Οι Θεσσαλοί τιμούν την ιδιαίτερη πατρίδα τους Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Η Ομοσπονδία Θεσσαλικών Σωματείων Αττικής «Η Πανθεσσαλική Στέγη» τιμά την 131η επέτειο απελευθέρωσης της Θεσσαλίας.
Στο πλαίσιο των επικειμένων εορτασμών της και σε συνέχεια του διήμερου συνεδρίου το οποίο διοργάνωσε με επιτυχία πέρυσι με αφορμή τη συμπλήρωση 130 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλίας, η «Πανθεσσαλική Στέγη» διοργανώνει δοξολογία στον Ιερό Ναό Αγίου Γεωργίου Καρύτη (Πλ. Καρύτση - Αθήνα) την Κυριακή 25 Νοεμβρίου 2012 στις 10.30.
Κατόπιν της κεντρικής και πανηγυρικής ομιλίας του Προέδρου της «Πανθεσσαλικής Στέγης» Δρ. Στέφανου Γ. Κούτρα οι παρευρισκόμενοι καθώς και οι επίσημοι θα κατευθυνθούν με τη συνοδεία παραδοσιακών αγημάτων προς το Μνημείο του Αγνώστου Στρατιώτη στη πλατεία Συντάγματος προκειμένου να πραγματοποιηθεί κατάθεση στεφάνων.Οι εκδηλώσεις μνήμης θα ολοκληρωθούν με συνάντηση των Προεδρείων των Θεσσαλικών Σωματείων Αττικής σε παρακείμενο cafe στο περιθώριο της οποίας αναμένεται να συζητηθούν ζητήματα τοπικής και πολιτιστικής επικαιρότητας.
Ήδη έχουν προσκληθεί και θα συμμετέχουν στους εορτασμούς Θεσσαλοί πολιτικοί και εκπρόσωποι της τοπικής αυτοδιοίκησης. Ο Γενικός Γραμματέας της Πανθεσσαλικής Στέγης Επαμεινώνδας Λ. Στυλόπουλος υπογραμμίζει την ανάγκη ιστορικής αφύπνισης του έθνους μας και κυρίως των Θεσσαλών. Η «Πανθεσσαλική Στέγη» μέσα από τις πρωτοβουλίες της αναδεικνύεται σε ουσιαστικό φορέα προβολής δράσεων της ιστορίας και του πολιτισμού της Θεσσαλίας για πάνω από 35 χρόνια, τα οποία πρόσφατα γιόρτασε με την πραγματοποίηση πολιτιστικού διήμερου στο θέατρο Πέτρας του Δήμου Πετρούπολης.
Η στήριξη των Θεσσαλών της Αττικής αποτελεί κινητήριος δύναμη για το έργο της «Πανθεσσαλικής Στέγης».