Τρίκαλα: Παρουσιαζόντουσαν ως υπάλληλοι του Ε.Φ.Ε.Τ. και εξαπατούσαν επιχειρηματίες
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Τρίκαλα
- Εκτύπωση
Συνελήφθησαν το απόγευμα του Σαββάτου 11 Ιουνίου στα Τρίκαλα, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Τρικάλων, ένας 56χρονος και μια 48χρονη, οι οποίοι προσποιούμενοι τους υπαλλήλους δημόσιου ελεγκτικού μηχανισμού (Ε.Φ.Ε.Τ.), διέπρατταν απάτες σε βάρος ιδιοκτητών καταστημάτων σε περιοχές των Τρικάλων και της Νάουσας.
Ειδικότερα, χθες το πρωί στα Τρίκαλα, οι προαναφερόμενοι προσποιούμενοι υπαλλήλους - ελεγκτές του Ε.Φ.Ε.Τ., φέροντας πλαστά καρτελάκια με το λογότυπο του συγκεκριμένου φορέα και με το πρόσχημα της μη επιβολής προστίμου, αποπειράθηκαν να εξαπατήσουν ιδιοκτήτη καταστήματος, όμως έγιναν αντιληπτοί και λίγες ώρες αργότερα συνελήφθησαν από τους αστυνομικούς.
Στο πλαίσιο της ενδελεχούς αστυνομικής έρευνας προέκυψε ότι οι συλληφθέντες το χρονικό διάστημα από 3 Ιουνίου 2016 έως 10 Ιουνίου 2016 χρησιμοποιώντας την ίδια μεθοδολογία, κατάφεραν να αποσπάσουν από τρεις ιδιοκτήτες καταστημάτων και συγκεκριμένα δύο στην πόλη της Νάουσας και έναν στην πόλη των Τρικάλων το συνολικό χρηματικό ποσό των (1.080) ευρώ.
Επιπλέον, εξακριβώθηκε ότι σε βάρος του 56χρονου εκκρεμεί απόφαση του Τριμελούς Εφετείου Πλημμελημάτων Θεσσαλονίκης με ποινή φυλάκισης οκτώ μηνών, για ανθρωποκτονία από αμέλεια.
Από την κατοχή των δραστών κατασχέθηκαν το όχημα που χρησιμοποιούσαν σε όλες τις μετακινήσεις τους, καθώς και διάφορα αντικείμενα που βρέθηκαν στο εσωτερικό του και συγκεκριμένα:
• δύο πλαστά καρτελάκια με λογότυπο του Ε.Φ.Ε.Τ,
• τρία κινητά τηλέφωνα και δύο κάρτες SIM,
• δύο συσκευές αποθήκευσης δεδομένων (USB),
• ένας φορητός υπολογιστής, τύπου «tablet», καθώς και
• διάφορα φύλλα χάρτου με το λογότυπο του Ε.Φ.Ε.Τ. και με ιδιόχειρες σημειώσεις.