Α1 ΕΣΚΑΘ: Υπέταξε τη Νίκαια ο Ήφαιστος - Με το αριστερό ο Γ.Σ. Σοφάδων στην πρεμιέρα
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Μπάσκετ
- Εκτύπωση
Τζάμπολ στο πρωτάθλημα του 2ου ομίλου της Α1 ΕΣΚΑΘ είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου με δύο από τις ομάδες μας να αγωνίζονται ενώ το απόγευμα της Κυριακής εκός έδρας με τον Αστέρα Λάρισας θα αγωνιστεί ο Ολυμπιακός Καρδίτσας.
Ο Γ.Σ. Σοφάδων με τον Κ. Κομποδιέτα στον πάγκο δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα και απέναντι σε ένα δυνατό αντίπαλο που θέλει να κάνει πρωταθλητισμό φέτος. Η ομάδα των Σοφάδων μπήκε άσχημα στον αγώνα (2-10) ωστόσο ανέκαμψε και έκλεισε το ημίχρονο με προβάδισμα 29-23. Οι φιλοξενούμενοι που ήταν κοντά στο σκορ κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο τέλος του 3ου δεκαλέπτου με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι ντέρμπι και να κρίνεται στις λεπτομέρειες υπέρ του Αμπελώνα.
Τα δεκάλεπτα: 12-13, 17-10, 15-21, 10-15.
Με σχετικά εύκολη νίκη ξεκίνησε ο Ήφαιστος απέναντι στη Νίκαια χάρη σε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο που είχε και το οποίο του εξασφάλισε μια διαφορά 16 πόντων. Στο β' μέρος οι φιλοξενούμενοι ροκάνισαν την διαφορά φθάνοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο ακόμα και στο -4 ωστόσο κάπου εκεί μίλησαν οι περιφερειακοί Νότος και Κοβάτσεφ και η διαφορά απέκτησε και πάλι διψήφιο νούμερο.
Τα δεκάλεπτα: 21-17, 23-11, 12-20, 21-14
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Αστέρας Λαρ. - Ολυμπιακός Καρδ. (Κυριακή 29/10 στις 19:00)
Δαναοί Τρ. - Α.Ο. Καλαμπάκας 72-73
Γόμφοι - Φαλώρεια 76-51
Γ.Σ Σοφάδες - Γ.Σ Αμπελώνα 54-59
Ήφαιστος Καρδ. - Νίκαια 77-62
Ντέρμπι τοπικό την 2η αγωνιστική με τον Ολυμπιακό να είναι τυπικά γηπεδούχος στον αγώνα με τον Ήφαιστο. Εκτός έδρας στη Νίκαια αγωνίζεται ο Γ.Σ. Σοφάδων.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
Νίκαια - Γ.Σ Σοφάδες
Γ.Σ Αμπελώνα - Γόμφοι
Φαλώρεια - Δαναοί Τρ.
Α.Ο. Καλαμπάκας - Αστέρας Λαρ.
Ολυμπιακός Καρδ. - Ήφαιστος Καρδ.