Δημ. Παπακώστας: "Η ορεινή Αργιθέα με την ‘’άγρια φυσική‘’ ομορφιά και το ήρεμο φιλικό ανθρώπινο περιβάλλον της αρχίζει να συγκινεί και …τουριστικά!" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Δημ. Παπακώστας: "Η ορεινή Αργιθέα με την ‘’άγρια φυσική‘’ ομορφιά και το ήρεμο φιλικό ανθρώπινο περιβάλλον της αρχίζει να συγκινεί και …τουριστικά!"](/media/k2/items/cache/2efb729095cf8cd2407a8e547d6a0866_L.jpg?t=20231212_142358)
Όπως μας πληροφορεί το Γραφείο Τύπου του ορεινού Δήμου Αργιθέας , ο ΕΟΤ Γερμανίας ( Φρανκφούρτη ) επέλεξε ως προορισμό την άγριας ομορφιάς περιοχή των 20 κοινοτήτων , ως τόπο εναλλακτικής πολυαισθητικής εμπειρίας.
• Κρίθηκαν με την άριστη παρουσίαση στην Φρανκφούρτη ως πλεονεκτήματα συγκριτικά :
Α. Το ανάγλυφο του εδάφους ( φαράγγια -δάση - βουνοθάλασσες σπάνιας ομορφιάς - κοιλάδα - καθαρά νερά - υγιεινό κλίμα ).
Β. Οι εναλλακτικές διαδρομές ( περπάτημα - αναρρίχηση ( οπως :Γούβες Βραγκιανών και Καταφύλλι -Κλειδέρες Αργυρίου ) -ψάρεμα - κυνήγι - ορειβασία ) .
Γ. Η παραδοσιακή αυθεντική φιλοξενία , τα τοπικά τραγούδια και οι χοροί.
Δ. Οι τοπικές γεύσεις και προϊόντα : που πρέπει να διαφυλαχτεί η ποιότητα τους , η διάθεση τους να γίνεται με άριστη συσκευασία ( τσάι βουνού , ρίγανη , τραχανάς , γλυκά κουταλιού , τσίπουρο από κυδώνια , τσαλαφούτι , ντόπια κρέατα κα ).
•• Οι ΒορειοΕυρωπαίοι εκτιμούν πρώτα τις καλά οργανωμένες τουριστικές επιχειρήσεις, την καθαριότητα και ειλικρίνεια στις σχέσεις με επαγγελματίες και φορείς , την ασφάλεια διαμονής .
@ Ο Δήμος πρέπει να φροντίσει για την ‘εκπαίδευση’ όσων δραστηριοποιούνται στον εναλλακτικό κλάδο ( ξενώνες , καφενεία , ταβέρνες , πωλητές προϊόντων ).
@ Να καταγράψει τα καταστήματα , να εκδόσει ειδικό Λεύκωμα με αναλυτικά στοιχεία .
@ Να επιλεγούν πέντε - επτά τοπικά προϊόντα που θα είναι αυθεντικά , ντόπιας παραγωγής ( χωρίς προσμείξεις) , καλά συσκευασμένα και διατηρημένα σε υγιεινό χώρο .
^ Προϊόντα που θα χαρίσουν « ορεινή αργιθεάτικη ταυτότητα» με στοιχεία παράδοσης , λαογραφικής αξίας και γεύσεων παλαιών εποχών …
^ Ο ξένος τουρίστας - επισκέπτης να επιλέξει την ορεινή πατρίδα μας για την σπάνια παραδοσιακή ατμόσφαιρα , την φιλόξενη διάθεση και την ποικιλία δράσεων.
••• Η Αργιθέα μόνο έτσι θα ανταγωνιστεί - συναγωνιστεί πιο προχωρημένους και οργανωμένους πλούσιους κοντινότερους προορισμούς , όπως Πήλιο - Μέτσοβο - Ζαγοροχώρια -Μετέωρα - Λίμνη Πλαστήρα.
@ Είμαστε βέβαια σε αρχικό στάδιο , όμως η επιβράβευση από τον ΕΟΤ Γερμανίας αποτελεί μια άριστη καλή αρχή και ενθαρρυντικό σημάδι .
^ Έχουμε επανειλημμένα σημειώσει :
Η ορεινή σε υστέρηση ακόμη περιοχή των 20 κοινοτήτων μας , έχει μέλλον και ως τόπος επιστροφής αποδήμων και προορισμού ξένων επισκεπτών , αλλά και ως «καταφύγιο» σε δύσκολες καταστάσεις εξαιτίας έκτακτων κρίσεων .
@ Η επένδυση στα πατρικά σπίτια και η αξιοποίηση παρατημένων κτημάτων , δεν είναι πλέον …πεταμένα χρήματα .
^ Όμως η αυτοδιοίκηση και το κράτος οφείλουν να αναβαθμίσουν οδικές και ψηφιακές υποδομές , να στηρίξουν προσπάθειες επαγγελματιών και αγροκτηνοτρόφων , να προχωρήσουν την πράσινη μετάβαση με καθαρή ενέργεια [υδροηλεκτρικά - αιολικά ] , όπως επιτάσσουν οι σύγχρονοι καιροί της κλιματικής κρίσης και οι ευρωπαϊκοί θεσμοί.
Αφήνοντας ασκήσεις ακτιβιστικές …
^ Με σύγχρονα εργαλεία και καινοτόμα αντίληψη μπορούμε να πετύχουμε την δημογραφική σταθεροποίηση κόντρα στην ερήμωση και διαρκή φτωχοποίηση …
^ Αξιέπαινες οι πρώτες κινήσεις της δημοτικής αρχής για προβολή Τόπου μας στην Ελλάδα και Ευρώπη .
• Τα «σύκα - σύκα» με το βλέμμα στο βιώσιμο αειφορικό μέλλον. …
Δημήτρης Παπακώστας 12-12-23