Ρ. Τσιουλάκης: Διαμαρτυρία για απόφαση διανομής δωρεάν τροφίμων Κύριο
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Θεσσαλία
- Εκτύπωση
Η Περιφερειακή Ομοσπονδία Ατόμων με Αναπηρία Θεσσαλίας εκφράζει την έντονη δυσφορία και διαμαρτυρία της σχετικά με τα όσα αναφέρονται και ορίζονται στην Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΦΕΚ 414 Βʼ/ 22-02-2013) των Υπουργείων Οικονομικών,
Εσωτερικών, Αγροτικής Ανάπτυξης & Τροφίμων, που αφορά στον καθορισμό των κριτηρίων επιλεξιμότητας των τελικών δικαιούχων και φορέων εκπροσώπησής τους, του Προγράμματος Δωρεάν Διανομής Τροφίμων σε απόρους της Ευρωπαϊκής Ένωσης.
Συγκεκριμένα, ενώ θα περίμενε κανείς μέσα σε ένα περιβάλλον έντονης οικονομικής δυσπραγίας μέσα στο οποίο τα άτομα με αναπηρία πιέζονται σε τέτοιο βαθμό, ώστε η καθημερινότητά τους να αγγίζει τα όρια του τραγικού, τα τρόφιμα τα οποία διανέμονται δωρεάν από τα συγκεκριμένα Υπουργεία να αυξηθούν σε ποσότητα και να καλύψουν περισσότερους δικαιούχους, ώστε με αυτόν τον τρόπο να καλυφθούν τα άτομα με αναπηρία και οι οικογένειές τους, που κατά τεκμήριο αποτελούν μία ευπαθή ομάδα που πιέζεται ιδιαίτερα αυτήν την περίοδο, τουναντίον βλέπουμε την αύξηση των εισοδηματικών ορίων που περιορίζει δραστικά τον αριθμό των δικαιούχων.
Στην προαναφερθείσα απόφαση καθορίζεται κριτήριο επιλεξιμότητας για φορείς Ν.Π.Ι.Δ. μη Κερδοσκοπικού Χαρακτήρα, η φιλανθρωπική δραστηριότητα, η οποία πρέπει να προκύπτει βάσει των καταστατικών τους διατάξεων. Το κριτήριο αυτό δύναται να αποτελέσει για τους περισσότερους φορείς του αναπηρικού κινήματος -που επιθυμούν να ενταχθούν στο πρόγραμμα Δωρεάν Διανομής τροφίμων- κριτήριο αποκλεισμού, λόγω του ότι στους καταστατικούς τους σκοπούς δεν περιλαμβάνουν τη φιλανθρωπία, αλλά προκύπτει η αρωγή και η υποστήριξη των μελών τους.
Είναι γνωστό ότι βασική αρχή του αναπηρικού κινήματος αποτελεί η καταπολέμηση κάθε φιλανθρωπίστικης αντίληψης και εμπέδωση του ατόμου με αναπηρία ως υποκειμένου δικαιωμάτων και όχι ως αντικειμένου οίκτου και ελέους. Ο όρος φιλανθρωπία δεν συνάδει με το αναπηρικό κίνημα.
Μέσα στα πλαίσια των ανωτέρω ζητούμε την απάλειψη του όρου φιλανθρωπία, έτσι ώστε να μην αποκλειστούν από το πρόγραμμα ενδιαφερόμενοι φορείς υλοποίησης του αναπηρικού κινήματος, στους οποίους δεν αναφέρεται ο όρος φιλανθρωπία στο καταστατικό τους και την αύξηση των εισοδηματικών ορίων, έτσι ώστε περισσότερα άτομα με αναπηρία και οικογένειές τους να τύχουν έστω και αυτής της ελάχιστης βοήθειας και υποστήριξης από την Ελληνική Πολιτεία.
Μετα Τιμής,
Ο ΠΡΟΕΔΡΟΣ
ΡΑΛΛΗΣ ΤΣΙΟΥΛΑΚΗΣ