Χαραλαμπογιάννη: Θέσπιση μέτρησης απόδοσης στους Δήμους από το 2024 - Στο ΣτΕ προσφεύγει η ΚΕΔΕ για το τέλος ταφής απορριμμάτων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Επικαιρότητα
- Εκτύπωση
![Χαραλαμπογιάννη: Θέσπιση μέτρησης απόδοσης στους Δήμους από το 2024 - Στο ΣτΕ προσφεύγει η ΚΕΔΕ για το τέλος ταφής απορριμμάτων](/media/k2/items/cache/f34332626a77e27afefaa4a0e00ab3ee_L.jpg)
Τη θέσπιση δεικτών μέτρησης απόδοσης στους δήμους προς όφελος των πολιτών ανακοίνωσε η υφυπουργός Εσωτερικών Βιβή Χαραλαμπογιάννη κατά την έναρξη των εργασιών ενημερωτικής διημερίδας που διοργανώνει η Κεντρική Ένωση Δήμων Ελλάδας (ΚΕΔΕ) σε συνεργασία με την Ελληνική Εταιρία Τοπικής Ανάπτυξης και Αυτοδιοίκησης (ΕΕΤΑΑ) στη Θεσσαλονίκη για τους νέους δημάρχους Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης και Κεντρικής και Δυτικής Μακεδονίας.
«Με ένα νομικό οπλοστάσιο, το οποίο εμπλουτίζεται συνεχώς, αναλαμβάνετε τα καθήκοντά σας. Για να έχετε όμως πειστικές απαντήσεις στους δημότες σας, πρέπει πρώτα στο εσωτερικό του Δήμου να είστε βέβαιοι ότι πάτε καλά. Γι αυτό το υπουργείο Εσωτερικών προωθεί τη μέτρηση του αντικτύπου των προσπαθειών σας μέσα από τους δείκτες μέτρησης» υπογράμμισε η υφυπουργός Εσωτερικών.
«Από τη νέα χρονιά, όπως τόνισε, οι δήμαρχοι που αναλαμβάνουν καθήκοντα μέσα στο γραφείο τους θα πρέπει να βρουν συγκρίσιμα στοιχεία για το πόσο ανακυκλώνει ο δήμος, ή πόσο ψηλά ή χαμηλά είναι τα δημοτικά τέλη σε σχέση με τις προσφερόμενες υπηρεσίες. Θα υπάρχουν δείκτες απόδοσης, οι οποίοι θεσπίζονται προς όφελος των πολιτών» τόνισε η κ. Χαραλαμπογιάννη.
Ανέφερε ακόμη ότι εντός του 2024 ετοιμάζεται ο νέος Κώδικας Αυτοδιοίκησης, όπου συγκεντρώνεται το νομοθετικό πλαίσιο για τη δομή και τη λειτουργία της Αυτοδιοίκησης το οποίο σήμερα είναι διάσπαρτο σε περίπου 200 νόμους και ότι στις αρχές της νέας χρονιάς θα προκηρυχθούν 1.213 νέες προσλήψεις στον τομέα της Δημοτικής Αστυνομίας.
Η υφυπουργός Εσωτερικών υπογράμμισε ότι το Yπουργείο Εσωτερικών προωθεί την ενοποίηση και τον εκσυγχρονισμό του νομοθετικού πλαισίου για το προσωπικό του δημοσίου και των ΟΤΑ και προετοιμάζει έναν νέο κώδικα διοικητικών διαδικασιών, ένα πλήρες ενιαίο κείμενο κανονιστικό, στο οποίο αποτυπώνονται οι βασικές αρχές, οι κανόνες και οι διαδικασίες που διέπουν τους τρόπους, με τους οποίους συναλλάσσονται οι πολίτες με ένα σύγχρονο κράτος με έμφαση στην ψηφιακή διακυβέρνηση.
