Ανθρωποκυνηγητό στην ΠΑΘΕ για την σύλληψη 35χρονου διακινητή ναρκωτικών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Από το Τμήμα Δίωξης Ναρκωτικών της Αστυνομικής Διεύθυνσης Λάρισας σχηματίσθηκε δικογραφία κακουργηματικού χαρακτήρα σε βάρος 35χρονου, για διακίνηση ναρκωτικών και αντίσταση σε βάρος αστυνομικών.
Ειδικότερα, μετά από κατάλληλη αξιοποίηση πληροφοριών, οι αστυνομικοί του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών Λάρισας το απόγευμα της Τρίτης στο 337ο χλμ της Π.Α.Θ.Ε. (διόδια Μοσχοχωρίου) προσπάθησαν να ακινητοποιήσουν αυτοκίνητο, στο οποίο επέβαινε ο 35χρονος, με σκοπό να το ελέγξουν.
Ο οδηγός του αυτοκινήτου αντιλαμβανόμενος τον επικείμενο αστυνομικό έλεγχο, προέβη σε παράνομη επιτόπια αναστροφή, με αποτέλεσμα να συγκρουσθεί με το υπηρεσιακό αυτοκίνητο του Τμήματος Δίωξης Ναρκωτικών, προκαλώντας σ’ αυτό υλικές ζημιές.
Στη συνέχεια ο 35χρονος, αναπτύσσοντας ιλιγγιώδη ταχύτητα, κατευθύνθηκε προς Αθήνα, κινούμενος αντίθετα στο ρεύμα της Π.Α.Θ.Ε, με κίνδυνο να συγκρουστεί με οχήματα πολιτών που πορεύονταν κανονικά, διανύοντας με αυτόν τον τρόπο 20 χιλιόμετρα περίπου.
Κατά τη διαφυγή του εκσφενδόνισε στην Π.Α.Θ.Ε. μία νάιλον συσκευασία με κοκαΐνη βάρους 528 γραμμαρίων, η οποία κατασχέθηκε. Λίγο αργότερα, εντοπίσθηκε το όχημα του δράστη σε αγροτική περιοχή και κατασχέθηκε, επίσης.
Επιπλέον, την Τετάρτη διενεργήθηκαν νομότυπες έρευνες στην οικία του 35χρονου στη Λάρισα, καθώς και σε οικία συγγενικού του προσώπου στον Τύρναβο, κατά τις οποίες βρέθηκαν και κατασχέθηκαν περίπου 800 ευρώ, έγγραφα και κινητά τηλέφωνα.