"Μετέωρη" η νέα καλλιεργητική περίοδος λόγω του υψηλού κόστους προσωρινής αποκατάστασης του δικτύου του ΤΟΕΒ Ταυρωπού (+Φωτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Αγροτικά
- Εκτύπωση
!["Μετέωρη" η νέα καλλιεργητική περίοδος λόγω του υψηλού κόστους προσωρινής αποκατάστασης του δικτύου του ΤΟΕΒ Ταυρωπού (+Φωτο +Βίντεο)](/media/k2/items/cache/02946053692d1bc5b4422f27ad958d52_L.jpg?t=20231109_122230)
Τις επόμενες μέρες θα γνωρίζουν οι παραγωγοί που αρδεύονται από το δίκτυο του ΤΟΕΒ Ταυρωπού, αν θα μπορέσουν να καλλιεργήσουν τα χωράφια τους για την προσεχή περίοδο ή όχι, με δεδομένο το τεράστιο κόστος αποκατάστασης των ζημιών που υπέστη το δίκτυο που ανέρχεται σε 14 εκ. € περίπου, ποσό που είναι αμφίβολο έως απίθανο να διατεθεί για την προσωρινή επιδιόρθωση ενός δικτύου, το οποίο θα αρχίσει να καθαιρείται από τις αρχές του νέου έτους, όταν αναμένεται να εγκατασταθεί ανάδοχος για την κατασκευή του νέου κλειστού δικτύου.
Αυτό προκύπτει από τις δηλώσεις του Υπουργού Αγροτικής Ανάπτυξης και Τροφίμων, κ. Λευτ. Αυγενάκη κατά την σημερινή επίσκεψή του στην Καρδίτσα.
Ο κ. Αυγενάκης συνοδευόμενος από αντιπροσωπεία ομολόγων του Υπουργών: Βουλγαρίας, Kiril Vatev, Κύπρου, Πέτρο Ξενοφώντος, Μάλτας, Anton Refalo και την Υφυπουργό της Σλοβενίας, Eva Knez, διπλωμάτες Γενικούς Γραμματείς του ΥΠΑΑΤ, τον Περιφερειάρχη κ. Κων. Αγοραστό, τον νεοεκλεγέντα Περιφερειάρχη κ. Δημ. Κουρέτα, τον Δήμαρχο Καρδίτσας κ. Β. Τσιάκο, τον Πρόεδρο του ΤΟΕΒ Ταυρωπού κ. Αθ. Μαρκινό υπηρεσιακούς παράγοντες, καθώς και εκπρόσωπο της μελετητικής ομάδας των Ολλανδών που συντάσσουν το νέο αντιπλημμυρικό σχέδιο της Θεσσαλίας επισκέφθηκαν το σημείο όπου η διώρυγα του ΤΟΕΒ έχει υποστεί τη μεγαλύτερη ζημιά
Εκεί έγινε ενημέρωση προς τους ευρωπαίους εκπροσώπους για τις καταστροφές του δικτύου Ταυρωπού και γενικότερα τις ζημιές που υπέστησαν οι υποδομές του αγροτικού τομέα και κατ’ επέκταση ο αγροτικός κόσμος της Θεσσαλίας καθώς και για το έργο του κλειστού δικτύου που πρόκειται να ξεκινήσει τους επόμενους μήνες.
Ο κ. Αυγενάκης σε δηλώσεις του ευχαρίστησε τα μέλη της αντιπροσωπείας των ομολόγων του της ΕΕ για την επίσκεψη που υποδηλώνει όπως είπε το ενδιαφέρον και την αλληλεγγύη της ΕΕ για τη χώρα μας και τη Θεσσαλία και τους πολίτες της ειδικότερα, ενώ εξέφρασε και την ικανοποίησή του για την καταβολή χθες των προκαταβολών ύψους 17 εκ. € σε πάνω από 2.000 κτηνοτρόφους και προανήγγειλε ότι την επόμενη Παρασκευή (17/11) θα καταβληθούν σε περίπου 30.000 αγρότες οι προκαταβολές έναντι των αποζημιώσεών τους
