Δημ. Παπακώστας: "Η Ενωμένη Αποκεντρωμένη Αργιθέα των 20 Κοινοτήτων είναι η μόνη λογική.... Ουτοπία και Εναλλακτική!!!"
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Άρθρα
- Εκτύπωση
Μπήκαμε σε εκλογικό κύκλο [270 ημέρες έως Κοινοτικές/Δημοτικές/Περιφερειακές/Ευρωεκλογές και ενδεχομένως και για Βουλευτικές-150ωφελιμος χρόνος] και ζούμε στην εποχή του Κλεισθενη και της "μετα-Ιθακης" οικονομικής συγκυρίας...
*Ο Αύγουστος και το καλοκαίρι πλησιάζει στη.... δύση του,με μια συγκλονιστική Πανσέληνο!....
και συνεδρίαση του Δημοτικού συμβουλίου ορεινής Αργιθέας στην έδρα της περιοχής (δημ.ενοτητας) Αχελώου,τα Βραγκιανα ( τέλη μήνα).
1.Η μεγάλη επιστροφή δημοτών προς τα ορεινά ήσυχα χωριά μας,τα πολλά παιδιά και νεολαία που γέμισαν τις πλατείες και οι πλούσιες ποικίλες πολιτιστικές εκδηλώσεις και δράσεις των αξιων εθελοντών των Συλλόγων μας,του Δήμου και της Περιφέρειας, γεμίζουν με ελπίδα και αισιοδοξία όλους εμάς,τους αθεράπευτα ρομαντικους ,που εδώ και δεκαετίες υποστηρίζουμε ότι υπάρχει μέλλον για την Ύπαιθρο,για τα απομακρα όμορφα χωριά Αργιθέας, οτι έχει αναπτυξιακή προοπτική η πολυδιαφημισμένη Κοιλάδα του Αχελώου ποταμού.
2.Η πολύ βελτιωμένη λειτουργία των δημοτικών συστημάτων (καθαριότητας, ύδρευσης,παρά την πολυκοσμία,του φωτισμού κλπ) άφησε ικανοποιημένη τη συντριπτική πλειοψηφία των δημοτών,των επισκεπτών,των περιηγητών.
Απαιτείται διαρκής επαγρύπνηση, ετοιμότητα, αναβάθμιση.
3.Οι δεσμευτικές ανακοινώσεις των αρμοδίων για σύνδεση με Άσφαλτο των νομών και Περιφερειών (Καρδίτσα με Αιτωλοακαρνανία), οι νέες εργολαβίες που πιάνουν δουλειά (δρόμο Σπηλιάς-Λιμνη Στεφανιαδας-Αετοχωρι-Β Μάραθο-Διαστ Βραγκιανων),η προς ολοκλήρωση έως Ι.Μ.Σπηλιας ,οι δημοπρασίες της Δημ.Αρχης για άσφαλτο και τεχνικά έργα (Κουμπουριανά, Φλωρεσια, στροφή Αγ Νικολάου Βραγκιανων-Ραινιστα),οι μελέτες που ετοιμάζονται για έργα πλέον του ενός εκατομμυρίου ευρώ (1.000.000€),στις τρεις περιοχές μας,τα έργα ύδρευσης,που άμεσα πρέπει να αρχίσουμε, στο Αργυρι, βάσει έτοιμης μελέτης από τους Μηχανικούς [Δ.Αργιθεας και Δ.Καρδιτσας], με πόρους του Υδροηλεκτρικού έργου και ομόφωνη απόφαση του Κοινοτικού συμβουλίου Αργυριου,οι αναμενόμενες νέες εξαγγελίες από την Περιφερειακή Αρχή Θεσσαλιας (Σύνδεση με Ευρυτανία), δημιουργούν ένα περιβάλλον ελπίδας,οικοαναπτυξης και θετικά αισθήματα.
4.Στη συνεδρίαση του ΔΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΑΡΓΙΘΕΑΣ ,θα συζητηθεί -μετα από πρόταση-ιδεα Αιρετού της Δημοτικής Αντιπολίτευσης-και η αναπτυξιακή προοπτική της Κοιλάδας Αχελώου,θα κατατεθούν προτάσεις για νεα Αειφορικα Έργα,που θα φέρουν έσοδα και εργασία [Υδροηλεκτρικό Καταφυλλιου (Αυλακιου)-Φραγμα Συκιάς ],για οδική σύνδεση Ασφάλτου των Μοναστηριών Σέλτσου Πηγών Άρτας -Μεταμορφώσεως Σωτήρος Βραγκιανων Αργιθέας Καρδίτσας και Σπηλιώτισσα Κουμπουριανων Ανατολικής Αργιθέας], συντήρηση/ανάδειξη των τριών Περαταριων (εναέρια καλάθια),για κατασκευή μικρών ιχθυοτροφείων, οργάνωση Φεστιβάλ Αχελώου κ.α.
Με Ευρωπαϊκα κεφάλαια, Εθνικούς πόρους και έργα ΣΔΙΤ με ισχυρές εταιρείες και Αειφορικες Επενδύσεις.
5.Η νέα περίοδος μπορει να αποδειχθεί μια καλή ευκαιρία για να κάνουμε το άλμα που έχει ανάγκη η απόμακρη, δυσπρόσιτη (ακόμα), αλλά οικολογική ορεινή περιοχή μας.
