Συνεχίζονται στην Αγιά οι ενημερωτικές ημερίδες της Αντιπεριφέρειας Λάρισας για τα γεωργικά φάρμακα Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Λάρισα
- Εκτύπωση
Μετά τους Δήμους Κιλελέρ και Φαρσάλων, συνεχίζονται στην Αγιά οι ενημερωτικές ημερίδες της Αντιπεριφέρειας Λάρισας με θέμα «Ασφαλής Χρήση Φυτοπροστατευτικών Προϊόντων».
Η τρίτη κατά σειρά ενημέρωση θα πραγματοποιηθεί την Τρίτη 5 Φεβρουαρίου στην αίθουσα «Χρυσαλλίδα» του Πολιτιστικού Κέντρου του Δήμου, με ώρα έναρξης 10:30 π.μ.
Οι ημερίδες πραγματοποιούνται σε όλους τους δήμους αρμοδιότητάς της Αντιπεριφέρειας Λάρισας, με σκοπό την ενημέρωση των αγροτών, αλλά και του ευρύτερου κοινού, σε θέματα που σχετίζονται των φυτοφαρμάκων με την προστασία τόσο του περιβάλλοντος όσο και της δημόσιας υγείας.
Ομιλητές είναι εξειδικευμένοι γεωπόνοι του Τμήματος Ποιοτικού και Φυτοϋγειονομικού Ελέγχου της Δ/νσης Αγροτικής Οικονομίας και Κτηνιατρικής Π.Ε. Λάρισας, αρμόδιο για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του ευρύτερου κοινού σε θέματα που αφορούν στην ολοκληρωμένη φυτοπροστασία και στην ορθολογική χρήση των γεωργικών φαρμάκων.
Θα ακολουθήσουν ανάλογες δράσεις στις έδρες όλων των δήμων της Π.Ε. Λάρισας καθώς το σύνολο των εκδηλώσεων εντάσσεται στον γενικότερο σχεδιασμό της Περιφερειακής Ενότητας Λάρισας – και σε εφαρμογή του Ν. 4036/2012 - για την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση του ευρύτερου κοινού για τη χρήση των γεωργικών φαρμάκων και ιδίως όσον αφορά τους κινδύνους και τις ενδεχόμενες οξείες και χρόνιες επιπτώσεις για την υγεία του ανθρώπου, τις ενδεχόμενες επιπτώσεις στους οργανισμούς μη στόχους και το περιβάλλον, καθώς επίσης και για την ύπαρξη εναλλακτικών λύσεων φυτοπροστασίας χωρίς χημικά μέσα.
Καλούνται όλοι οι εμπλεκόμενοι με τα γεωργικά φάρμακα να παρευρεθούν στις εκδηλώσεις προκειμένου να ενημερωθούν έγκυρα και διεξοδικά για το θέμα των φυτοφαρμάκων που τους ενδιαφέρει άμεσα από τα αρμόδια στελέχη της Υπηρεσίας.
ΑΝΑΛΥΤΙΚΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΗΜΕΡΙΔΑΣ
ΤΡΙΤΗ 5 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ 2013
10:30-11:00
|
Προσέλευση συνέδρων Προσφώνηση εκ μέρους των διοργανωτών Χαιρετισμοί επισήμων και φορέων |
11:00-11:20 |
Ασφαλής Χρήση Φυτοπροστατευτικών προϊόντων - Πρότυπο Διαχείρισης - Ενημερωτικό DVD του ΕΣΥΦ (Ελληνικού Συνδέσμου φυτοπροστασίας). Δρ. Σταυρίδης Δημήτριος, Γεωπόνος-Εντομολόγος Προϊστάμενος Τμήματος Ποιοτικού και Φυτοϋγειονομικού Ελέγχου, Π.Ε. Λάρισας, Περιφέρεια Θεσσαλίας |
11:20-11:50 |
Ασφάλεια και Γεωργικά Φάρμακα. Πορίχη Ελεάννα, Γεωπόνος MSc Φυτοπροστασίας Τμήμα Ποιοτικού και Φυτοϋγειονομικού Ελέγχου, Π.Ε. Λάρισας, Περιφέρεια Θεσσαλίας |
11:50-12:10 |
Οδηγίες για Ασφαλή Διαχείριση Αποβλήτων Χρήσης Φυτοπροστατευτικών Προϊόντων. Δρ. Σταυρίδης Δημήτριος |
12:10-13:15 |
Στρογγυλή Τράπεζα Ερωτήσεις, διευκρινίσεις, τοποθετήσεις. Συζήτηση |
Διοργάνωση: Π.Ε. Λάρισας σε συνεργασία με Δήμο Αγιάς