Α2 Βόλεϊ: Επιστροφή στην Α2 με νίκη για τον ΣΠΑΚ (+Φώτο +Βίντεο) Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Πρεμιέρα στο πρωτάθλημα της Α2 βόλεϊ πραγματοποίησε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της πόλης ο ΣΠΑΚ υποδεχόμενος τον Πήγασο Κοζάνης.
Η ομάδα του Φώτη Αλεξίου ήθελε πάση θυσία την νίκη στην πρεμιέρα και εφόσον ήταν δυνατόν με καθαρό σκορ, πράγμα που πέτυχε και έδιωξε το άγχος για τη συνέχεια.
Δείτε βίντεο του KarditsaLive.Net με επιλεγμένα στιγμιότυπα και δηλώσεις:
Ο Πήγασος Κοζάνης δεν ήταν σε καμία περίπτωση αμελητέα ποσότητα. Ανταγωνιστική ομάδα που πάλεψε όλα τα σετ και προσπάθησε το 2-0 να το κάνει 2-2 αλλά τελικά έχασε το τέταρτο σετ με 26-24.
Το παιχνίδι θα λέγαμε ότι κρίθηκε στο μέσον του τέταρτο σετ όταν η Κοζάνη προηγήθηκε με 10-14, αλλά ο ΣΠΑΚ με πολλά ψυχικά αποθέματα πέτυχε ένα σερί 5-0, πέρασε μπροστά στο σκορ και αφού πήγε το παιχνίδι πόντο-πόντο, ήταν αυτός που παρουσιάστηκε πιο ψύχραιμος στο φινάλε και κατέκτησε το κρίσιμο και νικηφόρο σετ.
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στο πρώτο σετ ο ΣΠΑΚ παρουσιάστηκε στην αρχή αγχωμένος και οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ. Στο τέλος όμως βελτιώνοντας την υποδοχή πέρασε μπροστά με 20-19 και τελικά το κατέκτησε με 25-22.
Το δεύτερο σετ ήταν το πιο εύκολο καθώς πέρασε μπροστά με 17-16, και από κει και πέρα έφθασε εύκολα στο 25-19.
Ο Πήγασος μπήκε πιο αποφασισμένος στο 3ο σετ και βρήκε απέναντί του ένα χαλαρό ΣΠΑΚ που μάλλον πίστεψε νωρίς ότι το παιχνίδι είχε κερδηθεί. Η ομάδα της Κοζάνης αποκτώντας διαφορά τεσσάρων πόντων στο μέσον του σετ, την διατήρησε μέχρι τέλους και επέστρεψε στο παιχνίδι μειώνοντας σε 2-1 με σκορ σετ 21-25.
Το τέταρτο σετ, όπως προείπαμε ήταν πραγματικό ντέρμπι, κρίθηκε στους 26 πόντους και βρήκε παίκτες και φιλάθλους του ΣΠΑΚ να πανηγυρίζουν την πρώτη νίκη στην πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Τα σετ: 25-22, 25-19, 21-25, 26-24
Παιχνίδι με διακυμάνσεις έγινε στο Αιγίνιο με τη Νίκη να υποχρεώνεται να πάει τον αγώνα στο τάι μπρέικ απέναντι στην δυνατή Ελπίδα. Στο τοπικό ντέρμπι της Πάτρας νικήτρια βγήκε η Ε.Α. πατρών αν και έχασε το πρώτο σετ.
Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:
Νίκη Αιγινίου - ΑΣ Ελπίς 3-2 (25-19, 21-25, 25-16, 24-26, 15-11)
ΕΑ Πατρών - ΑΕΠ Ολυμπιάς 3-1 (23-25, 25-23, 25-17, 25-15)
ΣΠΑ Καρδίτσας - Πήγασος Κοζάνης 3-1 (25-22, 25-19, 21-25, 26-24)
ΑΣΠ Απόλλων - ΑΣ ΑΡΗΣ (Κυριακή 6/11)
Ρεπό: Άθλος Ορεστιάδας
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Στην Πάτρα η επόμενη αναμέτρηση για τον ΣΠΑΚ που θα αντιμετωπίσει την Ολυμπιάς στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής.
Το πρόγραμμα της 2ης αγωνιστικής:
ΑΣΠ Απόλλων - Νίκη Αιγινίου
ΑΣ Ελπίς - ΕΑ Πατρών
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΣΠΑ Καρδίτσας
ΑΣ Πήγασος Κοζάνης - ΑΣ Άθλος Ορεστιάδας
Ρεπό: ΑΣ ΑΡΗΣ
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
![]() |
Π.Κ.