Στο ΣτΕ προσφεύγει η ΚΕΔΕ για το τέλος ταφής απορριμμάτων
Την προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας για το τέλος ταφής απορριμμάτων ανήγγειλε ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ, Λάζαρος Κυρίζογλου τονίζοντας ότι οι δήμοι δεν έχουν καμία ευθύνη για το ότι δεν προχώρησε στο βαθμό που έπρεπε η ανακύκλωση.
«Το πρόγραμμα γύρω από την κατασκευή των μονάδων επεξεργασίας απορριμμάτων και το πρόγραμμα γύρω από την ανακύκλωση το ελέγχει το αρμόδιο Yπουργείο Περιβάλλοντος και Ενέργειας. Προς τί η επιβολή αυτών των τελών, τα οποία καταλήγουν στον Εθνικό Οργανισμό Ανακύκλωσης, ο οποίος εποπτεύεται, διοικείται από το υπουργείο; Τι λέει ο νόμος; Ότι τα χρήματα πρέπει να επιστρέψουν στους Δήμους» ανέφερε σημειώνοντας ότι στον ΕΟΑΝ υπάρχουν 35 εκ. ευρώ από τους Δήμους και θα συγκεντρωθούν άλλα 240 εκ. ευρώ μέχρι τον Οκτώβριο».
«Θα προσφύγουμε στην ελληνική δικαιοσύνη προκειμένου να ακυρώσουμε την απόφαση με την οποία γίνεται περικοπή των ΚΑΠ προκειμένου να καταβληθεί το τέλος ταφής. Επειδή όμως τα δικαστήρια καθυστερούν δεν θα μείνουμε σε αυτό. Θα βγούμε μπροστά και θα ζητήσουμε με δική μας πρόταση, την οποία θα αποφασίσουμε στις 13 Δεκεμβρίου με εισήγηση της αρμόδιας Επιτροπής, προκειμένου να μας δώσουν μπλε κάδους, καφέ κάδους, απορριμματοφόρα ανακύκλωσης μέχρι του ποσού των 240 εκ. ευρώ που αφορούν τα τέλη ταφής που θα παρακρατηθούν από τις ΚΑΠ μέχρι και τον Οκτώβριο του 2024» είπε ο πρόεδρος της ΚΕΔΕ και δήμαρχος Αμπελοκήπων - Μενεμένης.
Τόνισε ακόμη ότι στη συνεδρίαση του Δ.Σ. της ΚΕΔΕ, έχει κληθεί και ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας, Θόδωρος Σκυλακάκης για να παρουσιάσει την επίσημη κυβερνητική πρόταση για να αντιμετωπιστεί το ζήτημα των Δημοτικών Επιχειρήσεων Ύδρευσης - Αποχέτευσης, ιδιαίτερα εκείνων που οφείλουν μεγάλα ποσά.
«Κανένας δεν πρέπει να είναι μόνος. Από τον πιο μικρό έως τον πιο μεγάλο δήμο, ενώνουμε δυνάμεις και διεκδικούμε με μία φωνή» είπε ο πρόεδρος της ΠΕΔΚΜ, Ιγνάτιος Καϊτεζίδης και αναφέρθηκε στις παθογένειες που ταλαιπωρούν την Τοπική Αυτοδιοίκηση, όπως το τέλος ταφής, το ασφυκτικό χρηματοδοτικό πλαίσιο και την κατάργηση των νομικών προσώπων τονίζοντας ότι έφθασε η ώρα για μια ουσιαστική, γενναία μεταρρύθμιση για μια αυτοδιοίκηση σύγχρονη, ευρωπαϊκή.
Χαιρετισμούς απηύθυναν μεταξύ άλλων, επίσης ο Γενικός γραμματέας του υπουργείου Εσωτερικών, Μιχάλης Σταυριανουδάκης, ο νεοεκλεγείς περιφερειάρχης Δυτικής Μακεδονίας, Γιώργος Αμανατίδης, ο πρόεδρος της ΠΕΔ Ανατολικής, Μακεδονίας και Θράκης, Βασίλης Μαυρίδης και ο διευθύνων σύμβουλος της ΕΕΤΑΑ, Σπύρος Σπυρίδων.
Με πληροφορίες από ΑΠΕ-ΜΠΕ