Η «Θεσσαλία της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας» στηρίζει τον αγώνα των αγροτών Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Στο συλλαλητήριο συμπαράστασης στους αγρότες, που πραγματοποιήθηκε σήμερα στη Λάρισα, παραβρέθηκε αντιπροσωπεία της περιφερειακής παράταξης «Θεσσαλία της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας»,
Στο πλαίσιο της κινητοποίησης, ο κ. Τσιαμαντάς έκανε την ακόλουθη δήλωση:
«Βρισκόμαστε σήμερα εδώ, μαζί με πολίτες όλης της Θεσσαλίας, για να δηλώσουμε τη συμπαράστασή μας στο δίκαιο αγώνα των αγροτών και να στείλουμε ένα ηχηρό μήνυμα αντίστασης και ενότητας απέναντι στην κυβέρνηση και τους δανειστές, που επιχειρούν να κάμψουν τις κοινωνικές αντιστάσεις επιστρατεύοντας την καταστολή ή τον κοινωνικό αυτοματισμό. Σήμερα λοιπόν από τη Θεσσαλία στέλνουμε ένα ξεκάθαρο μήνυμα ότι οι τακτικισμοί τους δεν περνάνε πια. Έχουμε απόλυτη επίγνωση ότι τα προβλήματά μας είναι κοινά και οφείλονται στην πολιτική λιτότητας της κυβέρνησης, που φτωχοποιεί βίαια μεγάλα τμήματα της κοινωνίας μας, γι’ αυτό και κοινή θα είναι η απάντηση που θα δώσουμε, με τους μαζικούς, ενωτικούς, ειρηνικούς αγώνες μας.
Ο αγώνας των αγροτών είναι απολύτως δίκαιος. Το απαγορευτικό κόστος παραγωγής και η νέα φοροεπιδρομή που υφίστανται, οι πιέσεις των καρτέλ στο χώρο των τροφίμων, σε συνδυασμό με τις προβλέψεις της νέας ΚΑΠ, τους εξαναγκάζουν να εγκαταλείψουν τα χωράφια τους, κάτι που θα έχει ανυπολόγιστο κόστος για την κάλυψη των διατροφικών αναγκών του λαού μας, αλλά και για την οικονομική επιβίωση ολόκληρων περιοχών, όπως η Θεσσαλία.
Εμείς, ως “Θεσσαλία της Αλληλεγγύης και της Οικολογίας”, έχουμε επανειλημμένα τονίσει ότι είναι αναγκαίος ο συντονισμός και ο κοινός αγώνας όλων των εργαζομένων, των ανέργων, των αγροτών, των αυτοαπασχολούμενων, των συνταξιούχων και της νεολαίας, για την ανατροπή της κυβερνητικής πολιτικής που διαλύει τον παραγωγικό και κοινωνικό ιστό της χώρας.
Είναι ανάγκη να συζητήσουμε και να καταστρώσουμε ένα σχέδιο για την παραγωγική ανασυγκρότηση της χώρας, που θα μας βγάλει από την κρίση και θα αναστηλώσει την οικονομία και την κοινωνία. Στη διαδικασία αυτή, ο πρωτογενής τομέας θα πρέπει αυτονόητα να βρίσκεται στο επίκεντρο, στην κατεύθυνση μίας αγροτικής οικονομίας κοινωνικά δίκαιης και περιβαλλοντικά βιώσιμης, που θα ανταποκρίνεται εξίσου στις ανάγκες των παραγωγών και των καταναλωτών, θα συμβάλλει στην ανάπτυξη της ελληνικής επαρχίας και θα ανασχέσει το κύμα εγκατάλειψης της υπαίθρου».