Γιώργος Κολοκτσής: "Φτου ξελευθερία" Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
![Γιώργος Κολοκτσής: "Φτου ξελευθερία"](/media/k2/items/cache/1b4f533d69686950dd59fae26ff81f71_L.jpg)
Τη Δευτέρα 8/7 το μονομελές πρωτοδικείο Καρδίτσας, δημοσίευσε την απόφαση που αφορούσε τα ασφαλιστικά μέτρα που είχαν καταθέσει οι εργαζόμενοι του κοινωφελούς προγράμματος. Η υπόθεση είχε εκδικαστεί στις 15/5.
Η απόφαση... λίγο πολύ αναμενόμενη... ΑΡΝΗΤΙΚΗ.
Οι ''φήμες'' που κυκλοφορούσαν καιρό τώρα, επιβεβαιώθηκαν.
Κριτής της απορριπτικής απόφασης δεν μπορώ να γίνω, λόγω έλλειψης νομικών γνώσεων που απαιτούνται. Εκτός αυτού, θα ήτο μεγάλη ασέβεια προς το θεσμό της δικαιοσύνης, τον οποίο και σέβομαι, να κρίνω μια απόφαση, η οποία εκτός άλλων, δεν είναι εφέσιμη. Το δικαίωμα του σχολιασμού όμως, είναι αναφαίρετο και θα το πράξω!
Στις 21 σελίδες της απόφασης, γράφονται πολλά, αλλά για τη δική μου κρίση (φτωχή ίσως), η ουσία βρίσκεται στο εξής <<η κρινόμενη αίτηση πρέπει να απορριφθεί, ως νόμω αβάσιμη>>
Κατά την κρίση μου πάντα, η παραπάνω φράση, είναι προάγγελος της απόφασης που θα παρθεί το Νοέμβριο, στην επιδίκαση της κύριας αγωγής των εργαζομένων.
Δεν είναι στις προθέσεις μου να απογοητεύσω τους άμεσα ενδιαφερομένους για την έκβαση της υπόθεσης. Πιστεύω βέβαια, ότι γνωρίζουν τη δυσκολία της υπόθεσης και είναι προετοιμασμένοι ψυχολογικά.
Φυσικά... η άποψη μου, δεν έχει καμία δύναμη, είναι απλά μία ΑΠΟΨΗ. Η μάχη θα δοθεί σε προκαθορισμένο χρόνο και αυτό είναι που μετράει. Καμία μάχη δεν πάει χαμένη, χαμένες... είναι οι μάχες που δεν δίνονται! Εύχομαι ολόψυχα την καλύτερη των εκβάσεων για τους εργαζομένους. Νομίζω ότι πλέον γνωρίζουν άπαντες, ότι ήμουν εξ αρχής με το μέρος τους, συνέχισα ανελλιπώς και θα παραμείνω μέχρι τέλους!
Καλό θα ήταν μερικοί, να σκεφτούν την πορεία των γεγονότων... αυτό θα τους αποκαλύψει ποιοί πραγματικά ήταν μαζί τους και ποιοί σαν καλοί ηθοποιοί, προσπαθούσαν να τους ''παραπλανήσουν''!!!
Στα αξιοσημείωτα πάντως είναι ότι, παρόλο που η απόφαση αφορούσε τους δήμους Σοφάδων, Παλαμά, Καρδίτσας και την περιφέρεια, η ενημέρωση και οι κοινοποιήσεις, δεν είχαν το ίδιο μοτίβο. Από την ανακοίνωση της απόφασης 8/7, κάποιοι αιρετοί ανακοίνωσαν προφορικά σε εργαζόμενους την παύση εργασίας. Απορίας άξιο είναι, το πως προβλέπετε να γίνει η παύση και το πως έγινε πραγματικά. Με ποιά σειρά ΠΡΕΠΕΙ να γίνονται οι κοινοποιήσεις στους αντιδίκους;;;
Είναι νόμιμο ή ηθικό ας πούμε... ένας αντιδήμαρχος να κάνει παύση τους εργαζομένους, με προφορική εντολή ή παρότρυνση χωρίς να έχει κοινοποιηθεί η απόφαση στο δήμο που ανήκει;;;
Αυτό χρήζει περεταίρω έρευνας, η οποία και ΘΑ ΓΙΝΕΙ...!!!
