Μ. Κουτσιούμπα: Αυξημένη αλλά πλήρως διαχειρίσιμη η κίνηση στο νοσοκομείο Καρδίτσας λόγω Αυγούστου - Ανοδικά τα κρούσματα COVID-19 Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Μ. Κουτσιούμπα: Αυξημένη αλλά πλήρως διαχειρίσιμη η κίνηση στο νοσοκομείο Καρδίτσας λόγω Αυγούστου - Ανοδικά τα κρούσματα COVID-19](/media/k2/items/cache/e5b562fb4d68caebaf9c7286d4bda0fa_L.jpg)
Οι επισκέπτες του Αυγούστου στο νομό μας, αυξάνουν παραδοσιακά και την κίνηση στο νοσοκομείο Καρδίτσας και ειδικότερα στο Τμήμα Επειγόντων Περιστατικών (ΤΕΠ), με την κατάσταση πάντως να είναι πλήρως διαχειρίσιμη, όπως δήλωσε στο KarditsaLive.Net η διοικητής του νοσοκομείου κ. Μαίρη Κουτσιούμπα.
Όλοι οι πολίτες που προσέρχονται για πρώτες βοήθειες έχουν την επιβαλλόμενη ιατρική και νοσηλευτική μέριμνα παρότι είναι γενικότερα μία δύσκολη εποχή λόγω των αδειών, υπογράμμισε.
Απαντώντας σε σχετικά μας ερωτήματα ανέφερε πως παρατηρείται αυξημένη ροή περιστατικών COVID-19, χωρίς όμως να απαιτείται, στην συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων, νοσηλεία, ενώ δεν έχει καταγραφεί περιστατικό με ανάγκη διασωλήνωσης. Συνήθως προσέρχονται ηλικιωμένα άτομα που λαμβάνουν αντιική αγωγή και επιστρέφουν στο σπίτι τους.
Σε ότι αφορά στον ιό του Δυτικού Νείλου μας ενημέρωσε πως δεν έχουν καταγραφεί επιπλέον περιστατικά πέραν εκείνων που είχαμε στα τέλη Ιουλίου.
Τέλος, σχετικά με την παθολογική κλινική, μας είπε ότι η πληρότητά της είναι στο 70% με 80% και η εικόνα της απόλυτης πληρότητας έχει να κάνει με τις εργασίες ανακαίνισης που συντελούνται και υποχρέωσαν στο να κλείσει ένα κομμάτι της. Όμως, κατέληξε, υπάρχει συγκεκριμένος σχεδιασμός, ώστε αν χρειασθεί να νοσηλευθούν ασθενείς σε άλλες κλινικές, σε κλίνες που παραμένουν διαθέσιμες γι αυτό ακριβώς το λόγο.
Π.Κ.