Στα κορίτσια του 4ου ΓΕΛ Καρδίτσας η κούπα του σχολικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου στο νομό μας (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Ποδόσφαιρο Γυναικών
- Εκτύπωση
Ο τελικός του ποδοσφαίρου κοριτσιών για το σχολικό πρωτάθλημα είχε φαβορί και αυτό αποδείχτηκε και εντός γραμμών με το 4ο ΓΕΛ να επικρατεί με 0-4 του ΓΕΛ Μουζακίου.
Το παιχνίδι διεξήχθη στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο με την ομάδα του ΓΕΛ Μουζακίου να είναι τυπικά γηπεδούχος. Μία ομάδα που προσπάθησε, έδειξε ότι έχει ικανότητες σε προσωπικό και ομαδικό επίπεδο, αλλά το 4ο ΓΕΛ ήταν φανερά ανώτερο και με δύο βασικά στελέχη της γυναικείας ομάδας ποδοσφαίρου «Ελπίδες Καρδίτσας» στην σύνθεσή του, καθάρισε εύκολα την νίκη και στον ημιτελικό και στον τελικό και κατέκτησε δίκαια το τρόπαιο.
Δείτε βίντεο του KarditsaLive.Net από τον τελικό και την απονομή:
Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα του 4ου ΓΕΛ η Παλαμά που πέτυχε τέσσερα γκολ, κέρδισε δύο πέναλτι, στα οποία αστόχησε συμπαίκτρια της, ενώ ήταν μέσα σε όλες τις φάσεις και πραγματικά όταν έπαιρνε την μπάλα στα πόδια έμοιαζε ασταμάτητη.
Συμπαραστάτης της η Βόλη που έφτιαχνε το παιχνίδι αλλά και οι υπόλοιπες παίκτριες που βοήθησαν τα μέγιστα για την νίκη καθώς αυτή ήρθε μέσα από ομαδική προσπάθεια.
Από την άλλη πλευρά η Κελεπούρη που ήταν η γκολκίπερ του ΓΕΛ Μουζακίου, ήταν εξαιρετική και πιστώνεται και δύο αποκρούσεις πέναλτι αλλά και άλλες επεμβάσεις στις κατά κύματα επιθέσεις της νικήτριας ομάδας.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Σε ότι αφορά τώρα στη μορφή του παιχνιδιού, οι αριθμοί, στη συγκεκριμένη περίπτωση λένε την αλήθεια και το σκορ αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. Επιθετικά ήταν μονόλογος για τις νικήτριες καθώς εκτός των γκολ και των χαμένων πέναλτι είχαν και δοκάρι αλλά και άλλες ευκαιρίες.
Η ομάδα του ΓΕΛ Μουζακίου προσπάθησε να αντεπεξέλθει αμυντικά και να βγει σε αντεπιθέσεις, χωρίς όμως μεγάλη επιτυχία και στις λίγες καλές στιγμές που δημιούργησε τα χάλασε στην τελική προσπάθεια.
Παρόλα αυτά το παιχνίδι ήταν μία γιορτή και για τις παίκτριες και για τους συμμαθητές τους που βρέθηκαν στην εξέδρα και στο τέλος πανηγύρισαν όλοι μαζί , δείχνοντας ότι η συμμετοχή έχει πολύ μεγάλη σημασία.
Στις φάσεις τώρα του ματς είχαμε μία τετράδα απειλών πριν το πρώτο γκολ. Στο 3 η Παλαμά σούταρε δυνατά αστοχώντας για λίγο. Στο 5’ η ίδια παίκτρια εκτέλεσε φάουλ και η Βόλη έπιασε κεφαλιά που εξουδετέρωσε η Κελεπούρη, ενώ η τερματοφύλακας του ΓΕΛ Μουζακίου είχε απάντηση και στο 7 σε ατομική και ενέργεια και σουτ της Παλαμά. Στο 12 η Παλαμά αστόχησε σε σουτ που επιχείρησε αλλά στο 16 το σκορ άνοιξε με την Παλαμά να μπαίνει στην περιοχή και με διαγώνιο σουτ να παραβιάζει την εστία του ΓΕΛ Μουζακίου.
Στο 23, με πανομοιότυπο σχεδόν τρόπο, η ίδια παίκτρια νικάει για δεύτερη φορά την Κελεπούρη και το 0-2 σφραγίζει τις προσπάθειες των παικτριών στο πρώτο ημίχρονο.
Επτά λεπτά μετά την έναρξη της επανάληψης η Παλαμά ανατρέπεται και υποδεικνύεται πέναλτι. Αναλαμβάνει να το εκτελέσει η Κουτσώνα αλλά η Κελεπούρη αποκρούει.
Το ίδιο ακριβώς έγινε και στο 53 με την Παλαμά να ανατρέπεται και την Κουτσώνα να μην μπορεί να νικήσει για δεύτερη φορά την Κελεπούρη.
Ανάμεσα στα δύο πέναλτι είχαμε και γκολ και ευκαιρίες. Στο 49 το ΓΕΛ Μουζακίου έχει την ευκαιρία να μειώσει αλλά η Χαρίση μόνη με την Ντερέκα σουτάρει άτσαλα άουτ. Αμέσως μετά η Παλαμά διασχίζει παράλληλα σχεδόν όλη την περιοχή, ξαναπαίρνει την μπάλα και πετυχαίνει με σουτ το 0-3, ενώ στο επόμενο λεπτό η Βόλη σημαδεύει με σουτ το δοκάρι.
Στο 60 διαμορφώνεται το τελικό σκορ με σουτ έξω από την περιοχή και πάλι από την Παλαμά, ενώ η τελευταία ευκαιρία για το ΓΕΛ Μουζακίου να σκοράρει έρχεται στο 62 με την Θ. Τόλου να βρίσκεται απέναντι από την Ντερέκα αλλά να κάνει πολύ άστοχο και αδύναμο σουτ. Τελευταία καλή στιγμή μία εξαιρετική επέμβαση της Κελεπούρη σε διαγώνιο σουτ της Παλαμά στο 67, λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα.
Με την λήξη απονεμήθηκαν μετάλλια σε νικήτριες και ηττημένες, ενώ οι πρώτες πήραν και το κύπελλο που δίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις.
Οι συνθέσεις:
ΓΕΛ Μουζακίου (Σπυρούλης): Κελεπούρη, Τσόκου, Κωφού, Τάχου (61 Ρίνη), Λέκκου (50 Δημητρίου), Κοτσώνη (16 Πατούλια), Θ. Τόλου, Αγ. Τόλου, Χαρίση, Αναστάσι, Καλαμπαλίκη
4ο ΓΕΛ Καρδίτσας (Κατόπης): Ντερέκα, Βόλη, Κουτσομπλιά, Τζαμάρα(45 Σιαμπαλιώτη), Μαγαλιού( 61 Μπίρου), Παλαμά, Μπαλωμένου, Θάνου, Κουτσώνα, Σκοτίδα, Καραγεώργου(57 Τασιοπούλου)
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Π.Κ.