Μήπως κάποιοι βιάστηκαν να χαρούν και τους βγει ξινό;;;
Στα του δήμου Καρδίτσας, μπορεί να έχει τελειώσει το ένα σκέλος της διεκδίκησης, αλλά παραμένουν ανοιχτά ζητήματα, τα οποία και πρέπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ κάποιος να τα δει σοβαρά.
Το σημαντικότερο όλων, είναι οι οφειλές δεδουλευμένων. Στις 9/7, έγινε πληρωμή του ενός από τους τρεις συνολικά μήνες που οφείλει η δημοτική αρχή. Τα υπόλοιπα χρήματα, αποτελούν ένα καθόλου ευκαταφρόνητο ποσό, το οποίο κρίνεται ως απαραίτητο για την δύσκολη επιβίωση τους. Η δημοτική αρχή ως συνήθως αοριστολογεί και καμία υπόσχεση δεν δείχνει ικανή, να μετριάσει την αγωνία και την ανάγκη των εργαζομένων.
ΠΡΕΠΕΙ η δημοτική αρχή, να επιδείξει έμπρακτη σοβαρότητα και υπευθυνότητα και όχι μόνο να την ευαγγελίζεται! Ας φανεί έστω και μία φορά συνεπής σε ότι υπόσχεται!!!
Όσο και να φανεί περίεργο σε κάποιον που διαβάζει, η απόφαση σε κάποιους εργαζόμενους, ήταν βάλσαμο. Ήταν η παύση της αγωνίας, της ανασφάλειας και της ταλαιπωρίας. Φυσικά και ήθελαν να συνεχίσουν την εργασίας τους, αλλά με όρους ευπρέπειας. Να θεωρούνται ισότιμοι εργαζόμενοι και όχι βάρος. Να εργάζονται σε αντίξοες συνθήκες και να μένουν μήνες απλήρωτοι, δεν το ήθελαν. Οπότε και κάποιοι ανακουφίστηκαν και δεν έβλεπαν την ώρα να πάψουν την εργασίας τους!
Αυτό είναι δημιούργημα της σοβαρότητας και της υπευθυνότητας που διαλαλεί ότι κατέχει η δημοτική αρχή. Κατάφερε τους εργαζόμενους να φτάσουν στα όρια τους.... ΜΠΡΑΒΟ και πάλι ΜΠΡΑΒΟ... πετύχατε το ΣΤΟΧΟ ΣΑΣ!!!
Μπορεί λοιπόν από σήμερα, (αν όχι από χθες), η δημοτική αρχή, να βγάλει από το ψυγείο την προκήρυξη 8μηνων συμβάσεων, μιας και υπάρχει πλέον το κατάλληλο εργασιακό κενό! Ταυτόχρονα, μπορεί να πανηγυρίζει, γιατί απαλλάχτηκε από το ''βάρος'' των εργαζομένων του κοινωφελούς!
ΦΤΟΥ ΞΕΛΕΥΘΕΡΙΑ λοιπόν... για όλους!
Να μην ξεχάσω... ειδοποιείστε τα πολιτικά γραφεία που σαν στήριξαν στις τελευταίες εκλογές, να σας στείλουν τις προτάσεις τους. Όσο να ναι, κάτι ξέρουν παραπάνω για τις προσλήψεις που έρχονται οσονούπω. Θα σας βοηθήσουν σίγουρα στην επιλογή προσώπων και οφείλετε να τους ακούσετε!
Έχουν γίνει ειδικοί σε αξιοκρατικές μεθόδους αξιολόγησης προσόντων... τους χρειάζεστε... ΠΟΛΥ!!!
Αστειεύομαι βέβαια... το ξέρουν ήδη... και είναι ΕΤΟΙΜΟΙ...!!!
Υ.Γ. δεν θα πάψω ΠΟΤΕ να είμαι με το μέρος των ''παραπλανημένων! Δεν θα σταματήσω να γράφω τις απόψεις μου... αλλά ακόμα και αν πάψω εγώ, θα βρεθεί κάποιος άλλος! Σε κάθε περίπτωση, θα υπάρχει ΠΑΝΤΑ ένας ''άπιστος'' σε ότι ακούει, ένας ''αρνητής'' σε ότι βλέπει, ένας ''εφιάλτης'' σε κάθε μυστικό και ένας... ΠΟΛΕΜΙΟΣ στα κακώς κείμενα!!!
Γιώργος Κολοκτσής