Ξέρουμε ότι μένουν πολλά ερωτήματα για να απαντηθούν. Δύο πράγματα είναι βέβαια: Πρώτον ότι πρέπει να συνεργαστούμε όλοι και δεν περισσεύει κανείς. Είναι η εποχή των μεγάλων συναινέσεων όπως ανέφερε σωστά και ο νεοκλεγείς Περιφερειάρχης κ. Κουρέτας. Αυτό μας καλύπτει και το υιοθετούμε άπαντες. Η συνεργασία που είχαμε το προηγούμενο διάστημα με τον Κώστα (σ.σ. Αγοραστό) και η συνεργασία που θα έχουμε στη συνέχεια με τον Δημήτρη (σ.σ. Κουρέτα) και με τους δημάρχους είναι κάτι που πρέπει να φέρει αποτέλεσμα. Οι πολίτες θέλουν αυτή τη στιγμή δουλειά, αποτέλεσμα, ηρεμία, ασφάλεια γι΄ αυτό το λόγο πρέπει να δουλέψουμε οργανωμένα και μεθοδικά και ό,τι λέμε να ισχύει . Ερωτηθήκαμε πότε θα μπορέσουν οι παραγωγοί να σπείρουν, πότε θα έχουμε επιλύσει τα θέματα που υπάρχουν; Θα δίνουμε απαντήσεις μονάχα όταν έχουμε ολοκληρώσει την προετοιμασία και ό,τι λέμε θέλουμε σε κάθε περίπτωση να τηρείται με απόλυτη ευλάβεια. Είναι υποχρεωσή μας απέναντι σε ανθρώπους που έχουν πληγεί και ταλαιπωρηθεί και μια ανασφάλεια που πρέπει σιγά σιγά να την αποβάλλουμε. Η κοινωνία πρέπει να πάρει μπροστά. Η κυβέρνηση και ο Πρωθυπουργός κάνει τα πάντα και όλοι εμείς είμαστε συντονισμένοι στο δικό του ρυθμό να κάνουμε το καλύτερο. Το project των Ολλανδών έχει σε μεγάλο βαθμό ολοκληρωθεί, έχει γίνει μια πρώτη συζήτηση με τον πρωθυπουργό, θα ακολουθήσουν και επιμέρους συζητήσεις γιατί εμπλέκονται πολλά υπουργεία και να συντονίσουμε πολλά χρηματοδοτικά εργαλεία» τόνισε μεταξύ άλλων εκφράζοντας την αισιοδοξία του ότι τα πράγματα θα πάνε καλύτερα. «Καταλαβαίνουμε τον πόνο και την αγωνία τους αλλά δεν είναι μόνοι τους. Είμαστε μαζί μια ομάδα» κατέληξε.
Για μια περίοδο πρωτόγνωρων συναινέσεων έκανε λόγο στις δηλώσεις του ο νεοεκλεγείς Περιφερειάρχης κ Δημ. Κουρέτας τονίζοντας ότι πρόκειται για μια μεγάλη επιχείρησης και δήλωσε έτοιμος να συνεργαστεί με όλους για την αποκατάσταση των υποδομών και την ανασυγκρότηση
Την ανάγκη να υπάρχει γρήγορη, αλλά με πρόγραμμα και σοβαρές μελέτες παρέμβαση με συνεργασία για να επιστρέψουν οι αγρότες στις καλλιέργειές τους και την κανονικότητα.
Ο Πρόεδρος του ΤΟΕΒ Ταυρωπού κ. Αθ. Μαρκινός ανέφερε ότι με βάση τη μελέτη που συνέταξε ο ΤΟΕΒ και θεωρήθηκε από τις υπηρεσίες της Περιφέρειας το κόστος αποκατάστασης των ζημιών του δικτύου του υπολογίζεται σε 14 εκ. € «Νομίζω είναι ένα πολύ μεγάλο κόστος για να προχωρήσει η κυβέρνηση σε μια αποκατάσταση ενός υφιστάμενου δικτύου που ούτως ή άλλως σε λίγους μήνες, αρχές τους νέους έτους θα αναλάβει ο ανάδοχος την κατασκευή του νέου κλειστού δικτύου και θα πρέπει να καθαιρέσει ότι θα φτιάξει μια εργολαβία αποκατάστασης. Αντιλαμβάνεστε ότι αυτό είναι το μεγάλο πρόβλημα και κάτι που μας γεμίζει με αγωνία. Έχουμε βέβαια μια καλή συνεργασία με την κυβέρνηση και είναι σημαντική η σημερινή επίσκεψη στο σημείο όπου είναι η μεγάλη ζημιά. Νομίζω ότι το επόμενο διάστημα με καλή συνεργασία όλων των εμπλεκόμενων φορέων θα αποφασιστεί η βέλτιστη λύση όσον αφορά την οικονομική ωφελιμότητα αλλά και τη συνέχιση της αγροτικής ασχολίας στην περιοχή μας
Ο Δήμαρχος Καρδίτσας κ. Βασ. Τσιάκος τόνισε ότι ο Δήμος θα βάλει πλάτη, θα πιέσει και θα συνεργαστεί με όλους προσπαθώντας να επιλυθεί το μεγάλο πρόβλημα και εξέφρασε την ευχή να επιταχυνθούν οι χρόνοι και να ληφθούν έγκαιρα οι βέλτιστες αποφάσεις.
Κωστής Κριτσιάνης