Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Λοξάδος: Υποδοχή της Παναγίας Γλυκοφιλούσης
- μέγεθος γραμματοσειράς μείωση του μεγέθους γραμματοσειράς αύξηση μεγέθους γραμματοσειράς
- Κατηγορία Εκδηλώσεις
- Εκτύπωση
![Εκκλησιαστικό Συμβούλιο Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου Λοξάδος: Υποδοχή της Παναγίας Γλυκοφιλούσης](/media/k2/items/cache/313a35388a4d9b7313a160f8685507fc_L.jpg?t=20240807_195852)
Ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης μας κ. Τιμόθεος, το εσπέρας της Παρασκευής 9 Αυγούστου 2024 και ώρα 19:00, θα υποδεχθεί την σεβασμία εικόνα της Παναγίας Γλυκοφιλούσης στον Ιερό Ναό Κοιμήσεως Θεοτόκου Λοξάδος και ακολούθως θα χοροστατήσει στην ακολουθία του Εσπερινού και της ιεράς Παρακλήσεως προς την Υπεραγία Θεοτόκο.
Η ιερά Εικόνα ήταν δωρεά του αυτοκράτορα Ανδρόνικου Παλαιολόγου το 1280 στο μοναστήρι Λυκουσάδος, το οποίο κτίστηκε από του Κομνηνούς και εβρισκόταν στη σημερινή Λοξάδα.
Σύμφωνα με τον μακαριστό μητροπολίτη Ιεζεκιήλ, που έκανε έρευνα για το εν λόγω μοναστήρι, η εικόνα της Παναγίας αποτελεί έργο του Ευαγγελιστού Λουκά.
Την ημέρα δε, που ο τοπικός μας Άγιος Σεραφείμ μαρτύρησε, οι Τούρκοι έκαψαν το μοναστήρι ολοσχερώς και έκτοτε η Παναγία φυλάσσεται στο Μεγάλο Μετέωρο Καλαμπάκας. Επιστρέφει δε στη Λοξάδα από 9 Αυγούστου έως 27 Οκτωβρίου κάθε χρόνο προς αγιασμό και ενίσχυση των πιστών.
Εκ του Εκκλησιαστικού Συμβουλίου