Με Πατριωτική Ενότητα, Διαπαραταξιακη Συνεννόηση,που χαρι στις δύο δημοτικές παρατάξεις έχει εμπεδωθεί και φαίνεται στην αποτελεσματικοτερη και ουσιαστικότερη λειτουργία του συλλογικού οργάνου ,του Δημοτικού Συμβουλίου μας...Οι δημότες καταγράφουν και μας βαθμολογούν.....
6.Η συνέργεια Δήμου, Συλλόγων, Ενοριών, Επαγγελματιών,οι οποίοι έχουν ανεβάσει πολύ το επίπεδο υπηρεσιών τους,παρά την οικονομική κρίση και κυρίως των Διοικητικών Υπαλλήλων που εργάζονται με πραγματική αυταπάρνηση ,σε έναν εκτεταμένο και με ολιγάριθμο προσωπικό Δήμο,στους οποίους πρέπει η ηθική αναγνώριση από όλους,καθώς και όλου του Εργατοτεχνικου προσωπικού (καθαριότητας, οδηγοί, Χειριστές, Εργάτες),που συνδράμουν με βάση τις εντολές της Δημ.Αρχης.
Οι ειδικοί Συνεργάτες, επίσης, επιτελούν επιβοηθητικο έργο σημαντικό για την όλη λειτουργία του ορεινού Δήμου.
7.Η ίδρυση και λειτουργία του "Κέντρου Κοινότητας ( Αλληλεγγύης)"στα Βραγκιανα-απο αρχές Μαϊου2018-για ολα τα χωρια και Αργιθεατες,με Κοινωνικό Λειτουργό και Ψυχολόγο,ήταν σημαντικό βήμα κοινωνικής πολιτικής του Δήμου σε συνεργασία με την Περιφέρεια Θεσσαλίας, υπήρξε αίτημα χρόνων,αποτελει κατάκτηση για τους ανθρώπους μας,με τα προβλήματα της εποχής μας(ψυχολογίας κα).
*Ομως ακόμα ο κόσμος δεν έχει ενημερωθεί καλά για τις υπηρεσίες που προσφέρονται,για τις δυνατότητες στήριξης ατόμων με ειδικά προβλήματα και ανάγκες.
Απαιτειται αφενός να στηρίξουμε παντοιοτρόπως τις δύο νέες υπαλλήλους μας , αλλά αφετέρου και οι ίδιες πρέπει να ασκούν τα καθήκοντα τους ,όχι με" τυπικό υπηρεσιακό γραφειοκρατικό" τρόπο, αλλά με ευρηματικότητα, ζέση, αγάπη στον αδύναμο συνάνθρωπο....στη βάση πάντα των οδηγιών και κανονισμών.
*Μια ιδέα,κάθε Τετάρτη θα μπορούσε ,με εντολή των αρμοδίων,να ασκούν καθήκοντα στο ΚΕΠ Αχελώου,στο Αργυρι.....
Να πάμε, δηλαδή,με Αποκεντρωτικη λογική και αντίληψη, εμείς,οι κοινωνικές υπηρεσίες κοντά στους απόμακρους δημότες.
Να γνωρίσουμε και να μας γνωρίσουν,οι συνοικίες,οι γειτονιές,οι αδύναμοι....
Εδώ ίσως χρειάζεται, καλοπιστη συνεργασία-δικτυωση με αγροτικούς γιατρούς και κορίτσια του "Βοήθεια στο Σπίτι",για αύξηση παραγωγικής κοινωνικής προσφοράς υπέρ των πολιτών.
*Γενικά, όπως είναι και η λογική του νέου Κλεισθένη,ν α λειτουργήσουμε χωρίς συγκεντρωτισμό,με αποκέντρωση και Κοινοτικό μοντέλο,με ανθρώπινο γελαστό πρόσωπο!!!
#Η μόνη λογική.... Ουτοπία, η μόνη σήμερα Εναλλακτική για ενεργά χωριά δώδεκα μήνες το χρόνο,όχι μόνο τον Ιούλιο-Αυγουστο,είναι αυτό που διακηρυξαμε το Μάιο 2014:Αγώνας για Ενωμένη Αποκεντρωμένη Αργιθεα των 20 Κοινοτήτων &των 3 περιοχών της-Αχελωος.Δυτικη.Ανατολικη!
*Ειδικότερα ο Αχελώος, οι 4 Κοινότητες &5 χωριά του[Αργυρι Βραγκιανα Γρυμπιανα Καταφυλλι Μάραθος]από το 2010 με την Συν-ιδρυτικη Πράξη , έχει και συνεχίζει να έχει πρωταγωνιστικό εγγυητικο ρόλο στα τοπικά δρώμενα.
Είναι περιοχή με οικολογικό απόθεμα,με Δημογραφική Ενέργεια και Πατριωτική Βούληση για Ζωή, Ανάπτυξη και Πρόοδο!
Μέσα από λάθη, αντιφάσεις, προσδοκίες ,μάχες, επιτυχίες, νίκες και πισωγυρισματα :Κοιτάμε Μπροστά!!! Απλώνουμε το χέρι Συνεργασίας.....
Δημήτρης Παπακώστας
Πρόεδρος ΔΣ -Αιρετος ΤΑ Αργιθέας Καρδίτσας......25.8.2018