Στο μικρό τελικό την Κυριακή (7/5) οι έφηβοι του ΣΠΑΚ που ηττήθηκαν από την Ε.Α. Πατρών
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Βόλεϊ
- Εκτύπωση
Τους δύο ημιτελικούς για το πανελλήνιο πρωτάθλημα εφήβων βόλεϊ είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό της Καρδίτσας.
Στον πρώτο χρονικά ημιτελικό ο Πήγασος Πολίχνης αντιμετώπισε τον Μίλωνα με νικήτρια να αναδεικνύεται η ομάδα του Πήγασου με 3-0 σετ.
Ακολούθως η EΑΠ πήρε το δεύτερο εισιτήριο για το μεγάλο τελικό του φάιναλ φορ καθώς επικράτησε 3-0 σετ του ΣΠΑ Καρδίτσας.
Ο ΣΠΑΚ μπήκε πολύ αγχωμένος και δε μπόρεσε να παρακολουθήσει τον ξέφρενο ρυθμό της ΕΑΠ που πήρε εύκολα το πρώτο σετ 25-18.
Η ΕΑΠ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο σετ αποκτώντας προβάδισμα 15-6 ωστόσο με πολύ καλή παρουσία του Καρρά κατάφερε ο ΣΠΑΚ να μειώσει και να φτάσει στο 18-17 αλλά εδώ η ομάδα του ΣΠΑΚ «πάγωσε» και η ΕΑΠ πήρε το σετ με το Γεωργιόπουλο 25-18.
Στο τρίτο σετ χρειάστηκε μεγάλη μάχη η ΕΑΠ για να ανατρέψει το σκορ καθώς ο ΣΠΑΚ πέρασε μπροστά σε όλο το σετ και μόλο στο 18-18 ισοφάρισε η ΕΑΠ για να ακολουθήσει θρίλερ στους τελευταίους πόντους με την ΕΑΠ τελικά να το κατακτά 25-22.
Τα σετ: 25-18, 25-18, 25-22
ΕΑΠ (Αγγελόπουλος) Γεωργιόπουλος 8 (7/12 επ., 1 μπλοκ, 58% υπ. – 42% άριστες), Κανελλόπουλος 5 (0/1 επ., 4 άσοι, 1 μπλοκ), Δρακόπουλος 17 (12/20 επ., 3 άσοι, 2 μπλοκ, 38% υπ. – 38% άριστες), Χαντζόπουλος 2 (2/4 επ.), Τσαρκάτογλου 19 (15/31 επ., 4 μπλοκ), Καραγέωργος –λ (38% υπ. – 24% άριστες) / Μακρυγιάννης –λ, Φερτάκης, Ξάνθης, Καλιακμανής 1 (1/1 επ.), Λιάτος, Καραγιάννης.
ΣΠΑΚ (Παπαγεωργίου) Σφακιανάκης (4/13 επ., 46% υπ. – 46% άριστες), Παπατσιμούλης 1 (1/5 επ.), Κοντοκώστας, Αντωνίου 4 (2/8 επ., 2 άσοι, 52% υπ. – 48% άριστες), Βαϊόπουλος 10 (8/13 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Καρράς 11 (10/36 επ., 1 άσο), Χειμωνέττος –λ (38% υπ. – 25% άριστες) / Τσιανάβας –λ, Ντόμπρα, Λοΐζος.
Θυμίζουμε ότι την Κυριακή στις 4 μ.μ. θα πραγματοποιηθεί ο μικρός τελικός ανάμεσα στις ομάδες που ηττήθηκαν (ΣΠΑΚ - Μίλωνα) και στις 6 μ.μ. θα είναι ο τελικός ανάμεσα σε Πήγασο και Ε.Α. Πατρών.