιάς «όχι μόνο δεν αντιμετωπίζονται, αλλά αντίθετα έχουν οξυνθεί και σε πολλές περιπτώσεις αποτελούν εύλογα έναν από τους βασικούς λόγους ανησυχίας και κινητοποίησης των τοπικών κοινωνιών. Ως συμπλήρωμα στις καταργήσεις και συγχωνεύσεις σχολικών μονάδων, οι οποίες συνεχίζονται, τα αποτελέσματα της πολιτικής λιτότητας και των περικοπών των δαπανών για την παιδεία είναι πλέον περισσότερο από ορατά.»
Επικαλούμενος ενδεικτικά παραδείγματα όπως το «θρίλερ» που εκτυλίχθηκε στην αρχή της χρονιάς με τη μεταφορά των μαθητών, την αδυναμία των σχολείων να προμηθευτούν πετρέλαιο για τον επερχόμενο χειμώνα, τις ελλείψεις στα Ειδικά Σχολεία (Γαλανόβρυση Ελασσόνας και αλλού), την υποβάθμιση σε πενταθέσιου του Δημοτικού της Γλώσσας Σκοπέλου, τις ελλείψεις πρωτίστως σε καθηγητές, αλλά και σε κτηριακές εγκαταστάσεις, βοηθητικό προσωπικό κ.λπ. στα Γυμνάσια και Λύκεια Σκιάθου και Σκοπέλου και μια σειρά άλλων προβλημάτων, ο επικεφαλής της «Θεσσαλίας της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας», σημειώνει ότι «είναι περισσότερο από προφανές ότι τα προβλήματα δεν είναι τοπικά, δεν είναι μεμονωμένα και δεν αφορούν την κάθε τοπική κοινότητα, τον κάθε Σύλλογο Γονέων ή την κάθε Μαθητική Κοινότητα ξεχωριστά, αλλά αποτελούν αποτελέσματα της κυβερνητικής πολιτικής στο χώρο της παιδείας που κινείται στο τρίπτυχο : συγχωνεύσεις – υποχρηματοδότηση – υποβάθμιση και τελικά οδηγεί στην πλήρη κατάρρευση του δημόσιου συστήματος παιδείας».
Χαρακτηρίζοντας ως «εξαιρετικά ελπιδοφόρο το γεγονός ότι οι τοπικές κοινωνίες, οι Σύλλογοι Γονέων, οι μαθητές, έχουν αρχίσει να κινητοποιούνται, διεκδικώντας λύσεις», ο κ. Πουλάκης ζητά στην επιστολή του, «ενόψει του ρόλου της αιρετής Περιφέρειας πρωτίστως ως εκφραστή και υπερασπιστή των αναγκών και των δικαιωμάτων των πολιτών της Θεσσαλίας», να πραγματοποιηθεί ειδική συνεδρίαση του Περιφερειακού Συμβουλίου για τα προβλήματα των σχολείων της περιοχής, με τη συμμετοχή εκπροσώπων της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης, των Σχολικών Επιτροπών, των εκπαιδευτικών, των Συλλόγων Γονέων και των Μαθητικών Κοινοτήτων.
Κλείνοντας την επιστολή του, ο κ. Πουλάκης ζητά να δημιουργηθεί ένα μέτωπο όλων των τοπικών φορέων για το θέμα και υπογραμμίζει ότι : «Από τη διαφύλαξη και την αναβάθμιση του συστήματος δημόσιας και δωρεάν παιδείας για όλους και όλες χωρίς αποκλεισμούς κάθε είδους εξαρτάται όχι μόνο η προσωπική τύχη των παιδιών που φοιτούν αυτή τη στιγμή στα σχολεία της Θεσσαλίας, αλλά και το μέλλον και η προοπτική ολόκληρης της Θεσσαλικής κοινωνίας, αφού δεν υπάρχει άλλος δρόμος προόδου και ανάπτυξης από τη στήριξη της παιδείας».