Αποφάσεις για κοπές πεύκων στον Κέδρο και το κοιμητήριο Σοφάδων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τοπική Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Αποφάσεις για κοπές πεύκων στον Κέδρο και το κοιμητήριο Σοφάδων](/media/k2/items/cache/c3120c719c6e80dfffc415c20bba09d5_L.jpg)
Με αποφάσεις της Επιτροπής Ποιότητας Ζωής του Δήμου Σοφάδων, θα προχωρήσει η κοπή 35 συνολικά πεύκων τα οποία είτε έχουν σαπίσει είτε έχουν πάρει κλίση και μπορεί να αποβούν επικίνδυνα.
Πρόκειται για 21 δέντρα που βρίσκονται περιμετρικά του κοιμητηρίου στην πόλη των Σοφάδων και 14 σε διάφορους κοινόχρηστους χώρους στην περιοχή του Κέδρου.
Αναλυτικότερα και σε ότι αφορά στον Κέδρο τα 11 εξ αυτών βρίσκονται απέναντι από το πάρκο Δέλτα, παρουσιάζουν σημεία σήψης, έχουν αποκτήσει κλήση προς το δρόμο και είναι επικίνδυνα για τους διερχόμενους ανθρώπους και τα οχήματα.
Τα άλλα τρία, με τα ίδια προβλήματα, είναι το ένα πάνω από το λαογραφικό μουσείο, το άλλο δίπλα στο κτίριο του πρώην Δημοτικού καταστήματος Κέδρου και το τρίτο δίπλα στον παλιό αστυνομικό σταθμό.
Για το κοιμητήριο Σοφάδων αξίζει να σημειώσουμε ότι όπως αναφέρεται στην εισήγηση που έγινε στην επιτροπή, τα δέντρα περιμετρικά είναι 50 και ο αρμόδιος αντιδήμαρχος κ. Κουτσομηλιάς είχε εισηγηθεί (ένα χρόνο πριν) την κοπή όλων. Τελικά με απόφαση της Δημοτικής Κοινότητας Σοφάδων αποφασίστηκε να κοπούν μόνο τα επικίνδυνα, τα οποία επιλέχθηκαν, σημαδεύτηκαν και ήρθε η πρόταση για 21 στην επιτροπή Ποιότητας Ζωής.
Π.Κ.